אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקשה לייצוגית: "מסעדת צפרה הגישה בשר חזיר - במקום בקר" צילום: צביקה טישלר

בקשה לייצוגית: "מסעדת צפרה הגישה בשר חזיר - במקום בקר"

התובעת: "המסעדה ובעליה החליטו לרמות את רבבות הלקוחות ולספק להם, בדרך קבע, מנות המכילות בשר חזיר זול"; צפרה: "קיבלנו בפליאה רבה את הבקשה לתביעה"

14.07.2013, 17:55 | זוהר שחר לוי ואורנה יפת

האם מסעדת צפרה היוקרתית של השף אבי קונפורטי הטעתה צרכנים והגישה להם בשר חזיר במקום בשר בקר? כך לפחות טוענת לקוחה בבקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה בסוף השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

מסעדת צפרה שברחוב יגאל אלון בתל אביב נפתחה ב-2007 ונמצאת בבעלות אבי קונפורטי, ענת בן-טובים לאופר ויעל אורי ארנשטיין. המסעדה מציעה תפריט אסייתי שמשלב מזון מסורתי מהמזרח הרחוק עם טאץ' של חדשנות יצירתית.

בבקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה נגד המסעדה ובעליה נטען, כי אלה החליטו באופן מקומם "לרמות את רבבות לקוחותיה של מסעדת היוקרה ולספק להם, בדרך קבע, מנות המכילות בשר חזיר זול, במקום את המנות שהוזמנו על ידם ואשר הוצגו ככאלו המכילות בשר בקר איכותי".

חדר פרטי במסעדת צפרה, צילום: עמית שעל חדר פרטי במסעדת צפרה | צילום: עמית שעל חדר פרטי במסעדת צפרה, צילום: עמית שעל

"בעשותם כן", נכתב עוד בבקשה שהוגשה באמצעות עו"ד אבי סרוסי, "מעלו בעלי המסעדה באמון שרכשו להם לקוחותיהם, פגעו בחירותם ובכבודם של הלקוחות, וגרמו לרבים מהם להפר כנגד רצונם את האיסור ההלכתי על אכילת חזיר".

לדברי הלקוחה התובעת, נטלי סווירי, היא נהגה לשבת במסעדה מפעם לפעם. בפברואר האחרון, כך לגרסתה, היא הגיעה למקום - אף שידעה כי המסעדה אינה כשרה וכי נמכר בה, בין השאר, גם בשר חזיר. סווירי הזמינה מנת "לומפיה עגל" שעלותה, כך נטען 135 שקל. לדבריה, מעט לאחר מכן, היא שוחחה עם מכר שלה שהועסק בעבר כעובד מטבח והתלוננה בפניו על מחירה הגבוה של המנה.

לגרסתה, במסגרת אותה שיחה סיפר לה אותו עובד לשעבר כי המנה אינה למעשה מנה שמכילה בשר עגל "כי אם מנה המכילה אך ורק חזיר". "נדהמתי למשמע הדברים", כתבה בתביעתה, "וחשתי מרומה ופגועה".

כחודשיים לאחר מכן, באפריל, הגיעה סווירי שוב למסעדה, כך מתואר בתביעה, כשהיא מלווה בחוקר פרטי והזמינה שוב את המנה עליה שילמה, שוב, 135 שקל. המנה הועברה לחוקר שמסר אותה לבדיקות מעבדה כשמסקנותיה היו כי "נתח הבשר שנבדק הוא בשר חזיר".

בהמשך, כדי לאמת כי גם מנות נוספות במסעדה מכילות בשר חזיר, נשלח שוב החוקר למסעדה ובחן מנות נוספות. החוקר, כך לפי התביעה, הזמין מנה העונה לשם "ויל לוק לק" - המוצגת כמנה המכילה בשר עגל בלבד שעלותה 122 שקל - ושלח גם אותה לבדיקת מעבדה. גם במקרה זה, כך נטען, העלו תוצאות הבדיקה כי "המנה הנוספת מכילה בשר חזיר".

"המסעדה", נכתב בתביעה, "הפרה את ההסכם שבינה לבין לקוחותיה בכך שבמקום לספק להם בשר בקר מובחר, כפי שהתחייבה, סיפקה להם בשר חזיר זול. היא הפרה את ההסכם פעם נוספת בכך שהסתירה מהם את העובדה כי המנות שהוגשו לצלחתם הן מנות המכילות בשר חזיר".

לפי התביעה, לקוחות המסעדה הוטעו באשר לטיב, למהות ולמרכיבי המנות וכן נגרם להם נזק שכן הם שילמו עבור מנות יקרות וקיבלו מנות זולות בעשרות אחוזים וכן בעלי המקום התעשרו על חשבונם. בעלי המסעדה, נטען, רימו את הלקוחות שהציגו בפניהם מצג שווא שנועד להטעות אותם.

התביעה מבקשת עבור כל אחד מחברי הקבוצה, המוגדרת כלקוחות המקום בשבע השנים האחרונות, השבה של סכומי הכסף ששולמו עבור המנות ופיצוי כספי נוסף בגובה של 5,000 שקל. לתביעה מצורפים, בין השאר, תצהירו של עובד המטבח לשעבר, תצהירו של החוקר הפרטי וכן בדיקות המעבדה שבוצעו.

"החשיבות הציבורית של המקרה הנדון", מסכם עו"ד סרוסי, "אשר מקפל בתוכו איום ממשי ליחסי האמון בין בעלי המסעדות בישראל לבין לקוחותיהם, הולמים את העקרנות הניצבים בבסיסו של חוק התובענות הייצוגיות".

תגובת צפרה: "קיבלנו בפליאה רבה את הבקשה לתביעה והעברנו את הנושא לטיפול משפטי".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

57 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

57.
מי כאן החזיר?
עדיין לא החלטתי מי החזיר בכל הסיפור ומבלי לקבוע דיעה שתי עובדות לכאורה נראות חשודות.הראשונה, בה המבקשים חוזרים פעם אחר פעם על העובדה לכאורה שאת המסעדה פוקדים עשרות אלפי לקוחות אולי סין ???????????? ,נשמע מופרך לחלוטין.ניתן לתרץ הערכה מספריתזו מוגזמת זו בכוונה לקבל אישור ביהמ"ש לתביעה ייצוגית.העובדה השניה, טענתה של המתלוננת הצדקנית על ההטעיה שבאכילת בשר החזיר וההלם המאוחר עת נודעה לה האמת המרה.אומר רק זאת מי שדואג מאכילת חזיר בל ילך למסעדת לא כשרה.
ש.יוליוס , חולון  |  16.07.13
56.
חזיר \ציפורה
אניני יודע מה טוב יותר ?עגל הזהב במקרא או חזיר הזהב בציפורה . בכל מקרה בני ישראל הייתם צרכים להיות במדבר ואולי עוד תהיו 40 מליון שנה כדי שתבינו שאנו באנו ארצה,זה לא שיר. הארץ כבר לא זבת חלב ,אלא זבת החולביםוהטיקונים .אין מסורת,אין אמיניות זה מצרך יקר מאוד וכנראה שציפורה היא נבחרת ,בדיוק כמו שבני ישראל הם עם נבחר\ספר\ספסרים.
אלכס , מרכז  |  16.07.13
54.
בשר חזיר זול משמעותית מבקר טרי. בטיב טעם עולה כ 30 ש"ח לק"ג חזיר לצלי
בקר טרי לצלי עולה יותר מכפול. החזיר יותר עסיסי ומתבשל יותר מהר, הוא תמיד טרי ולא מעובד. זה כמובן לא מצדיק למכור אותו כבקר (אם כך קרה). כמו שמישהוא כבר ציין יתכן שהמנה המדוברת מוגשת בשתי גרסאות, בקר או חזיר, והיתה אי הבנה בהזמנה, אבל זו שעשויה מחזיר חייבת להיות זולה יותר ומשמעותית.
רוני , ת"א  |  15.07.13
53.
מקרה מצער של שף שחשיבותו העצמית והזילזול בלקוחות עלו לו לראש.
לא רק הפרת "חוזה" לא רק עניין כספי !! יש הרבה חילונים שלא מקפידים על כשרות ואוכלים במסעדות שמגישים בהם גם חזיר ו\או פירות ים ו\או אחר... אבל חשוב להם עקרונית לא לאכול חזיר או דברי טריפה..... כאן כבודם ואמונתם נפגעו וחוללו . יש לסגור ו\או להחרים מוסדות מסוג זה.
לא רק תחמן  |  15.07.13
לכל התגובות