אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממונה על הגבלים ממליץ לכללית לשנות את המכרז לאספקת תמ"ל צילום: אוראל כהן

הממונה על הגבלים ממליץ לכללית לשנות את המכרז לאספקת תמ"ל

כפי שנחשף ב"כלכליסט", תנאי המכרז של הכללית מאפשרים זכיה של 2 שחקניות בלבד ולא של 3 או 4, כפי שאיפשר מכרז משרד הבריאות

17.07.2013, 17:21 | אורנה יפת

הממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה, מוציא כרטיס צהוב לקופת חולים כללית. ל"כלכליסט" נודע כי רשות הגבלים הודיעה במכתב למנכ"ל שירותי בריאות כללית, אלי דפס, כי הקופה עלולה להיקלע למצב שבו תצטרך לבטל את הההתקשרות החוזית עם חברות תחליפי החלב שיזכו במכרז לאספקת פורמולות בבתי חולים שלה. זאת מאחר ותנאי המכרז אינם עולים בקנה אחד עם הנחיות הממונה שצפוי להכריז על החברות כקבוצת ריכוז.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף ב"כלכליסט", תנאי המכרז של הכללית מאפשרים זכיה של שתי שחקניות בלבד ולא של שלוש או ארבע שחקניות, כפי שאיפשר מכרז משרד הבריאות. זכיה של שתי שחקניות בלבד, שיספקו תחליפי חלב לשבעה בתי חולים של הכללית, תביא למצב שכל אחת מהן תחזיק מעל 70% מכלל הלידות בישראל כיוון שהן מספקות גם לבתי חולים ממשלתיים ופרטיים - מה שמנוגד להנחיות הממונה שקבע מגבלה של עד 70% מכלל הלידות שיכולה לקבל כל חברה.

תנאי המכרז של הקופה מחייבים גם תשלום סף של 3.5 מיליון שקל, אך בזה לא מוצא הממונה בעיה, ולא מעיר לקופה על הסכום שקבעה.

מנכ"ל כללית אלי דפס, צילום: אוראל כהן מנכ"ל כללית אלי דפס | צילום: אוראל כהן מנכ"ל כללית אלי דפס, צילום: אוראל כהן

רשות ההגבלים אינה מורה לשירותי בריאות כללית לבטל את המכרז, אך מזהירה את הקופה מביטול עתידי של החוזים ושינוי תנאי המכרז. בפנייה מציינת עו"ד שני רפופורט, מהמחלקה המשפטית ברשות, כי "על פני הדברים, תנאי המכרז שבנדון אינם עולים בקנה אחד עם הקשיים הלכאוריים שמוצא הממונה בתחום שיווק ואספקת התמ"ל ועם ההוראות אשר הממונה שוקל ליתן לחברי קבוצת הריכוז בתחום זה... היה ובסופו של יום ימצא הממונה כי מתקיימים התנאים לקביעה בדבר קיומה של קבוצת ריכוז בתחום שיווק ואספקת תמ"ל וככל שימצא הממונה ליתן הוראות לחברי קבוצת הריכוז, קביעות אלו יחולו גם על התקשרות קיימת בין חבר בקבוצת הריכוז לבין הכללית".

המכרז של הכללית הוא המכרז השני בגודלו בתחום אספקת תחליפי החלב לבתי חולים. המכרז הגדול ביותר היה של משרד הבריאות לאספקת תחליפי חלב ל-11 בתי החולים הממשלתיים. לשירותי בריאות שבעה בתי חולים שמטפלים בכ-25% מהלידות בישראל: יוספטל, סורוקה, בלינסון, קפלן, מאיר, העמק וכרמל.

מהכללית נמסר בתגובה: "קיבלנו את פניית הממונה ואנו למדים את הנאמר בה. בשלב זה לא חל כל שינוי במסמכי המכרז".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות