אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אחת ההחלטות הכי משמעותיות בחיים היא ההיערכות הפיננסית לפנסיה" צילום: ארז חרודי

ראיון כלכליסט

"אחת ההחלטות הכי משמעותיות בחיים היא ההיערכות הפיננסית לפנסיה"

יו"ר פעילים חנה פרי זן מאמינה שניהול תיקים צריך להוות מוצר משלים לחיסכון הפנסיוני, וממליצה להגדיל את החשיפה לאפיקים המנייתיים ולהשקיע באופן סלקטיבי בארה"ב, אירופה ויפן. והדרמה סביב המינויים בבנק הפועלים? "אני בטוחה ששקלו היטב את ההחלטות, אני המשכתי הלאה"

15.07.2013, 08:22 | ערן סוקול

חדרה של חנה פרי זן, יו"ר פעילים (חברת הניהול של בנק הפועלים), בקומה ה־28 בבית פעילים, משקיף על פארק הירקון. הסביבה הירוקה חדשה לפרי זן, שבמשך שנים היתה רגילה לנוף של שדרות רוטשילד, שם יושב בניין ההנהלה של בנק הפועלים. פרי זן, שנכנסה לתפקידה כיו"ר פעילים בסוף מרץ, כיהנה בתפקידה האחרון כמשנה למנכ"ל בנק הפועלים והיתה אמונה על תחומי הייעוץ והתפעול בני"ע, תחום הפנסיה והנכסים הפיננסיים.

קראו עוד בכלכליסט

אף שניהול תיקים נתפס מסורתית כענף חיסכון לטווח קצר ובינוני, לפי השקפתה של פרי זן, הוא דווקא ענף משלים לחיסכון הפנסיוני.

"אני חושבת שאחת ההחלטות הפיננסיות הכי משמעותיות בחיים היא ההיערכות הפיננסית לפנסיה, וזה הולך ונהיה יותר ויותר קריטי בעקבות עליית תוחלת החיים. סביבת הריבית הנמוכה והרפורמות בשוק הפנסיוני מביאות לכך שבממוצע כיום, הפנסיה עומדת על כ־40% מהשכר לפני הפרישה, לעומת שיעור של 70% בעבר. לכן, אם יש דבר שיכול לסייע לאנשים לחסוך לפנסיה הוא האפשרות לנהל קופות גמל אישיות גם באמצעות חברות ניהול תיקים. עם זאת, מהלך שכזה דורש שינויי חקיקה".

"תחושה של התחדשות"

המעבר של פרי זן לתפקיד היו"ר הגיע לאחר תקופת מתיחות ארוכה במסדרונות בנק הפועלים. בשנת 2009, לאחר מינויו של ציון קינן למנכ"ל הבנק, נערך סבב מינויים בהנהלה. אחת משחקניות הרכש החדשות היתה ענת לוין, שמכהנת כיום בתפקיד משנה למנכ"ל בנק הפועלים. בשוק הבנקאות מספרים על מתיחות בין לוין לפרי זן, שאחד משיאיה היה העברת האחריות על חדרי המסחר בני"ע עבור לקוחות מפרי זן ללוין.

מה דעתך על המהלך של האחדת חדרי המסחר של בנק הפועלים תחת ניהולה של ענת לוין?

"אני בטוחה שמי שקיבל את ההחלטה שקל זאת היטב".

האם תפקידך הנוכחי הוא הראיה לכך שהפסדת במלחמה מול לוין?

"לא היתה מלחמה ולא הפסדתי במלחמה. לפעמים שינוי עושה טוב לאנשים. עשיתי קדנציה של תשע שנים, ולהמשיך הלאה זה תמיד טוב. זו תחושה של התחדשות ורעננות שמאפשרת צמיחה אישית ומחודשת. מבחינה מקצועית, זו דרך חדשה המאפשרת קשר הדוק עם לקוחות פרטיים ומוסדיים ומאפשרת ביטוי לידע ולניסיון שצברתי. בסך הכל אני מאוד מרוצה בתפקידי הנוכחי ובעיסוקים נוספים שהתאפשרו בזכות השינוי. אחד מהם הוא הוראה בפמיננסי, שזו מכללה העוסקת בחינוך פיננסי לנשים ומלמדת נשים איך להפסיק לפחד מעיסוק בכסף".

האם את חושבת שלוין מתאימה להיות המנכ"ל הבא של פועלים?

"לא מכירה אותה מספיק טוב כדי לשפוט".

"הגדילו חשיפה לחו"ל"

פעילים ניהול תיקי השקעות - חברה־בת בבעלות מלאה של בנק הפועלים - פועלת בתחום ניהול תיקי ההשקעות ללקוחות פרטיים ומוסדיים. החברה שנוסדה בשנת 1987 מנהלת תיקי השקעות בהיקף של כ-10 מיליארד שקל עבור כ־6,500 לקוחות.

"בשנתיים האחרונות תעשיית ניהול התיקים נהנית מצמיחה יפה. מגמה זו נובעת, בין היתר, מכך שהריביות הנמוכות מביאות אנשים לתובנה שיש צורך להגדיל יותר את הסיכון כדי להשיג תשואה, והם עושים זאת על ידי העברת כספים לניהול תיקים. לדעתי, לשוק ניהול התיקים, שמנהל כ־150 מיליארד שקל, יש עוד מקום לגדול".

מהו תמהיל ההשקעות הנכון כיום, לדעתך?

"כאמור, בתקופה זו של ריביות נמוכות ניהול תיק נועד להיות תחליף להשקעה בפיקדונות בנקאיים המעניקים תשואה נמוכה. בשביל להצליח להשיג תשואה על ההשקעה אנחנו ממליצים על הגדלת ההשקעה באפיקים מנייתיים וקונצרניים. כמובן, שהכל תלוי בפרופיל הסיכון של הלקוח ובחשיפה שלו לאפיקים אלו בכל מכשירי החיסכון שלו, כולל קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות".

מה שיעור החשיפה המומלץ למניות בתקופה זו?

"ככלל אצבע, נמליץ על חשיפה של כ־25% מהתיק למניות, כשבשביל לפזר סיכון, אנו ממליצים שמתוך חלק זה 33% יהיו בחו"ל".

שליש מהחשיפה למניות לחו"ל? זה לא הרבה?

"מחקרים מראים שתיקי השקעות מנהלים בדרך כלל בבית, כי נדמה לנו שאנחנו מבינים מה קורה בשלולית שלנו ופחות במקומות אחרים, אבל חשוב לפזר וחשוב לבחור נכסים שהמתאם ביניהם יהיה פחות חזק".

אבל בדרך כלל יש מתאם בין ביצועי שוקי המניות בארץ ובחו"ל.

"דווקא 2013 מהווה דוגמה לכך שלא תמיד השווקים בעולם מתואמים. כך לדוגמה, יש שוני רב בין הביצועים בארה"ב, אירופה ויפן, לבין ביצועי השווקים המתעוררים, אם כי אחרי הירידות בשווקים המתעוררים לאחרונה, צריך לעקוב אחריהם כדי לראות מתי נוצרת ההזדמנות. נכון לעכשיו, המדינות המועדפות עלינו בחו"ל הן עדיין ארה"ב, יפן ומדינות באירופה באופן סלקטיבי".

ומה ההעדפות שלכם מבחינת שוק האג"ח?

"מבחינת האג"ח הממשלתיות יש אצלנו העדפה לאג"ח שקליות במח"מ בינוני. מבחינת השוק הקונצרני זה מורכב — גם כאן היינו ממליצים על הוצאה של חלק מהתיק לחו"ל, אם כי אנחנו בוחנים בזהירות את ארה"ב, מאחר שהתשואות שם משתנות לאחרונה במהירות".

כמה אני אשלם על ניהול תיק אצלך אם אני מגיע עם מיליון שקל להשקעה?

"אני לא רוצה לתת מספרים מדויקים, אבל אנחנו אטרקטיביים מול בתי ההשקעות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות