אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוון: שר האוצר לשעבר יועמד לדין באשמת שחיתות צילום: בלומברג

יוון: שר האוצר לשעבר יועמד לדין באשמת שחיתות

הפרלמנט החליט להסיר את חסינותו של יורגוס פפקונסטנטינו, שנחשד שמחק שמות של קרובי משפחתו מרשימת מעלימי מס

17.07.2013, 13:18 | סוכנויות הידיעות

המחוקקים ביוון הצביעו אתמול על הסרת חסינותו של שר האוצר לשעבר יורגוס פפקונסטנטינו כדי שתוגש נגדו תביעה על חלקו בפרשת שחיתות והעלמות מס שעוררה זעם רב במדינה מוכת המשבר.

קראו עוד בכלכליסט

יורגוס פפקונסטנטינו. חסינותו הוסרה, צילום: בלומברג יורגוס פפקונסטנטינו. חסינותו הוסרה | צילום: בלומברג יורגוס פפקונסטנטינו. חסינותו הוסרה, צילום: בלומברג

יוון סערה בשנה שעברה לאחר שפורסם דבר קיומה של רשימה שבה מופיעים שמות של 2,000 יוונים שמחזיקים חשבונות בחו"ל. יוונים רבים זועמים כיום על כך שהממשלה החדשה שמונתה מאז לא העמידה לדין את המופיעים ברשימה אבל המשיכה לכפות צעדי צנע קשים. הרשימה - שזכתה לכינוי "רשימת לגארד" על שם כריסטין לגארד, לשעבר שרת האוצר של צרפת וכיום יו"ר קרן המטבע הבינלאומית - הועברה לראשונה מצרפת לפפקונסטנטינו ב־2010, אבל

קיומה נחשף לציבור רק בספטמבר 2012. בימים שלאחר הפרסום שני יוונים ברשימה נמצאו מתים. בהמשך התפרסמו דיווחים שונים על כך שהרשימה נעלמה, אבדה, ננעלה בקבינט, הועתקה ושונתה. השמועות רק החריפו עוד יותר את התדמית המושחתת של הפוליטיקאים היוונים. תופעת העלמות המס היא בעיה אדירת ממדים ביוון ואחת הסיבות למיתון שבו היא שרויה כבר שש שנים. קונסטנטינאו, כלכלן שרכש את השכלתו בארה"ב ובבריטניה וכיהן כשר אוצר בממשלתו של יורגוס פפנדריאו בשנים 2009–2011, הודח ממפלגת PASOK לאחר שהתובעים גילו כי שמותיהם של שלושה קרובי משפחתו נמחקו מהרשימה.

על פי החוק היווני, לא ניתן לתבוע שרים אלא אם הפרלמנט מחליט להסיר את חסינותם. כעת, לאחר שהסרת החסינות אושרה, ועדה של חמישה שופטים תחל לחקור את הפרשה. אם יימצא אשם, עשוי להיגזר על פפקונסטנטינו עונש מאסר.

פפקונסטנטינו הכחיש את המיוחס לו, ואמר שהוא קורבן של ניסיונות להפלילו. "אני לא אחראי לכל תחלואי המדינה", הוא אמר לפרלמנט לפני ההצבעה, "לא רק שאין זה הוגן לנסות למחוק את חטאן של ממשלות על גבי, זה לא מכובד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות