אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיפ"א הפסידה בקרב על מחיר זכויות השידור צילום: איי פי

פיפ"א הפסידה בקרב על מחיר זכויות השידור

ביה"ד האירופי לצדק פסק גם שאיגוד התאחדויות הכדורגל האירופיות לא יכולה למנוע מהאוהדים עם גישה לטלוויזיה לצפות בחינם בנבחרות הלאומיות המשחקות בטורנירים האירופיים

21.07.2013, 12:58 | בלומברג

פיפ"א הפסידה בקרב לחסימת גישה לערוצי טלוויזיה שישדרו בחינם את משחקי המונדיאל, זאת לאחר שבית הדין הגבוה  באיחוד האירופי פסק כי המשחקים המרכזיים צריכים להיות נגישים בפני כל הצופים במידה והממשלות מתעקשות על כך.

בית הדין האירופי לצדק פסק גם שאופ"א (איגוד התאחדויות הכדורגל האירופיות) לא יכולה למנוע מהאוהדים עם גישה לטלוויזיה לצפות בחינם בנבחרות הלאומיות המשחקות בטורנירים האירופיים. 

קראו עוד בכלכליסט

כריסטיאנו רונלדו מול המצלמה. "חשיבות לאומית", צילום: רויטרס כריסטיאנו רונלדו מול המצלמה. "חשיבות לאומית" | צילום: רויטרס כריסטיאנו רונלדו מול המצלמה. "חשיבות לאומית", צילום: רויטרס

בית המשפט השוכן בלוקסמבורג טען כי מדינות האיחוד האירופי לבדן צריכות "לקבוע מהם האירועים בעלי החשיבות הגדולה" שיהיו זמינים לכל מי ששיש לו מסך טלוויזיה.

פסיקה לטובתה של פיפ"א הייתה עשויה להביא לסיומה מסורת שנמשכה עשורים בבריטניה, במסגרתה המונדיאל, אירוע הספורט הנצפה ביותר בעולם, משודר בערוצי הטלוויזיה בחינם, ביניהם ה-BBC.

הנציבות האירופית, אפשר לבריטניה ב-2007 לייעד את כל משחקי המונדיאל וטורניר הגמר של אליפות היורו בערוצי טלוויזיה בחינם. לטענתן של פיפ"א ואופ"א, קביעה זו וכן אישור של החלטה זהה שהתקבלה על ידי בלגיה לשדר את משחק המונדיאל רק בערוצים בחינם, מפרות את זכויות הקניין של האיגודים.

"הרעיון של אכיפת שידור בחינם של כל 64 המשחקים במונדיאל של פיפ"א מעוותת את שוק המדיה, ומשפיעה לשלילה על היכולת של פיפ"א להציע לאוהדים שירותים חדשים", נמסר בהצהרה שפרסם הארגון, שבסיסו בציריך.

פיפ"א מחזיקה ב"מדיניות קפדנית" בכל הקשור לטלוויזיה בחינם לפיה "22 משחקים לפחות יהיו זמינים בבסיס זה". המדיניות הזו כוללת את "כל משחקי הבית של קבוצה, משחק הפתיחה, משחקי חצי הגמר והגמר של המונדיאל".

אולם כיסוי משחקי מונדיאל 2010 ומונדיאל 2014 "עקפו ויעקפו במידה ניכרת את ההקצאה הזו באירופה", נמסר מפיפ"א.

עוד טענו בפיפ"א כי החלטת בית הדין "לא רק שמעוותת את התחרות בשוק החופשי, אלא גם מפחיתה את הסבירות לייצר הכנסות שניתן יהיה לחלק למשחק החובבני באמצעות תשלומי סולידריות".

בית הדין הבהיר כי מדינות האיחוד האירופי מחויבות להעביר לנציבות את הסיבות המצדיקות מדוע לדעתן השלב הסופי של המונדיאל או של אליפות היורו "מהווה בכללותו אירוע אחד בעל חשיבות גבוהה".

"זוהי דוגמה נוספת להתקפות על הצרכן קשה היום מצד העולם העסקי תאב הבצע", הגיב אלכס דה גרוט, אנליסט מדיה בפנמור גורדו ושות' בלונדון. "זכויות שידור וצריכה של ספורט הם נושא לוהט", הוסיף. "הנגישות של ספורט דרך סטרימינג בטאבלטים, בטלפונים ומחשבים שולחניים, גרמו לכך שהזכויות הללו הגיעו משום מקום והפכו להיות בעלות שווי רב. ערוצי השידור ושרתים מנסים להבין כיצד להרוויח מכל העניין".

פיפ"א ואופ"א ערערו על פסיקה של ערכאה נמוכה יותר מ-2011, הקשורה לשידור המשחקים בערוצים בריטים ובלגים. במקרה הנוכחי, בית המשפט פסק כי בבריטניה ובבלגיה "ברור כי המשחקים האלה תמיד זכו לפופולאריות בקרב הציבור הכללי" ובאופן מסורתי שודרו בטלוויזיה בחינם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות