אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: חצי הבופה המלא

הון אנושי: חצי הבופה המלא

ידידי בית החולים בילינסון יודעים שבמקרה הצורך תמיד יחלצו אותם. מה הפלא שהם אופטימיים

18.07.2013, 09:47 | ארי ליבסקר
שישי בבוקר נשבה בריזה קרירה מהים למרפסת של מלון הילטון תל אביב, והקלה על חברי עמותת הידידים של בית החולים בילינסון ליהנות מהבופה העשיר. הם העמיסו על הצלחת, התמנגלו, ואחר כך שמעו הרצאה על חדשנות באורתופדיה. בין לבין הם דיברו על כסף ועל מצב המשק, והיו אופטימיים יותר, או הרבה פחות.

פיני כהן (מימין), חיים כהן וערן הלפרן. 15% בשנה או קריסה טוטאלית של הכלכלה פיני כהן (מימין), חיים כהן וערן הלפרן. 15% בשנה או קריסה טוטאלית של הכלכלה פיני כהן (מימין), חיים כהן וערן הלפרן. 15% בשנה או קריסה טוטאלית של הכלכלה

יו"ר הוועד המנהל של עמותת הידידים פיני כהן, למשל, היה אופטימי, ובעיקר מרוצה מאוד מקרן נוי, קרן ההשקעות שהוא מנהל. הוא אמר: "מי היה מאמין שנוכל להרוויח כסף מפרויקט שאפתני כמו כביש 6? לקחנו סיכון גדול, כי מי היה מאמין שהישראלים יהיו מוכנים לשלם כסף עבור נסיעה בכבישים? והנה תראה". כהן הוסיף שהתשואה למשקיעים בקרן היא 15% בשנה, "זאת התשואה שנהוגה בקרנות כאלה אף שהיא גבוהה מאוד יחסית, אחרת אנשים לא היו משקיעים בהן".

חיים כהן, מנכ"ל קבוצת דן אנד ברדסטריט ישראל, היה עגום יותר: "אני לא יודע מה יקרה כששיעור האבטלה יגדל, איך אנשים יוכלו לשלם את המשכנתאות העצומות שהם לקחו. אני חושש מאוד שזה עלול להוביל לקריסה טוטאלית של הכלכלה". אחר כך הוא אמר ש"יש התערבות יתר של בעלי מניות הציבור בהחלטות של חברות בורסאיות", ואני שאלתי על התערבות היתר והלחץ הציבורי שהובילו ממש עכשיו לשינוי תנאי השכר של יו"ר כלל ביטוח דני נוה. כהן אמר: "נוה הוא חבר ילדות שלי. השכר שהוצע לו הוא מהמקובלים בתחום, לא מדובר בדבר חריג, ואם הוא לא היה קשור לנוחי דנקנר אז זה היה עובר חלק. מכיוון שמדובר בדנקנר, כולם תוקפים ועושים עליו עליהום".

גדעון תדמור. רגולציה? פופוליזם, צילום: פז בר גדעון תדמור. רגולציה? פופוליזם | צילום: פז בר גדעון תדמור. רגולציה? פופוליזם, צילום: פז בר

אחרי הדכדוך של כהן, יו"ר בנק ירושלים זאב גוטמן שוב סיפק לי הערכות אופטימיות. "אני לא מודאג מכך שהציבור לא יוכל להחזיר את המשכנתאות", אמר גוטמן, "הנה תראה: השבוע דווח שבמאי נשבר שיא של עשר שנים במספר הדירות שנמכרו. לפי כל החישובים שעשינו אין סיכוי שהציבור לא יעמוד בהחזרים". שאלתי אותו מה יקרה אם האבטלה תתרחב,

וגוטמן אמר: "רוב התרחישים שלנו מראים שלא נגיע למקרה קיצון כזה, אבל היה ונגיע לשיעור אבטלה גבוה, המדינה תחלץ את הבנקים, בדיוק כמו בשנות השמונים בישראל וב־2008 בארצות הברית".

אחר כך שמענו הרצאה על ניתוחים אורתופדיים מסובכים שחוסכים לאנשים סבל נורא ומשנים את התחום כולו, שאותה נשאו ד"ר סטיבן וולקס, מנהל מחלקת אורתופדיה, וד"ר נסים אוחנה, מנהל יחידת עמוד שדרה. וולקס אמר שאנשים אמידים יכולים ללכת לבתי חולים פרטיים, אבל את הניתוחים המסובכים באמת גם הם עושים בסופו של דבר במערכת הבריאות הציבורית, כי שם נמצאים הידע הנדרש והמכשור הכי יקר. לא ידעתי אם זו סיבה לאופטימיות או לפסימיות.

זאב גוטמן. הכל טוב, שוברים שיאים זאב גוטמן. הכל טוב, שוברים שיאים זאב גוטמן. הכל טוב, שוברים שיאים

לקינוח עלה גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר נפט וגז, ונשא הרצאה תחת הכותרת החגיגית "הגז הטבעי - מחזון למציאות". בין השאר תדמור סיפר איך דלק ואבנר קיבלו את רישיונות הקידוח מבריטיש גז בחינם, איך לדעתו יוסי מימן הביא גז מצרי ממש בזול כדי למנוע חיפושי גז בישראל, ואיך הרגולציה היא גל פופוליזם של פוליטיקאים בעקבות המחאה. אבל הוא אמר שהוא אופטימי, שהם יתגברו על הכל. ככה זה בצמרת, אופטימיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות