אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בן ברננקי בקונגרס: "צופה שמדיניות רכישות האג"ח של הבנק תסתיים עד אמצע 2014" צילום: בלומברג

בן ברננקי בקונגרס: "צופה שמדיניות רכישות האג"ח של הבנק תסתיים עד אמצע 2014"

ביום השני לעדותו החצי שנתית של נגיד הפד בקונגרס עונה ברננקי לשאלות: "הפסקת הרכישות מוקדם מדי עלולה לפגוע בהתאוששות. הפסקה מאוחרת מדי עלולה לגרום לאינפלציה"

18.07.2013, 19:13 | מיקי גרינפלד

"אם הכל יתנהל כשורה, מדיניות רכישות האג"ח של הבנק תסתיים עד אמצע 2014. עדיין איננו יכולים לדעת אם אכן כך יקרה, או שאולי מוקדם או מאוחר יותר". כך אמר היום (ה') נגיד הפד בן ברננקי, שממשיך בעדותו החצי שנתית בקונגרס האמריקאי.

ברננקי התיייחס לתוכנית ההרחבה הכמותית שמנהי הבנק, במסגרתה הוא רוכש כ-85 מיליארד דולר באיגרות חוב כל חודש.

עדותו של ברננקי החלה אתמול, כשהישיבה הנוכחית מוקדשת למענה על שאלות. 

"הפסקת הרכישות מוקדם מדי עלולה לפגוע בהתאוששות של כלכלת ארצות הברית, הפסקה מאוחרת מדי עלולה לגרום לאינפלציה", אמר ברננקי.

אשר לשלב מוקדם יותר של צמצום בלבד בהיקף הרכישות, נגיד הפד חזר על העמדה כי ההחלטות בעניין יתקבלו על סמך ההתאוששות בשוק העבודה ובכלכלה האמריקאית. "השלב המוקדם יותר של צמצום הרכישות עדיין מבטא מדיניות של הרחבה כמותית, גם אם בממדים קטנים יותר", אמר ברננקי.

בן ברננקי, צילום: איי פי בן ברננקי | צילום: איי פי בן ברננקי, צילום: איי פי

לאחר שהדגיש את התרומה של ההרחבה הכמותית להתאוששות האמריקאית נשאל ברננקי אם הוא יכול להעריך את היקף הסיוע. תשובתו היתה שקשה להעריך במידה של דיוק. הוא הדגיש כי הבנק יכול להמשיך ולעודד את הכלכלה גם באמצעות הריבית.

בעניין הרגולציה של המגזר הפיננסי אמר ברננקי כי צריך לפעול על מנת להבטיח שהמערכת הבנקאית היא בטוחה אך שייקח עוד זמן, כנראה עד 2014, לפני שהמחוקקים יצליחו לסיים את תהליך החקיקה - הליך שאותו תיאר כסוגיית ה'יותר מדי גדול מכדי ליפול'. עם זאת, הזהיר ברננקי, יש להיזהר ממצב שבו בגלל עודף כללים לבנקים יהיה יקר מדי לתת הלוואות. "מצב כזה עלול להעביר את שוק האשראי למסגרות לא מפוקחות".

במהלך העדות התעלם ברננקי מנסיונות לגרור אותו לאמירה על כך שזוהי עדותו האחרונה בפני הקונגרס במסגרת תפקידו. ברננקי צפוי לסיים את הקדנציה השנייה שלו בבנק בינואר הקרוב ובארה"ב עדיין לא הוכרז על מחליפו.

אתמול, בחלקה הראשון של העדות, אמר ברננקי כי הפד לא ייצמד בכל מחיר לתוכנית של רכישות האג"ח. "במידה והכלכלה תצמח בקצב מהיר יותר ממה שחזינו והאינפלציה בארה"ב תעלה אל מעל לקצב שנתי של 2% (היעד השנתי של הפד), ייתכן כי קצב רכישות האג"ח שלנו יפחת בצורה מהירה יותר ממה שתוכנן בהתחלה", אמר ברננקי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות