אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הח"כים החרדים הופתעו: גם משפחות שילדיהן נולדו לפני 2003 ייפגעו צילום: אוהד צויגנברג

הח"כים החרדים הופתעו: גם משפחות שילדיהן נולדו לפני 2003 ייפגעו

ועדת הכספים הסכימה על מתווה הקיצוץ בקצבאות הילדים שיעמוד על 140 שקל לכל ילד שנולד משנת 2003; עם זאת גם משפחות להן ילדים שנולדו קודם לכן יספגו קיצוץ - של עד 123 שקל לילד; הוועדה תצביע במהלך הבוקר

18.07.2013, 08:34 | חן פונדק

לפנות בוקר (ה') אישרה ועדת הכספים את הצעת הפשרות בנושא קצבאות הילדים כפי שיכנסו לחוק ההסדרים. על פי המתווה החדש יקוצצו הקצבאות ל-140 שקל לכל ילד שנולד משנת 2003 ואילך. עם זאת, בניגוד למה שניתן היה להבין מהדיון בוועדה שנערך אתמול, הקיצוץ יפגע גם במשפחות שילדיהם נולדו לפני שנת 2003 (על כך פירוט בהמשך). באוצר העריכו כי הסעיף יחסוך כ-180 מיליון שקל בשנה. חברי הכנסת החרדים הופתעו מחוסר ההבנה בעניין, אך יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי אמר כי הדבר הובהר. משה בר סימן טוב, סגן הממונה על התקציבים לא ידע להשיב מהו מספר משפחות להן ילדים שנולדו לפני שנת 2003 וטרם הגיעו לגיל 18.

קראו עוד בכלכליסט

על פי המתווה המסתמן קצבאות הילדים החדשות יחולקו באופן הבא:

הקצבה לכל ילד שנולד לאחר שנת 2003 תהיה 140 שקל לחודש, זאת ללא הבדל בסדר הילודה כפי שנהוג כיום.

הקצבאות למשפחות שילדיהם נולדו לפני שנת 2003 יקוצצו באופן הבא:

קצבת ילדים עבור ילד ראשון תרד מ-175 שקל ל-140 שקל בחודש

קצבת ילדים עבור ילד שני מ-236 שקל ל-140 שקל בחודש

קצבת ילדים של הילד השלישי תרד מ-295 שקל ל-172.2 שקל בחודש 

קצבת ילדים של הילד הרביעי תרד מ-459 שקל ל-336 שקל בחודש 

וקצבת ילדים של הילד החמישי תרד מ-389 שקל ל-354.2 שקל בחודש

ההצבעה הסופית תיערך היום (ה') בשעה עשר וחצי בבוקר לאחר שכל ההתנגדויות האופוזיציה יושלמו.

 

 

קצבאות הילדים. יקוצצו עבור כל המשפחות, צילום: שאטרסטוק קצבאות הילדים. יקוצצו עבור כל המשפחות | צילום: שאטרסטוק קצבאות הילדים. יקוצצו עבור כל המשפחות, צילום: שאטרסטוק

 

פרוייקט הצהרונם ימשיך לפעול

 

פיילוט צהרוני החינם בירושלים ימשיך לפעול- זאת למרות הפסקת הפעילות של כלל הצהרוני ברחבי הארץ, כך התברר בישיבת ועדת הכספים לפנות בוקר מדבריו של בר סימן-טוב.

 

השאלה על המשך פעילות הצהרונים עלתה מאז נודע כי במסגרת חוק ההסדרים יופסק פרויקט צהרוני טרכטנברג המיועדים לגילאי 3-9. בשנת הלימודים האחרונה הופעלו הצהרונים תחת משרד החינוך בשלוש האשכולות החברתיים-כלכליים הנמוכים ביותר. לאחר מאבק עיקש הוחלט גם להפעיל פיילוט בירושלים שנמצאת באשכול הרביעי. הפיילוט כלל כ-160 מסגרות וגרר מאבק על תנאי הסייעות שפוטרו ונשכרו מחדש על ידי בתנאים חדשים.

על פי חוק ההסדרים, פרויקט הצהרונים יופסק למעט הצהרונים ביישובים שנמצאים באשכולות הנמוכים. בנוסף, גיל הילדים בצהרונים יפחת מעד גיל תשע לגיל שמונה. מטיוטת חוק ההסדרים לא ברור האם ירושלים כלולה בקיצוץ או לא. "כלכליסט" שלח לאוצר מספר פעמים שאלה בנושא וקיבל תשובה לא החלטית.

ח"כ גילה גמליאל שאלה האם ירושלים בפנים ומדוע חמישה יישובים שעלו השנה מאשכול שלוש לאשכול ארבע לא זוכים לתקצוב לצהרונים. סימן טוב השיב כי המדינה החליטה להעדיף את ירושלים. גמליאל אמרה כי בעד המהלך אך גם צריך להכליל את היישובים האחרים באשכול הרביעי.

 

עתה יש לראות מה יהיו התנאים שנה הבאה עליהם יסכימו עיריית ירושלים, משרד אוצר וכוח לעובדים בנוגע לתנאי הסייעות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות