אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המהלכים של מיכאיל פרוחורוב כשרים אך מסריחים? צילום: איי אף פי

המהלכים של מיכאיל פרוחורוב כשרים אך מסריחים?

ברחבי הליגה קוראים למשרד הקומישינר לחקור את האפשרות של עסקאות צדדיות עם השחקנים

15.07.2013, 14:19 | סוכנויות הידיעות

עד כה נראה היה שה-NBA נכנעה למרדפיו הבלתי נלאים של המיליארדר מיכאיל פרוחורוב אחר שחקנים והצלחה בפלייאוף. פרוחורוב לקח על עצמו את כל העלויות כך שהברוקלין נטס עומדים בפני עלויות שכר ומסים מענישים חסרי תקדים בגובה 185 מיליון דולר. החל מדרון וויליאמס ועד לקווין גרנט, פול פירס ועד ג'ו ג'ונסון, השחקנים האלה מגלמים את הרוח של החזון האימפריאליסטי של הבעלים הרוסי.

קראו עוד בכלכליסט

פרוחורוב. מה הוא מתכנן?, צילום: בלומברג פרוחורוב. מה הוא מתכנן? | צילום: בלומברג פרוחורוב. מה הוא מתכנן?, צילום: בלומברג

פרוחורוב הגיע כדי לכבוש את ה-NBA. הוא הקים ארנת כדורסל בברוקלין והעניק לג'נרל מנג'ר בילי קינג את הסמכות להפוך הרכב לא מסעיר לקבוצה המתמודדת על האליפות. הנטס פעלו באגרסיביות להשיג כישרונות – שמות גדולים וחוזים גדולים אף יותר. הקבוצה משלמת משכורות בגובה 101 מיליון דולר ועוד 82 מיליון במס מותרות (luxury tax).

אולם נראה שכעת שאר הליגה מאמינה שהנטס הגזימו. החתמתו של השחקן החופשי הרוסי אנדריי קירילנקו – שחקן שהרוויח 10 מיליון דולר בשנה שעברה – על חוזה בגובה 3.1 מיליון דולר – הפך את הבעלים של הקבוצות היריבות והבכירים בליגה להמון זועם המפקפק במהימנות החוזים.

ההאשמות הן די ברורות: ברחבי הליגה קוראים למשרד הקומישינר לחקור את האפשרות של עסקאות צדדיות עם השחקנים. לעת עתה מדובר בהאשמות לא מבוססות הנסמכות על נסיבות ומראית עין. בתוך ה-NBA, נשמעו כבר קולות שטענו כי הופעתו של פרוחורוב תוביל להופעתן של עסקאות חסרות כל היגיון פיסקאלי, כך שההנחה היא שהשחקנים הבכירים ירוויחו פחות בשל מגבלות תקרת החוב, אך ישלימו את ההפרש בהסכמים סודיים.

ברגע שהמיליארדר הרוסי הצליח לשכנע את השחקן הרוסי המוכשר להרוויח 7 מיליון דולר פחות כדי להוות גיבוי לפירס, תגובת שאר הליגה הייתה מיידית וזועמת. לראשונה, הנטס נחשבים לקבוצה בעלת סיכויים לזכות באליפות. הם טובים עם סיכוי להפוך להיות מעולים, ושאר הליגה מעוניינת לחקור כיצד קרה הדבר. "חצופים", סיכם מאמן של אחת הקבוצות בפני יאהו! ספורט.

"נחכה לראות אם יש לליגה מהימנות", הוסיף בעלים של קבוצה. "לא מדובר בבלימת הקבוצה, אלא בהטלת עונשים אם הם אכן עושים זאת". ואילו מאמן של קבוצה בליגת המזרח טען: "צריכה להיפתח חקירה, זה הרי ברור ביותר".

מעטים מאמינים כי פרוחורוב יכבד את תקרת השכר שהטילה הליגה או את הרגולציות הנלוות. הוא הרוויח את הונו, הנאמד ב-15 מיליארד דולר בשנות ה-90 הפרועות ברוסיה, אז תשלומי שוחד היו חלק מהתרבות העסקית, ופרוחורוב כבר הודה כי לקח חלק בכך.

קשה להוכיח שפרוחורוב וצוות ההנהלה שלו פעלו לא כשורה, ולא הפעילו פשוט כישורי מכירות מוצלחים על קירילנקו. בכל הקשור להוצאות לא מרוסנות ולהתקפות על שחקנים חופשיים, פרוחורוב לא לבד. למעשה, יש לציין כי גם לא מעט בעלים ממוצא אמריקאיים של קבוצות נחשדו בהתנהלות דומה. האשמות על עסקאות צדדיות לא החלו אצל פרוחורוב ולא יסתיימו אצלו.

עם זאת, זו כבר הפעם השנייה שהקבוצה מחתימה שחקן חופשי זר על חוזה הנמוך משווי השוק שלו. לפני שנה, הנטס החתימו את השחקן האירופי מירזה טלטוביץ' על חוזה לשלוש שנים בשווי 15.7 מיליון דולר. אולם זמן קצר לאחר פרסום ההסכם, בברוקלין הבינו שעליהם להוריד את הסכום על מנת להשאיר סיכויים לטרייד עם דוויט הווארד. מבלי לחזור לשוק, טלטוביץ' הסכים לחוזה לשלוש שנים בגובה 9 מיליון דולר.

אחת הסיבות לחשדות המוגברים נגד פרוחורוב היא המסתורין סביב דמותו – חוסר האמון הנובע מהאופן בו צבר את הונו, והכרזותיו הנועזות כי יזכה באליפות תוך חמש שנים מאז רכישת הקבוצה.

על פי הדיווחים, קירילנקו רצה חוזה לשלוש שנים עם סכום מינימאלי של 8 מיליון דולר לעונה. מספר קבוצות, ביניהן סן אנטוניו ספרס, חיזרו אחריו עם הצעות של סן אנטוניו. אולם הדיונים לא התגבשו לכדי הסכם. כמו כן, לקירילנקו יש היסטוריה עם דרון וויליאמס, הכוכב של הנטס. הם שיחקו יחד חמש שנים במדי יוטה. יתרה מכך, לקירילנקו יש היסטוריה עם פרוחורוב. המיליארדר היה הבעלים של צסק"א מוסקבה, שבה שיחק קירלינקו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות