אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא תאמינו: כמה אנשים יש על כל סניף של מקדונלד'ס בעולם צילום: בלומברג

לא תאמינו: כמה אנשים יש על כל סניף של מקדונלד'ס בעולם

רק לפני 73 שנה פתחה רשת המזון המהיר מקדונלד'ס את הסניף הראשון שלה בקליפורניה ומאז היא משאירה אבק לכל מתחרותיה. בארה"ב יש סניף אחד עבור כל 22 אלף אנשים, ומה המצב בישראל?

20.07.2013, 22:26 | סוכנויות הידיעות

לפני למעלה מ-73 שנה פתחה מקדונלד'ס את הסניף הראשון שלה בקליפורניה, כעת מתכוונת הרשת, שהשם שלה הפך להיות שם נרדף למזון מהיר, להשיק את הסניף הראשון בהו צ'י מין סיטי בויאטנם. העיתון הבריטי "גרדיאן", ניצל את המעמד כדי לסקור כמה מהמספרים הגדולים הנלווים לרשת, המגישה המבורגרים ללקוחות ב-116 מדינות, שעשויים לשפוך מעט אור על התופעה:

קראו עוד בכלכליסט

3,000 סניפים חדשים בחמש שנים - ויאטנם מצטרפת לארמניה, לבוסניה ולטרינידד כחברות החדשות ביותר במועדון מקדונלד'ס.

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: (9 תמונות)

חסידי ההמבורגרים נאלצים לעיתים לנסוע רחוק או לעמוד בתורים ארוכים. מהנתונים של מספר אזרחים למסעדה עולה כי הסניף הבודד בויאטנם ישרת אוכלוסיה המונה 88.7 מיליון איש, בעוד שבהודו, 300 הסניפים יצטרכו לחסוך בכמויות אם כל 1.2 מיליארד תושבי המדינה ירצו המבורגר מהיר.

לעומת זאת, בארצות הברית, מולדת המקדונלד'ס, יש סניף עבור כל 22,174 תושבים. נתון זה עשוי להפתיע בהתחשב בכך שעבור כל בית חולים במדינה ממתינים בתור פי 2 יותר אנשים. אם נתייחס לישראל, בה האוכלוסיה מונה 7,907,900 איש, יש סניף של מקדונלד'ס לכל 45,976 איש.

פתיחת סניפים רבים היא למעשה האסטרטגיה שחשף יו"ר החברה אנדי מקנה בדו"ח השנתי, ונראה שהיא עובדת. על אף המשבר הפיננסי העולמי, במקדונלד'ס מדווחים כי מספר הסניפים צמח מאז 2007 ב-10%. הרווח הנקי עלה גם כן, מ-2.4 מיליארד דולר ב-2007 ל-5.5 מיליארד דולר בשנה שעברה.

רשתות מזון מהיר אחרות מחווירות בהשוואה למקדולנד'ס - ברגר קינג לדוגמה מפעילה רק שליש ממספר הסניפים שיש למקדונלד'ס. בישראל, נכון לסוף 2012 היו 172 סניפים, זאת לעומת 132 סניפים ב-2007.

עם זאת, מקדונלד'ס סופגת לא מעט ביקורת בעיקר מצד פעילים סביבתיים וחסידי בריאות, המתלוננים על כך שפריטי התפריט עתירים בקלוריות. בגרדיאן ניסו לבדוק אם יש התאמה בין מספר הסניפים ורמות השמנת היתר במדינות השונות.

בעזרת מידע שנלקח מארגון הבריאות העולמי (WHO), התברר לדוגמה כי בסרי לנקה, שבה יש 6 סניפים בלבד, רק 8.5% מהאוכלוסיה נחשבת כסובלת מהשמנת יתר. לעומת זאת, בסמואה, 82.6% מהאוכלוסייה נחשבת שמנה, אך במדינה יש שני סניפים. המסקנה הייתה כי ישנה התאמה, אך לא חזקה כפי שנוהגים לחשוב. בארה"ב, שבה כאמור יש סניף לכל 22,174 תושבים, אחוז ההשמנה הוא 78.6%. ואילו בישראל, אחוז ההשמנה בקרב האוכלוסיה הוא 59.35%, ויש 172 סניפים.

הבשר אולי נחשב למרכיב העיקרי במנות של מקדונלד'ס, אבל לא תמיד הוא נמצא. בהודו, למשל לא מציעים שום מנת בקר בתפריט, במקום זאת, הלקוחות יכולים להזמין פיצת מקפאף צמחונית (Veg PizzaMcPuff). "יש לזה טעם של טוסט עם מרק ירקות. זה היה בסדר, אבל לא הייתי קורא לזה פיצה", כתב בלוגר על המנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
השוואה בין מדינות
כשמשווים אם הסניפים גורמים להשמנה, יש להשוות את מספר הסניפים ביחס לגודל האוכלוסייה, ככה בסמואה יש 200,000 תושבים, ושני סניפי מקדולנד'ס - סניף למאה אלף תושבים, ובסרי לנקה יש 8 סניפים על 21 מיליון תושבים, סניף לשניים וחצי מיליון תושבים. ברור ששתי מדינות זה לא מדגם מייצג, אבל אם זה כן - זה רק מראה שסניפי מקדונלד'ס באמת גורמים להשמנה.
אוהד  |  21.07.13
לכל התגובות