אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיליארד שקל עזבו את קופות דש מתחילת השנה צילום: עמית שעל

מיליארד שקל עזבו את קופות דש מתחילת השנה

קופות הגמל של דש, המתמזגות לתוך בית ההשקעות מיטב, איבדו ביוני 212 מיליון שקל. קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של אלטשולר שחם גייסו ביוני 497 מיליון שקל והגיע לנכסים בהיקף של 20.6 מיליארד שקל

22.07.2013, 08:51 | אסף גילעם

 , צילום: shutterstock צילום: shutterstock  , צילום: shutterstock

בית ההשקעות אלטשולר שחם ממשיך לצבור נכסים על חשבון המתחרים. בסיכום המחצית הראשונה בהעברות בחברות המנהלות קופות גמל וקרנות השתלמות, גייסו באלטשולר שחם 3.075 מיליארד שקל, 497 מיליון שקל ביוני האחרון בלבד. בעקבות גיוסים אלו הסתכמו בסוף יוני נכסי הגמל וההשתלמות של אלטשולר שחם ב־20.6 מיליארד שקל - זינק של 17.6%. בכך עקף בית ההשקעות את אקסלנס וחברת הביטוח הראל בסך הנכסים אותו הוא מנהל.

על אף המשך הגיוסים המסיביים, אלטשולר שחם, שהיה הכוכב של השנתיים האחרונות בתשואות בגמל והשתלמות, הציג מתחילת השנה דווקא תשואות בינוניות, עקב חשיפה גדולה לשוק הסיני המדשדש (דרך השקעה בחברות בינלאומיות החשופות לשוק הסיני - ולא דרך חשיפה ישירה). ביוני צנח בית ההשקעות לתחתית הטבלה עם הפסד של כמעט 2% בקופת הגמל וקרן ההשתלמות המרכזיות שלהם, לעומת ממוצע ענפי של 1.5%–. הפסד שהיה ככל הנראה גדול יותר, ללא זרם ההפקדות שממנו נהנה בית ההשקעות.

שיא שנתי לילין לפידות

אחרי אלטשולר שחם נמצא בית ההשקעות ילין לפידות ששומר על מומנטום חיובי: תשואות חזקות מתחילת השנה ובטווחים הארוכים. בית ההשקעות גייס ביוני סכום של 233 מיליון שקל מהמתחרים - שיא שנתי. סך הכל מתחילת השנה גייסו בילין לפידות 989 מיליון שקל מהמתחרים - שתרמו לעלייה של 10.1% בנכסים מתחילת 2013. ילין לפידות הצליח לעקוף את בית ההשקעות הממוזג הלמן־אלדובי (שהתמזג עם הדס ארזים).

הלמן־אלדובי, שטרם המיזוג הציג תשואות חלשות בגמל ובהשתלמות, לא הצליח לשנות את הסנטימנט השלילי. ביוני המשיך בית ההשקעות לאבד עוד 47 מיליון שקל למתחרים, שהצטברו לסכום כולל של 235 מיליון שקל שעברו למתחרים מתחילת השנה, והותירו את בית ההשקעות הממוזג עם נכסי גמל והשתלמות של 10.7 מיליארד שקל בלבד.

מגדל מדשדשת

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של דש ממשיכות עם המומנטום השלילי של השנה וחצי האחרונות. למרות המיזוג עם מיטב, קרנות וקופות דש איבדו כ־212 מיליון שקל למתחרים, וכ־1.07 מיליארד שקל סך הכל עד כה ב־2013. מדובר בכ־5% מכלל הנכסים של בית ההשקעות שעברו למתחרים. מנגד, הקופות שהביא מיטב למיזוג רשמו ביוני העברות חיוביות של 61 מיליון שקל, שצמצמו את אובדן הכספים למתחרים ב־2013 ל־20 מיליון שקל בלבד.

מגמה שלילית נרשמה גם במצב קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של מגדל. מגדל, המנהלת את קרן ההשתלמות השני בגודלה בישראל – קהל – רשמה תשואות חלשות במחצית הראשונה של השנה. קהל, השיגה תשואה של פחות מ־3% במחצית 2013, בזמן שהממוצע בענף עמד על 3.5%. לאור ביצועים אלו נראה כי העמיתים מתחילים להצביע ברגליים: מגדל איבדה בנכסי הגמל והשתלמות שלה 66 מיליון שקל בחודש שעבר. מתחילת השנה איבדה כבר 428 מיליון שקל השווים לכ־2.8% מהיקף הנכסים שמחזיקה מגדל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות