אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לשכת עורכי הדין ולשכת רואי החשבון יעתרו לבג"ץ נגד חוק ההסדרים צילום: עמית שעל

לשכת עורכי הדין ולשכת רואי החשבון יעתרו לבג"ץ נגד חוק ההסדרים

הלשכות טוענות כי צורת החקיקה דרך חוק ההסדרים פוגעת במשטר הדמוקרטי, שכן הדיונים מתנהלים באופן בלתי ממצה. לדבריהם, פרקים מסוימים בעיקר אלה העוסקים במיסוי, אינם מתאימים לחוק ההסדרים

18.07.2013, 18:49 | הדר קנה

לשכת עורכי הדין ולשכת רואי החשבון הודיעו כי יעתרו במשותף לבג"ץ נגד פרק המס בחוק ההסדרים עם אישורו בסוף החודש הקרוב.

לטענת הלשכות פרקים מסוימים, בעיקר אלו העוסקים במיסוי בו אינם מתאימים לחוק ההסדרים, שכן מדובר בנושאים מורכבים וחשובים, בעוד שהדיונים על חוק ההסדרים הינם מקוצרים ושטחיים בשל לוח הזמנים הקצר לאישור החוק.

דיון של ועדת הכספים (ארכיון), צילום: גיא אסיאג   דיון של ועדת הכספים (ארכיון) | צילום: גיא אסיאג דיון של ועדת הכספים (ארכיון), צילום: גיא אסיאג

הלשכות טוענות כי צורת החקיקה דרך חוק ההסדרים פוגעת במשטר הדמוקרטי, שכן הם נדונים באופן בלתי ממצה ושאינו הולם. העתירה לבג"ץ תוגש גם על רקע הערותיהם של חברי ועדת הכספים של הכנסת, אשר העירו אף הם כי ביחס לכל הדיונים המהותיים, נידונים בהם נושאים מורכבים וחשובים מדי מלהיות נדונים במסגרת חוק ההסדרים.

כדוגמה לכך מציין יו"ר (משותף) של פורום המיסים הארצי של לשכת עורכי הדין, עו"ד זיו שרון, כי לגבי פרק הפטור מדירות המגורים אשר בהצעת החוק המקורית, הוצע פתרון ביחס לבעלים של יותר מדירה אחת כי תשלום מס השבח יגבה מכל הדירות מלבד הדירה האחרונה שתהיה פטורה ממס שבח. הלשכות טענו בדיונים כי פתרון זה אינו צודק והציעו כי הבעלים יבחרו דירה אחת עליה יקבלו פטור ממס ואוטומטית שאר הדירות יחויבו במס שבח. רשות המסים הסכימה לפתרון זה, אך בשל קוצר זמנים הפתרון לא זכה לעלות לדיון בחוק ההסדרים ולא הגיע לכדי הצבעה. מה שיצר מצב בו בסעיף הנוגע למס שבח עלתה לדיון הגרסא הראשונה, לפני ההסכמות בין הלשכות ורשות המסים.

לטענת הלשכות אגף התקציבים ורשות המסים העדיפו להעביר חוק פחות טוב שייכנס לחוק ההסדרים מאשר להעביר, מה שהן מגדירות 'חוק טוב' בחקיקה מסודרת.

ביו היתר הלשכות מתכוונות לעתור במיוחד על מה שהן מכנות "האבסורד שבחקיקת חוק שמוסכם כי איננו נכון". פניות לשכת עורכי הדין ליו"ר ועדת הכספים כי יפצל את הנושאים נענו בשלילה, בטענה כי את שיקול דעתו הוא מפעיל בהתאם להנחיות משרד האוצר.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "כחלק משאיפה לצמצם ככל הניתן את הצורך להכביד את הנטל על כלל הציבור במסגרת הצעדים הנדרשים לצמצום הגירעון, קידמה רשות המסים את שילובם בהצעת החוק של תיקוני חקיקה הבאים לסגור פרצות מס שבאמצעותן מאבדת קופת המדינה סכומי עתק. הרשות הביאה את הדברים בפני הלשכות המקצועיות וערכו עמן דיונים ענייניים כמו בועדת הכספים"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות