אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי נאבק בעמלות חברות האשראי צילום: shutterstock

האיחוד האירופי נאבק בעמלות חברות האשראי

הנציבות האירופית, זרוע הביצוע של האיחוד, העלתה הצעה לפיה חברות האשראי יוכלו לגבות עמלות של עד 0.2% על חיובים בכרטיסי אשראי. אם תכנס ההחלטה לתוקף היא תקטין את ההכנסות של חברות האשראי באיחוד בכ-4.5 מיליארד יורו בשנה

17.07.2013, 13:22 | סוכנויות הידיעות

האיחוד האירופי העלה הצעה להגבלת עמלות שחברות האשראי יורשו לגבות בגין פעילות בכרטיסי אשראי ובכרטיסי חיוב (שבהם התשלום מועבר באופן מיידי). הזרוע המבצעת של האיחוד – הנציבות האירופית – מנסה להביא לסופו מאבק בן עשור עם חברות כרטיסי האשראי כגון ויזה ומאסטרקארד, כך מדווח אתר CNBC.

במסגרת טיוטת תוכנית שערכה הנציבות, תיקבע תקרה עבור חיובים בכרטיסי אשראי ובכרטיסי חיוב. תוכנית זו תצמצם את ההכנסות הזורמות לבנקים באיחוד המגיעות למיליארדי יורו.

כרטיסי אשראי. ההצעה הראשונית הייתה לבטל את העמלות כליל, צילום: בלומברג כרטיסי אשראי. ההצעה הראשונית הייתה לבטל את העמלות כליל | צילום: בלומברג כרטיסי אשראי. ההצעה הראשונית הייתה לבטל את העמלות כליל, צילום: בלומברג

מהלך זה הוא צעד אחורה מהאיסור המוחלט על גביית עמלות על עסקאות כרטיסי אשראי וחיוב שהוצע בטיוטות קודמות של הנציבות. אך גם כך, היוזמה תקצץ את רווחיהן של חברות האשראי באופן דרסטי והן הזהירו כי הן יעלו בתגובה את העמלות על פעילות הבנקים.

הנציבות אף ממליצה על הפרדה מוחלטת בין חברות האשראי לחברות הסליקה מה שישפיע עמוקות על המודל העסקי של חברות האשראי.

הנציבות ממליצה על תקרה של 0.2% לכל החיובים בכרטיסי חיוב ובכרטיסי אשראי. בתור התחלה מוצע לקבוע תקרה זו רק על עסקאות חוצי גבולות בתוך האיחוד ושנתיים לאחר מכן לקבע את התקרה על כלל העסקאות.

על פי אומדן הנציבות, מהלך זה יקטין את ההכנסות מעסקאות כרטיסי חיוב באיחוד מ-4.8 מיליארד יורו ל-2.5 מיליארד יורו ואת ההכנסות מעסקאות בכרטיסי אשראי ל-3.5 מיליארד יורו מרמתם הנוכחית שהיא 5.7 מיליארד יורו. כלומר, בסיכום כולל מדובר בירידה של כ-4.5 מיליארד יורו בשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות