אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה: הפרויקט לשדרוג מערכות המחשוב של השב"ס - נכשל צילום: גלעד קוולרציק

מבקר המדינה: הפרויקט לשדרוג מערכות המחשוב של השב"ס - נכשל

5 שנים לאחר תחילת הפרויקט כשהתקציב תפח מ-43 מיליון שקל ל-144 מיליון שקל - אין מערכת מחשוב חדשה לשירות בתי הסוהר. השב"ס בתגובה: "פרויקט קידמה לא התקדם כצפוי ולא הסתיים בהצלחה"

17.07.2013, 16:02 | גיל קליאן

מערכת המיחשוב החדשה של שירות בתי הסוהר קיבלה את השם "קידמה" – ככל הנראה אחד השמות האירוניים ביותר בשירות הציבורי בשנים האחרונות.

הפרויקט לשדרוג מערכות המחשוב של השב"ס נולד באוגוסט 2006, אז יצא השירות במכרז לחברות מערכות מידע שיביא למהפך במערכות המחשוב המיושנות של השירות וייאחד אותם למערכת אחת. את התקציב למהלך שיריין השב"ס עוד ב-2004, והוא 43 מיליון שקל. מאז ועד 2012, תפח תקציב הפרויקט ל-144 מיליון שקל. זמן הביצוע של הפרויקט הוערך תחילה ב-23 חודשים, כאשר עד היום – 5 שנים לאחר תחילת הפרויקט – אין מערכת מחשוב חדשה.

אגף בכלא מעשיהו (ארכיון), צילום: גלעד קוולרצי אגף בכלא מעשיהו (ארכיון) | צילום: גלעד קוולרצי'ק אגף בכלא מעשיהו (ארכיון), צילום: גלעד קוולרצי

המבקר חושף עוד כמה התנהלויות מוזרות של השב"ס במכרז. כך למשל טוען המבקר כי כאשר השב"ס הזמין תת מערכת חדשה, באחד מנספחי החוזה הוא ויתר מרצונו על הנחה של 1.7 מיליון שקל שהגיעה לו.

במקביל, כאשר החליטו בשב"ס לאחר מכן להקטין את נפח הפרויקט, לא התקזזו על הקטנת הפרויקט מול החברה המבצעת – מהלך שהיה יכול לחסוך לקופת המדינה 2.4 מיליון שקל. במקום זה, בחר השב"ס להעניק לחברה תשלום נוסף של 2.2 מיליון שקל. לאחר מכן, ויתר השב"ס לחברה גם על קנסות שהיתה אמורה לשלם על התעכבות הפרויקט.

לאחר שקיבל חלקים של המערכת, בשב"ס לא בדקו אם המערכת שקיבלו היתה מוכנה לעלייה לאוויר (והיא לא היתה מוכנה). כאשר כן עלתה המערכת כחלק מפיילוט, לא התכוננו בשב"ס לתרחיש בו המערכת החדשה לא פועלת. כאשר המערכת החדשה לא פעלה בצורה תקינה, לשב"ס לא היתה כבר אפשרות לחזור למערכת הישנה. לסיכום, באוגוסט 2012 החליטה השב"ס להפסיק לעבוד עם החברה – בלי שקיבלה כאמור את המערכת שהושקעו בה כספי ציבור רבים כל כך.

מהשב"ס נמסר בתגובה כי "עם הפיכתו של שירות בתי הסוהר לארגון כליאה לאומי, הגדלת המשימות והכפלת כוח האדם, נוצר צורך מהותי באיפיון מערכת ממוחשבת אשר תיתן מענה מבצעי וניהולי. לצערנו, פרוייקט "קידמה" שתוכנן, לא התקדם כצפוי ולא הסתיים בהצלחה. יש לציין כי טרם הביקורת וכבר בשנת 2010, הקפיא שב"ס את העברת הכספים לחברת hp ובמקביל פעל למזעור הנזקים באמצעות פיתוח מערכות חלופיות הממלאות באופן חלקי את החלל שנוצר עקב אי השלמת המערכת. ביום 28.2.13 נחתם הסכם סיום התקשרות בין שב"ס לחברת hp בהסכמת הצדדים ועל דעת האוצר. לקח מרכזי שהופק הינו הקפדה על עמידה בהתחייבויות ספקים ככתבן וכלשונן וכן שיפור המעקב והבקרה אחר ביצוע תוכניות עבודה לרבות ניהול פרוייקטים וניהול סיכונים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות