אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרכישה עלתה על שרטון: התפוצצה העסקה של ענבל אור בנמל תל אביב צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

הרכישה עלתה על שרטון: התפוצצה העסקה של ענבל אור בנמל תל אביב

לאחר שחתמה על חוזה לרכישת המגרש שעליו פעל המועדון "תל אביב הקטנה" ב־75 מיליון שקל, לא העבירה אור את התשלום הראשון כנדרש והעסקה בוטלה

22.07.2013, 06:54 | עינת פז-פרנקל

התפוצצה העסקה של אשת העסקים ענבל אור לרכישת מגרש ליד נמל תל אביב ב־75 מיליון שקל. לאחר משא ומתן שארך כמה חודשים, שבסופו נחתם חוזה לרכישת המגרש שעליו פעל בעבר המועדון המיתולוגי "תל אביב הקטנה" של איש חיי הלילה רפי שאולי, לא העבירה אור את התשלום הראשון, ובשל הפרה זו של החוזה בוטלה העסקה, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

עוד נודע ל"כלכליסט" כי המשא ומתן בין הצדדים הבשיל להסכם בין אור לבעלי הקרקע, קבוצת אנשי עסקים מירושלים בראשות רו"ח צביקה רז, לרכישת המגרש בכניסה הצפונית לנמל תל אביב. אור הפסידה את סכום הערבות שהפקידה, בהיקף של כ־250 אלף שקל, וייתכן שתהיה חשופה לתביעה מצד בעלי הקרקע על הפרת חוזה. "זוהי הפרה בוטה של החוזה, סכום ניכר בהיקף של כמה מיליונים טובים לא הועבר", אמר גורם המעורב בעסקה. לעומתו, גורם אחר סיפר ל"כלכליסט" על "גירושים אלגנטיים". בימים האחרונים החלו בעלי הקרקע לעניין גורמים אחרים ברכישת המגרש.

המגרש בכניסה הצפונית לנמל ת"א. אור הפסידה את סכום הערבות שהפקידה , צילום: אריאל בשור המגרש בכניסה הצפונית לנמל ת"א. אור הפסידה את סכום הערבות שהפקידה | צילום: אריאל בשור המגרש בכניסה הצפונית לנמל ת"א. אור הפסידה את סכום הערבות שהפקידה , צילום: אריאל בשור

אור לא ניגשה לפרויקט כמארגנת קבוצת רכישה, והתכוונה לרכוש את המגרש באמצעות חברת ענבל אור - עתיד המגורים של ישראל. גורמים המעורבים בעסקה אמרו ל"כלכליסט" כי מקורות המימון שהיו אמורים לסייע לאור לרכוש את הקרקע לא עמדו בהתחייבויותיהם, וכשסכום ניכר לא הועבר לבעלי הקרקע במועד שנקבע בחוזה המכר, התפוצצה העסקה.

מבנה "תל אביב הקטנה" ששכן במגרש, בשטח 2 דונמים ברחוב הירקון 298–306, נהרס לפני כמה שנים וכיום פועל במקום מגרש חניה. על המגרש תוכנית מאושרת לבניית מלון בן 50 חדרים ודירות מגורים בשטח כולל של כ־2,000 מ"ר. גובה הבניין על פי התוכנית הוגבל ל־11 קומות - חמש קומות למלונאות ושש קומות למגורים, אך בעלי המגרש פועלים להשביחו, והגישו לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בתל אביב תב"ע (תוכנית בניין עיר) חדשה שלפיה יוקם על השטח בניין בן 15 קומות ובו 100 חדרי מלון וחמש קומות מגורים עליונות.

לפני כחמש שנים נמכר המגרש לקבוצת אנשי העסקים שמוביל רז תמורת כ־13 מיליון דולר, וכיום מנסה הקבוצה למוכרו ב־75 מיליון שקל, שהם כ־21 מיליון דולר - מחיר הגבוה ב־62% מסכום הרכישה.

ענבל אור. "זו טבעה של יזמות נדל"ן", צילום: גיא הכט ענבל אור. "זו טבעה של יזמות נדל"ן" | צילום: גיא הכט ענבל אור. "זו טבעה של יזמות נדל"ן", צילום: גיא הכט

בימים אלה אור מגבשת קבוצת רכישה לקניית מגרש בשכונת בבלי בתל אביב, שעליו היא מתכננת להקים שני מגדלים בני 160 דירות. אור היתה אמורה לממש את האופציה ולרכוש את הקרקע כבר בתחילת החודש, אך קיבלה הארכה. בעלי הקרקע אריק אברמוביץ, שהעניק לאור את ההארכה, וכן דוברה של אור, סירבו לומר לכמה זמן ניתנה הארכת האופציה, מהן הסיבות לכך שאור היתה זקוקה לארכה וכמה חברים הצטרפו עד כה לקבוצת הרכישה.

אור מסרה בתגובה כי "מעולם לא התייחסנו לעסקת 'תל אביב הקטנה' ובוודאי שלא פעלנו לשיווקה, שכן מטבעה של יזמות נדל"ן, לא כל יוזמה לרכישת קרקע מגיעה לכדי מימוש במועד ובמחיר שתוכננו. זוהי רק עסקה נוספת שלא הושלמה בקשר למגרש הזה: בעלי הקרקע הנוכחיים רכשו אותה כבר לפני חמש שנים לאחר שקבוצת מליבו החליטה לא לבנות במקום". הוא הוסיף כי "פרויקט היוקרה אור בבלי מצוי בעיצומו של שיווק, בתמיכתם החשובה של בעלי הקרקע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות