אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אדם טבע ודין: מיזם פצלי השמן עלול לגרום נזקים של מאות מיליוני שקלים צילום: עמית שעל

אדם טבע ודין: מיזם פצלי השמן עלול לגרום נזקים של מאות מיליוני שקלים

ארגון איכות הסביבה מזהיר בדו"ח שהקידוחים באדמה להפקת נפט יעלו ב־5% את היקף פליטת גזי החממה. יזמי הפרויקט: המסמך רצוף אי־דיוקים

16.07.2013, 08:21 | חן פונדק

קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים מצטרפות למאבק במיזם פצלי השמן בשל חשש מעלויות גבוהות של ההשפעות הסביבתיות של הפרויקט. 

קראו עוד בכלכליסט

חברת IEI הגישה בסוף חודש יוני שעבר בקשה מחודשת לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז ירושלים, לאישור פיילוט בעמק האלה לשאיבת פצלי השמן. החברה נתקלה בהתנגדויות סביבתיות של תושבי האזור, אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע. גם משרד החקלאות והמשרד להגנת הסביבה הביעו התנגדויות לפרויקט.

מובילי מיזם פצלי השמן של IEI אפי איתם (מימין) ורליק שפיר, צילום: עמית שעל מובילי מיזם פצלי השמן של IEI אפי איתם (מימין) ורליק שפיר | צילום: עמית שעל מובילי מיזם פצלי השמן של IEI אפי איתם (מימין) ורליק שפיר, צילום: עמית שעל

לפי עבודה כלכלית שהכינו באדם טבע ודין, עלות ההשפעות הסביבתיות של הפרויקט עלולה להגיע לכ־350 מיליון שקל בשנה, עקב פליטות זיהום האוויר וגזי החממה. לפי הדו"ח, חלק מהנזקים עלולים להשפיע על הסביבה שנים רבות לאחר שתופסק ההפקה.

ב־2008 קיבלה IEI רישיון ממשרד התשתיות להפקת דלקים מפצלי שמן בשפלת יהודה. אולם בשל החשש לפגיעה בסביבה וההתנגדות הרחבה עדיין לא החל שלב הפיילוט.

לפי תכנוני IEI, הפקה מסחרית בהיקף מלא תחל ב־2020, לאחר השלמת הפיילוט. לפי חישוב שערכה חברת BDO עבור IEI, הפרויקט צפוי לתרום כ־1.4% לתמ"ג של ישראל בשלב ההפקה המסחרית. לפי חישוב זה, המדינה תקבל תמלוגים של 541 מיליון שקל ב־2023 ו־2.25 מיליארד שקל ב־2032.

הבעיה היא שהשיטה החדשנית להפקת פצלי השמן, שכוללת את חימום תת־הקרקע ל־350 מעלות, לא נוסתה בעולם.

לפי אדם טבע ודין יישום הפרויקט, בהיקף של 50 אלף חביות ליום, צפוי להביא לעלייה של כ־5% בהיקף פליטות גזי החממה של ישראל.

בעיה נוספת היא מיקומו של שטח הפרויקט מעל אקוויפר ההר, אחד ממקורות המים הטבעיים העיקריים של ישראל. לפי הדו"ח, קיים סיכון שחימום תת־הקרקע יגרום לכך שנוזלים וגז יזהמו את האקוויפר. ב־IEI טוענים שזהו תרחיש בלתי אפשרי, שכן שכבת פצלי השמן מופרדת מהאקוויפר בשכבה לא חדירה של 200 מטר.

"מול חוסר המידע הענק ומול המצב שמעט המידע שיש בידינו הוא מדאיג ביותר, אישור פיילוט פצלי השמן נראה כהימור חסר אחריות", מסכמים באדם טבע ודין.

מ־IEI נמסר בתגובה: "המסמך של אדם טבע ודין רצוף באי־דיוקים והנחות מוטעות ומטעות. לפני שלוש שנים המליצה הוועדה המדעית של רשות הטבע והגנים לאשר את הפיילוט בתוך הבנת צורכי הביטחון האנרגטי של ישראל".

לטענת IEI, החברה הגישה לוועדה ותכנון ובנייה מסמך שמבוסס על מחקרים של שלוש שנים. לדבריה, "המסמך מצביע על כך שאין סיכון סביבתי בפיילוט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
מניפולציה כלכלית על הגב שלנו
באים ללבנט, קונים את כל השלטון ואשתו, מראים למשקיעים באמריקה שעוד רגע זה קורה, שיש פעילות, שהנה הילידים כל כך סומכים עליהם, שנותנים להם גם זיכיון חיפושים בגולן. ואז המניה עולה ומישהו מרוויח המון כסף. אחר כך הם ירצו הנחות בתמלוגים שמגיעים למדינה כי הם השקיעו הרבה כסף.... שישינסקי איפה אתה?
שומכר , שומקום  |  17.07.13
5.
אם יש שכבה בלתי חדירה גם לנוזלים שיווצרו מעל אקויפר ההר
אז איך חודרים מים? שלא יקשקשו על נוזל הידרופובי ולא הידרופילי (הנפט הוא הידרופובי) עדיין יהיו שאריות של מזהמים שכרגע מקובעים ובחימום ישתחררו ויספחו למים שיחדור לאקויפר. אין מקום במדינה לפרוייקט מסוג זה רק במקומות כמו קולורדו במדבר שגם שם לא קיבלו את השיטה. בקנדה שמפיקה פצלי שמן בכמויות (ולאחרונה הפקת גז טבעי בארהב במויות גדולות מאד) לא משתמשים בשיטה הזו. אז עם כל הכבוד למדע (ויש היגיון מדעי בשיטה) זה לא שווה את הסיכון של זיהום אקויפר ההר. נרויח 2.35 מיליארד שח מול 500 מיליון קוב מים בשנה שנצטרך לייצר כולל מתקן התפלה ענק שטחים שפונים לים ומופקעים לטובת ההתפלה (בנוסף למתקנים הקיימים) עלות תחנת כוח והזרמת המים (ולא לשכוח שיש לשנע לירושלים ולהעלות את המים לגובה ולא בגובה פני הים. לא לשכוח עלות המים (2.36 במכרז שורק לפי הפרסומים) וקיבלנו עסקה לא משתלמת למדינה
אני רק שאלה  |  17.07.13
3.
טוקבטיסט מובהק
דן, הולכים לבשל עמק שלם בין ירושלים לתל אביב. עמק שגרים בו אנשים. אנחנו קטנים מידי גיאוגרפית למיזמים כאלה. ישראל אינה מדבריות ערב הסעודית ואינה קנדה או מרחבי הים. אינטרס יחיד שיכול להיות למה שכתבת לגבי הכנסות למדינה ב- 2020 וב- 2032 זה שאתה טוקבקטיסט מטעם.
רון , השרון  |  16.07.13
לכל התגובות