אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלפים הפגינו ברחובות תל אביב: "לשנות עכשיו את המציאות" צילום: ענר גרין

מחאה חברתית

אלפים הפגינו ברחובות תל אביב: "לשנות עכשיו את המציאות"

המפגינים צעדו מכיכר הבימה לרחוב קפלן, ואף חסמו את נתיבי איילון. דפני ליף: "מדיניות הממשלה דורסנית". רגב קונטס: "ביטול הקיצוצים או התפטרות הממשלה"

13.07.2013, 23:45 | כלכליסט ו-ynet

שנתיים אחרי האוהל הראשון שהוצב בשדרות רוטשילד בתל אביב, פעילי המחאה החברתית מיולי 2011 חזרו הערב לרחובות תל אביב. לטענת המארגנים, לאירוע תהיה מטרה משולשת: ציון שנתיים למחאת האוהלים, שנה למותו של משה סילמן (שהצית את עצמו בהפגנה בשנה שעברה), וכן המשך המחאה נגד המדיניות הכלכלית של הממשלה הנוכחית. את הצועדים הובילו כמה ממנהיגי מחאת קיץ 2011, בהם דפני ליף, רגב קונטס, שיר נוסצקי ואורן פסטרנק. 

כמה אלפי מפגינים צעדו מכיכר הבימה בתל אביב לרחוב קפלן - שם נפגשו עם מפגינים נוספים שיצאו משכונת התקווה. המפגינים קראו "אין עתיד בלי ביבי ולפיד", "הון, שלטון, עולם תחתון" ו"ביבי לך הביתה". בנוסף, הם הניפו שלטים שבהם נכתב: "הגיע הזמן למסות את העשירים", "ייצוא הגז למי זה טוב?" ו"ביבי+לפיד =מורסי. אותה מהפכה". כ-200 מפגינים שיצאו מרחוב קפלן ירדו במחלף השלום לנתיבי איילון וחסמו את התנועה. משמרת מחאה נותרה ברחוב קפלן, מול קרית הממשלה, ולדבריה היא מתכוונת לשהות במקום עד הבוקר.

מפגינים בתל אביב, הערב, צילום: ענר גרין מפגינים בתל אביב, הערב | צילום: ענר גרין מפגינים בתל אביב, הערב, צילום: ענר גרין

במהלך ההפגנה עמדו הנוכחים דקת דומייה לזכרו של משה סילמן שהצית את עצמו ומת בקיץ שעבר.

צ'רלי ביטון ממייסדי תנועת הפנתרים השחורים נאם בהפגנה הנערכת בתל אביב לציון שנתיים למחאה החברתית ואמר: "צריך עכשיו לשנות את המציאות. 200 משכורות כדי לקנות דירה? השכר הממוצע במשק נשחק, פוגעים בעובדי הקבלן ומפחידים עובדים כדי שלא ישבתו. לא נשב בשקט. זה המאבק של כולנו". 

 

 

דפני ליף בהפגנה בתל אביב, צילום: ענר גרין דפני ליף בהפגנה בתל אביב | צילום: ענר גרין דפני ליף בהפגנה בתל אביב, צילום: ענר גרין

 

 

ליף אמרה ל-ynet. "הם הצליחו ללמוד את השפה שלה אבל לא לפעול לפיה. אין לנו עוד שנתיים לחכות. יש פה מדיניות דורסנית שמובילה לעוני מצד אחד ולבריחת מוחות מצד שני. כל אלה מהווים סיבה מספיק טובה לחזור למחות".

משה סילמן הצית את עצמו לפני שנה בדיוק, בהפגנה לציון שנה למחאה החברתית. הוא מת מפצעיו כמה ימים לאחר מכן בבית החולים.

מוקדם יותר הערב התייחס קונטס לסילמן: "כולנו יוצאים היום לחגוג את יום השנה השני להתקוממות האזרחית שלנו נגד הביזה הצינית והיסודית של הציבור בישראל על ידי קומץ של אנשי עסקים ופוליטיקאים מושחתים. כמו כן אנחנו מציינים שנה למותו של סילמן ז"ל, שמיען את מכתבו האחרון לבנימין נתניהו ויובל שטייניץ, ולו היה חי היום ודאי היה כולל בו גם את שר האוצר הנוכחי, שממשיך ללא היסוס את מדיניות החמלה והגזל. נאמר היום: בטלו הקיצוצים ובנו מיד עשרות אלפי דירות או התפטרו".

פסטרנק הוסיף שמעבר לציון התאריך הסימבולי, מטרת ההפגנה היא להבהיר לראש הממשלה ולשר האוצר מה היו דרישות המאבק: "הם עושים שימוש ציני בשפת המחאה, אבל עוד לא ראינו שינוי אמיתי בסדרי העדיפויות, בתקציב חברתי, במדיניות הדיור, החינוך והרווחה. מעמד הביניים והשכבות המוחלשות עדיין מחכים ודורשים צדק חברתי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות