אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
90 מיליון שקל לעו"ד שגב? ניפגש בערעור צילום: אוראל כהן

90 מיליון שקל לעו"ד שגב? ניפגש בערעור

המינהל והבעלים הפרטיים במתחם גלילות מזרח מסרבים להשלים עם פסיקת ביהמ"ש בנוגע לשכרם של מנהלי השטח מאז 1981, עוה"ד יוסי שגב ומשה שוב

22.07.2013, 08:25 | גולן חזני

שכר טרחה של כ־90 מיליון שקל שנפסק לפני כחודשיים למנהלים המיוחדים של קרקע בפי גלילות מזרח צפוי לחזור לפתחו של בית המשפט, משום שמינהל מקרקעי ישראל מתכוון לערער על ההחלטה של שופט השלום אהוד שוורץ, כך נודע ל"כלכליסט".

השופט שוורץ פסק בסוף מאי שעורכי הדין יוסי שגב ומשה שוב זכאים לשכר טרחה סופי על ניהול קרקע של 630 דונם שבבעלות משותפת של המינהל (74%) ושל כ־300 בעלים פרטיים (26%). על המינהל הוטל שכר של 3% משווי הקרקע ואילו הבעלים הפרטיים אמורים לשלם 5% מהשווי כשכר טרחה לעורכי הדין שגב ושוב.

מימין עו"ד יוסי שגב ועו"ד משה שוב . עבודתם הסתיימה ב-1989 לטענת המדינה, צילום: אוראל כהן מימין עו"ד יוסי שגב ועו"ד משה שוב . עבודתם הסתיימה ב-1989 לטענת המדינה | צילום: אוראל כהן מימין עו"ד יוסי שגב ועו"ד משה שוב . עבודתם הסתיימה ב-1989 לטענת המדינה, צילום: אוראל כהן

המנהלים המיוחדים שגב ושוב מונו לתפקידם בשנת 1981, כשהקרקע היתה חקלאית ותפוסה בחלקה על ידי פולש. שגב ושוב קידמו תוכניות מתאר שאושרו והן כוללות בנייה של 12 אלף דירות ו־700 אלף מ"ר למסחר ושירותים. שכר הטרחה המוערך הוא 4–4.5 מיליון שקל לדונם, ולפי החישוב יקבלו המנהלים כ־58 מיליון שקל מהמדינה וכ־32 מיליון שקל מהמחזיקים הפרטיים.

המדינה טענה שעורכי הדין שגב ושוב כלל לא ייצגו אותה ושההסכם שנחתם עם המינוי של השניים קבע כי שכר המנהלים ייקבע על ידי בית המשפט, אך המינהל לא יידרש לשלם שכר ניהול לעוה"ד משה שוב וד"ר יוסף שגב". המינהל אף טוען שהשניים לא פעלו לפיתוח והשבחת הקרקע, אלא שהמדינה היתה אחראית לכך.

כך למשל, המדינה טוענת ששכרה את חברת יהל הנדסה ושילמה לה עשרות מיליוני שקלים תמורת הכנת התוכניות והשבחת המקרקעין, ויהל פועלת זה כמה שנים לקידום התוכניות.

המדינה טוענת כי היא שפעלה לפינוי חברות הגז מפי גלילות והקימה ועדת היגוי וועדות נוספות. מקורבים למינהל טוענים שללא המינהל, שכאמור עשה את כל הנדרש לקידום התוכניות בקרקע, לא היה נעשה דבר.

מכתבי זירוז במיליונים

לטענת המדינה שגב ושוב לא עשו דבר לקידום פיתוח הקרקע, למעט שליחת מכתבים לקוניים שתוכנם זהה ועקבי במשך השנים ולפיהם המינהל נדרש להזדרז. על מכתבי "זירוז" אלו נדרש הציבור לשלם היום מאות מיליוני שקלים. המדינה צפויה לטעון ששגב ושוב מונו לפירוק השותפות בבעלות על הקרקע, הליכים שהסתיימו הלכה למעשה בשנת 1989 עם קבלת פסק הדין הסופי בתביעת הפירוק.

לטענת המדינה, לאחר שהתקבל פסק הדין בתביעת הפירוק, נפסק שכר טרחה מלא לשגב ולשוב כמנהלים מיוחדים מטעם הבעלים הפרטיים. כל תשלום נוסף, לטענת המדינה, יהיה כפל שכר טרחה. עוד טוענת המדינה ששגב ושוב מעולם לא פנו לבית המשפט או למדינה וביקשו את הסמכתם להיות מייצגי המדינה.

פעלו ללא סמכות

המינהל טוען שהחלטת השופט על שכר הטרחה התבססה באופן שגוי על כך שהמנהלים הוסמכו לפעול להשבחת הקרקע עד לפירוק, ושלא היתה למנהלים שום סמכות לפעול לאחר הפירוק.

גם הבעלים הפרטיים צפויים לערער על פסיקת שכר הטרחה, כשחלק מהבעלים יטען שכלל לא ידע שהשניים הם מנהלים מיוחדים על הקרקע בבעלותם.

את המינהל מייצגות עו"ד רינה מיוחס, מנהלת מחלקת מקרקעין בפרקליטות, ועו"ד עדי בר־טל.

עו"ד שגב סירב להגיב לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
כמה עולה הקרקע?!
מתימתיקה פשוטה:630 דונמים האלה שווים - תחזיקו טוב את עצמכם - 2,556,818,200 ש"ח (2 מיליארד, 556 מיליון ועוד קרוב למיליון ש"ח ...); כלומר שדונם אחד של הקרקע שוויו 4,058,400 ש"ח (מעל ל-4 מיליון ש"ח, רק הקרקע ?!?!?!). נראה שהחברה' האלה הרגו במכה כל מחאה חברתית על יוקר מחירי הדירות !!!
אברהם , מרכז  |  22.07.13
23.
ואחר כך מתפלאים למה אימון הציבור בבתי המשפט בשפל ,
שופטים מנותקים ממה שקורה בשטח ,פוסקים נגד עובדים יצרניים שמרוויחים שכר מינימום ,וקובעים במשיכת קולמוס עשרות מליונים לעמיתיהם, יש צורך דחוף לשלוח אותם למחנה חינוך בסין , הם מזכירים לי את הבובות הקטנות שנקראים זבלונים.
יוסי , לוד  |  22.07.13
לכל התגובות