אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוזמת חקיקה מבקשת לצמצם את יצוא הגז ל־30% צילום: אלעד גרשגורן

יוזמת חקיקה מבקשת לצמצם את יצוא הגז ל־30%

אם תתקבל הצעת החוק של איתן כבל, הדבר עשוי להקשות על עסקת גז גדולה בין שותפות לווייתן לוודסייד האוסטרלית

14.07.2013, 07:23 | ליאור גוטמן
שמונה חברי כנסת מסיעות שונות, בהובלת ח"כ איתן כבל (עבודה), ינסו לקבל הבוקר את אישור ועדת השרים לענייני חקיקה לצמצם את הרף העליון ליצוא גז מישראל ל־30% מכלל המאגרים, זאת לעומת 40% כיום.

בהצעת חוק פרטית שהגיש מבקש כבל לשריין גז טבעי לצורכי המשק ל־35 שנה, תקופה ארוכה בחמש שנים ממה שהוחלט במקור. לטענת כבל, חוק הנפט הנוכחי "לא יוצר מסגרת סדורה של מתן רישיון יצוא לגז טבעי", ולכן "מן הראוי כי מתן אפשרות לייצא כמויות משמעותיות של גז טבעי לא ייוותר לשיקול דעת ספורדי ולחתימה במכתב (של שר האנרגיה - ל"ג), אלא יהיה כפוף למסגרת סטטוטורית מובנית".

 

איתן כבל, צילום: שאול גולן איתן כבל | צילום: שאול גולן איתן כבל, צילום: שאול גולן

אם הצעתו של כבל תתקבל, עסקת הגז הגדולה בין שותפות מאגר הגז לווייתן לבין ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד עשויה להיתקל בקשיים. מדובר בעסקה שנחתמה בראשי תיבות בדצמבר, ובמסגרתה וודסייד תרכוש 30% מהמאגר בתמורה לכ־2.5 מיליארד דולר. לעסקה התלווה תנאי והוא אישור יצוא של כ־50% מנפח לווייתן. עוד מבקש כבל לקבוע שאם שיעור הגז המותר ליצוא גבוה ב־10% מהעתודה המוכחת, יש לקבל לכך אישור מוועדת הכלכלה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
הפופליזם הזול הוא של ממשלת ישראל
א. למה דווקא 40%? למה לא 35% או 85% איפה הניתוח הכלכלי שאומר כמה שווה לייצא, כי זה בטח לא בעמוד 95 של דוח צמח, שם יש נוסחה מפגרת שמניחה שכל ההכנסות מהייצוא מגיעות "היום" (בעוד הן פרושות על פני תקופה של 25 שנה שמתחילה בעיקר עוד 5-7 שנים) ב. למה לא מציגים את העלויות של הייצוא? כמה יעלה לייבא את כמות הגז שרוצים לייצא? למה מציגים רק את ההכנסות? ג. עוד משקיעים? שיחפשו מה? לפני נתוני המדינה עצמה יש כאן לחפש עוד 200 BCM, בשביל זה מייצאים 360 BCM? ד. המדינה והציבור השקיעו כסף בחיפושי הגז הן על ידי מס חברות (השתתפות של 25% של המדינה) והן על ידי תשלומי הפנסיה שלנו, ובכל מקרה הגז הוא רכוש הציבור , לא של הזכינים שקיבלו רשיון הפקה, אבל לא בעלות על המאגרים.
אלון , רמת גן  |  16.07.13
לכל התגובות