אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מודל "החבילה הכוללת" של קרן אנדריסן-הורוביץ עושה עליה צילום: בלומברג, רויטרס

פרשנות

מודל "החבילה הכוללת" של קרן אנדריסן-הורוביץ עושה עליה

המודל החדשני של קרן ההון סיכון המובילה בעמק הסיליקון, שמקיפה את החברות שלה במומחי טכנולוגיה ושיווק ומתמקדת בהן ולא במשקיעיה, מטלטל עכשיו גם את הקרנות בישראל

18.07.2013, 14:37 | אסף גלעד

קרן אנדריסן-הורוביץ, קרן הון סיכון אמריקאית מובילה במנלו פארק, ביססה בשנים האחרונות מודל עבודה חדש המשפיע סוף סוף גם על ישראל. אנדריסן-הורוביץ הוקמה על ידי שני בכירים לשעבר מההייטק האמריקאי, מארק אנדריסן ובן הורוביץ, שני טכנוקרטים שהחליטו להקים קרן השקעות במודל קצת שונה מזה שהכירו.

קראו עוד בכלכליסט

ואכן, ארבע שנים בלבד לאחר הקמתה, הפכה אנדריסן-הורוביץ לקרן המובילה בעמק הסיליקון, והמותג שלה סקסי יותר אפילו מזה של שכנותיה לרחוב סנד היל רוד, קרנות הצמרת סקויה, גריילוק וקליינר פרקינס.

אנדריסן והורוביץ אמנם הסתייעו גם ביחסי ציבור מפרגנים, אבל הצליחו להגיע למעמדם בעיקר בזכות המהפכה התפיסתית שהובילו לגבי מהות ההון סיכון. עבורם, התפיסה הישנה של קרן הון סיכון ככזו שמשרתת את המשקיעים שלה פסה מהעולם.

 

מארק אנדריסן (מימין) ובן הורוביץ, צילום: בלומברג, רויטרס מארק אנדריסן (מימין) ובן הורוביץ | צילום: בלומברג, רויטרס מארק אנדריסן (מימין) ובן הורוביץ, צילום: בלומברג, רויטרס

 

במקום זאת, קרן ההשקעות נותנת שירות עבור החברות שלה, לא כסיסמה אלא באמצעות רשת מומחים טכנולוגיים, מומחי עיצוב ואנשי שיווק. לא עוד שותפים זחוחים שיושבים בדירקטוריון ומקבלים החלטות קשות, לא עוד דמי ניהול שזורמים מכספי המשקיעים לכיסם של השותפים, אלא קומות המאוכלסות בצוותי מהנדסים, מעצבים, סטודנטים ואנשי משאבי אנוש שמשרתים את היזמים: מסייעים להם בפיתוח התוכנה ובעיצוב הממשק, מבצעים בדיקות ומסייעים ביחסי הציבור ובשיווק המוצר.

 

גישה זו משכה אל השניים את היזמים הטובים של עמק הסיליקון, ותביא בסופו של דבר להחזר יאה עבור הקרן, שישתלם לה גם כלכלית. הגישה הניבה פירות עבור אנדריסן והורוביץ: הקרן כבר גייסה ‭2.5‬ מיליארד דולר וצירפה לפורטפוליו החברות שלה את הסטארט-אפים המבוקשים ביותר של עידן הפוסט-פייסבוק, עם חברות כמו ‭,Airbnb‬ פינטרסט, ליפט וקאנבס.

 

הגישה של אנדריסן והורוביץ מטלטלת את קרנות ההון בעולם, וגם בישראל. המודל של השניים אומץ בצורה זו או אחרת על ידי הקרן החדשה של מייקל אייזנברג ואדן שוחט, קרן ‭.Aleph‬ אייזנברג, יוצא קרן בנצ'מרק, ושוחט, יוצא קרן ג'נסיס, פרשו מקרנות ותיקות ומעונבות לצורך הקמת קרן שירותית יותר. בשלב הראשון תספק הקרן ליזמיה בסיס נתונים ומערכת לניהול קשרים בשם "אמפליפיי‭,"‬ שתאפשר ליזמים ליצור קשר עם בכירים בתעשייה, לגייס עובדים, לשכור שירותי פיתוח עסקי ולאתר משקיעים נוספים בתחום הפעילות של החברה.

 

הקרן אמנם גויסה בעיקר על ידי ותיקים עבור ותיקים - איש ההון סיכון הוותיק אייזנברג גייס אותה במהלך יותר משנה מהמשקיעים המוגבלים הנאמנים של קרן בנצ'מרק, כמו גם מהשותפים הבכירים בקרן על בסיס הצלחותיו של אייזנברג בקונדואיט, וויקס וסיקינג אלפא - אך היא מסמלת את רוח התקופה החדשה. הישרדותן של שאר קרנות ההון סיכון הישראליות, רובן ותיקות, מעונבות ומדושנות, תהיה תלויה ביכולתן להשתנות למודל החדש של הצמד אנדריסן והורוביץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות