אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אסתר לבנון הינה קורבן של בעיות מבניות קשות בשוק ההון" צילום: בלומברג

"אסתר לבנון הינה קורבן של בעיות מבניות קשות בשוק ההון"

כך לפי אלדד תמיר בתגובה להתפטרות אסתר לבנון מנכ"לית הבורסה. ענת פרומקיס, דירקטורית בבורסה: "הקמת הוועדה להגברת המסחר בבורסה על ידי האוזר, סימנה התחלת תהליך של לקיחת מושכות על ידי הרשות"

17.07.2013, 19:27 | שי סלינס

"החלטתה של אסתר לבנון לא הפתיעה אותי. בחודשים האחרונים הייתי עדה למערכת יחסים לא פורייה בין הבורסה לבין רשות לניירות ערך", כך אמרה ענת פרומקיס, מנכ"ל מגדל שירותי בורסה ודירקטורית בבורסה בתגובה להתפטרות מנכ"לית הבורסה מוקדם יותר היום. 

קראו עוד בכלכליסט

"עצם הקמת הוועדה להגברת המסחר בבורסה על ידי שמואל האוזר יו"ר הרשות לניירות ערך ולא על ידי הבורסה, סימנה התחלת תהליך של לקיחת מושכות על ידי הרשות. תהליך זה המשיך בדרישה של הרשות לשיפור הממשל התאגידי. בנוסף, בניית מדדי הערכה סימנה את התחלת הסוף לאמון שבין הרשות לבין סגל הנהלת הבורסה", אמרה פרומקיס.

מוקדם יותר היום לבנון שיגרה מכתב לחברי דירקטוריון הבורסה שבו היא רומזת על הסיבות שעמדו ברקע פרישתה: "בשבוע שעבר הצגתי לדירקטוריון מסמך מפורט המתאר את הפעילויות שמבוצעות בבורסה לשם הגברת הנזילות ושכלול המסחר. חלקן כבר הושלמו וחלקן נמצאות בהליכי יישום מתקדמים, כשבנוסף אליהן יש רעיונות הנמצאים בשלב בחינה על ידי ההנהלה. לצערי, אינני מרגישה תמיכה נחרצת של הדירקטוריון בתוכנית".

קרירות היחסים בין לבנון לדירקטוריון לא התמצתה במתיחות עם יו"ר הבורסה לבדו ולא הוא עומד מאחורי החלטת הפרישה. בנוסף לסכסוך עם האוזר וברונפלד, חברים רבים בדירקטוריון הבורסה, הכולל בעיקר את נציגי הבנקים הגדולים ואת הברוקרים הפרטיים, אינם שבעי רצון מתפקודה בשנים האחרונות.

אסתר לבנון , צילום: אוראל כהן אסתר לבנון | צילום: אוראל כהן אסתר לבנון , צילום: אוראל כהן

אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלים תמיר פישמן, התייחס גם הוא להודעה של לבנון ואמר: "המהלך אינו מהווה הפתעה על רקע המתיחות הידועה בבורסה בימים אלו וזאת על רקע הירידה המשמעותית בהיקפי המסחר. לבנון עשתה עבודה מעולה ולמעשה הינה קורבן של בעיות מבניות קשות בשוק ההון הישראלי שאינן בשליטתה ואינן בשליטתו של אף מנכ"ל בורסה אחר".

"הבורסה בישראל משקפת את הנעשה בשוק, מדובר בבעיות מבניות של רגולציה מוגזמת החונקת את הפעילות בשוק ההון ומוציאה שחקנים החוצה", הוסיף תמיר.

הרגולציה הכבדה גורמת לאי וודאות, לירידה בהנפקות ולירידה של פעילות שחקנים בתחום, ניתן לראות זאת בבירור כעת בסוגיות העולות סביב הטבות המיסוי לחברות, שורר חוסר וודאות כבד אשר מקטין את הפעילות סביב אותן מניות, אין ספק כי משרד האוצר צריך לעשות בדק בית בנושא"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
סוגייה מעניינת
אריק באמת אשת טכנולוגיה בתור מנכ"ל הבורסה לא מצטייר כרעיון החכם ביותר בזמנים כאלו אך אם נסתכל אחורה נראה כי השינוי שעשתה אסתר הוא אדיר; המסחר כולו נהיה ממוחשב. זה משהו שלא היה ניתן לדמיין כשנכנסה לתפקיד ב2006. לאחר ההתקדמות הטכנולוגית שאסתר ארגנה כעת הבעיה היא אינה התפתחותית אלא קיומית, הבורסה לא מתפקדת ומעמדה נחלש מאוד עד התלבטות של גורמים אם להיכנס אליה כנסחרים. כעת צריך להגיע איש עסקים עם עבר עשיר ומגוון ומעט יותר ניסיון ניהולי לתפקיד. אני סמוך ובטוח שענת פרומקיס יכולה למלא את התפקיד הזה בצורה הטובה ביותר, מדובר בגברת בעלת רזומה מרשים ותפקידים שהיה קשה לצפות מאישה בגילה. הבורסה צריכה יצירתיות, צבע, התחדשות ויותר מהכל בנייה מחדש. אני מאמין שענת היא האישה הנכונה לתפקיד
סוחר , תל אביב  |  28.08.13