אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"חבר מרכז ליכוד סייע להחתים את נתניהו" צילום: אוראל כהן

"חבר מרכז ליכוד סייע להחתים את נתניהו"

מאיר רבין טען בעדותו ששלמה בן עמרה השיג ב־2003 את חתימת שר האוצר על ההסכם שהעניק הטבות מפליגות לחברת המלח. רבין נאשם שהעביר כספי שוחד מדני דנקנר ליעקב אפרתי, שעמד אז בראש המינהל

15.07.2013, 09:20 | תומר גנון

"שלמה בן עמרה היה בקשר עם העוזרים של שר האוצר נתניהו, וקיבלנו גם את חתימת שר האוצר. דני דנקנר שילם לבן עמרה 500 אלף שקל על העבודה שעשה במשרד האוצר. בלי בן עמרה אין לנו תמיכה של משרד האוצר. הוא דאג לזה". כך העיד בבית המשפט מאיר רבין, עוזרו של עד המדינה המנוח שמואל דכנר ואחד הנאשמים בפרשת קרקעות המלח. לפי כתב האישום, רבין קיבל מדני דנקנר, יו"ר הדירקטוריון המשותף של תעשיות מלח ובעל מניות בה, 1.1 מיליון שקל תמורת ייעוץ. מתוכם הוא שילם שוחד של כ־45 אלף שקל למנהל מינהל מקרקעי ישראל דאז יעקב אפרתי, כדי שזה יפעל לכאורה לאישור הסכם שהעניק הטבות מפליגות לחברת המלח, שהיתה בשליטת משפחת דנקנר, בדמות פיצוי של עשרות מיליוני דולרים על החזרת קרקעות בעתלית ובאילת למדינה.

קראו עוד בכלכליסט

לפני כחצי שנה חשף "כלכליסט" שחתימתו של נתניהו, אז שר האוצר, מתנוססת על ההסכם, אף שבמשך עשר שנים טענה המדינה ששום שר אוצר לא חתם עליו. תגובה ברוח דומה העבירה המדינה לבג"ץ לפני כשלושה שבועות. נתניהו טען בעבר בפני מקורביו שאינו זוכר אם חתם כשר האוצר על ההסכם עם חברות המלח.

מאיר רבין אתמול. "תקראו לזה איך שאתם רוצים. אני קורא לזה פרנסה", צילום: אוראל כהן מאיר רבין אתמול. "תקראו לזה איך שאתם רוצים. אני קורא לזה פרנסה" | צילום: אוראל כהן מאיר רבין אתמול. "תקראו לזה איך שאתם רוצים. אני קורא לזה פרנסה", צילום: אוראל כהן

מאכערים? זו פרנסה

רבין העיד אתמול בפעם השלישית בבית המשפט במסגרת הפרשה. "סיכמנו (דכנר ורבין - ת"ג) שניקח על עצמנו, אם יהיה צורך, את ועדת הכספים ושאנחנו צריכים לדאוג לחתימת שר האוצר, שהיה אז סילבן שלום", טען רבין. "באותו זמן שלמה בן עמרה (חבר מרכז ליכוד דאז – ת"ג), שהוא דוד שלי, היה יו"ר מטה הבחירות של סילבן שלום. אמרנו, אני ושמואל, 'אין מישהו שמתאים לנו יותר כרגע, בזמן הלחוץ הזה. הוא מחובר לשר האוצר הכי טוב שאפשר, ניקח אותו לעבוד איתנו'. שמואל אמר, 'דבר אחד שיהיה ברור, אני לא משלם לעמרה'. אמרתי לו, 'זה יהיה ברור. אנחנו גם נגיד את זה לדני'. אני קורא לזה לובי, תקראו לזה מאכערים, איך שאתם רוצים. אני קורא לזה פרנסה, זו הפרנסה שלנו, אני ושמואל, זו הפרנסה".

אלא שכשהגיע הסכם המלח למועצת מקרקעי ישראל ב־2003, כך העיד רבין, שר האוצר כבר התחלף. "בסופו של יום אושרה התוכנית במועצת המינהל. שר האוצר כבר היה נתניהו. שלמה בן עמרה המשיך לעבוד איתנו והוא דאג לזה. הוא היה בקשר עם העוזרים של שר האוצר וגם קיבלנו את חתימת שר האוצר".

מקורב מקצועי

בן עמרה, שהעיד בעבר במסגרת פרשת קרקעות המלח, הוזכר גם בכתב האישום שהוגש נגד צחי הנגבי ב־2006. לפי כתב האישום נגד הנגבי, בן עמרה היה חבר מרכז ליכוד וכן חבר ומקורב של הנגבי, ששימש רכז מטה הבחירות שלו בפריימריז לראשות הליכוד ב־2002. הוא מונה לפרויקטור לייעוץ כלכלי למשרד לאיכות הסביבה, שבראשו עמד הנגבי. התביעה ראתה את המינוי כפוליטי, אך הנגבי טען שמדובר ברואה חשבון בעל ניסיון רב שנבחר באמצעות ועדת מכרזים. הנגבי זוכה מעבירות של מרמה, הפרת אמונים ושוחד בחירות והורשע בעדות שקר.

בלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו סירבו להתייחס לדברי מאיר רבין. בא כוחו של דני דנקנר, עו"ד יוסי בנקל, ביקש לא להתייחס.

את תגובתו של שלמה בן עמרה לא ניתן היה להשיג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות