אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים לחקיקה אישרה: סמכויות הממונה על ההגבלים יורחבו צילום: אוראל כהן

ועדת השרים לחקיקה אישרה: סמכויות הממונה על ההגבלים יורחבו

הממונה יוכל להכריז על הסדרים כובלים שנחתמים בין ספק למפיץ גם ללא הוכחה שהייתה פגיעה בתחרות. בנוסף, יבוטל הפטור מהסדר כובל על מובילים אוויריים

14.07.2013, 17:43 | תומר גנון

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את הצעתו של שר הכלכלה, נפתלי בנט, לערוך תיקונים בחוק ההגבלים העסקיים שירחיבו את סמכויות הממונה. מדובר בארבעה תיקונים עיקריים: הרחבה של הקביעה על הסדר כובל (קרטל) לכל סוג של חלוקת שוק, כך שגם הסדרים אנכיים (בין ספק למפיץ) יוכלו להיחשב כהסדרים כובלים אפילו אם לא נבחנה פגיעתם בתחרות; ביטול הפטור מהסדר כובל על מובילים אוויריים; הגדלה פי שלושה של סכום הפיצוי שאוכפים פרטיים יוכלו לתבוע ממי שהיה צד להסדר כובל; והרחבת סמכויות הממונה להוציא קביעות מינהליות, המשמשות ראיה בתביעות אזרחיות.

קראו עוד בכלכליסט

התיקון המשמעותי ביותר נוגע לקביעה לגבי הסדרים כובלים. על פי התיקון לחוק, בדיני ההגבלים מקובל לאסור הסדרים מסוימים, שפגיעתם העקרונית בתחרות ברורה, מבלי להידרש לבחינה פרטנית של שאלת הפגיעה בתחרות של ההסדר הספציפי. מטרת התיקון היא לאפשר לממונה להחיל את החזקות החלוטות גם על הסדרים אנכיים, שבין חברות הפועלות בחוליות שונות של השרשרת (יצרן/ספק, ספק/מפיץ, וכיו"ב).

נפתלי בנט. סמכויות נוספות לממונה על ההגבלים העסקיים, צילום: טלי מאייר נפתלי בנט. סמכויות נוספות לממונה על ההגבלים העסקיים | צילום: טלי מאייר נפתלי בנט. סמכויות נוספות לממונה על ההגבלים העסקיים, צילום: טלי מאייר

סעיף נוסף נועד לתמרץ את האכיפה הפרטית. התיקון מאפשר תביעה של שילוש הנזק שנגרם. הוא עשוי להגדיל את תמריציהם של אוכפים פרטיים – חברות שנפגעו מכך שהמתחרות שלהן ערכו הסדר כובל - להגיש תביעות על נזקים כספיים שגרמו.

בנוסף, ההצעה מרחיבה את סמכויות הממונה להוציא קביעות מינהליות, המשמשות ראיה לכאורה בתביעות אזרחיות. למשל, קביעה בדבר קיומו של הסדר כובל, קביעה בדבר ניצול מעמד מונופוליסטי לרעה, קביעה בדבר מיזוג שלא כדין. קביעות אלה נועדו לחזק את יכולת התביעה של אוכפים פרטיים.

בעשרים שנותיה של הרשות יצאו בסך הכל שלוש קביעות בגין ניצול מעמד מונופוליסטי לרעה, ובעשר השנים האחרונות יצאו כ- 6-7 קביעות בסך הכל, בגין הסדרים כובלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות