אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: פשעי סייבר עולים לארה"ב עד 140 מיליארד דולר בשנה

מחקר: פשעי סייבר עולים לארה"ב עד 140 מיליארד דולר בשנה

המרכז למחקרים אסטרטגיים ובינלאומיים של בארה"ב החיל מודלים פיננסיים על מקרי תקיפות האקרים כדי לקבל אומדן שנחשב למדויק מכל קודמיו. הנזק מוביל לפיטורי חצי מיליון עובדים מדי שנה

23.07.2013, 12:20 | נמרוד צוק
פשעי סייבר גוזלים מהכלכלה האמריקנית סכום שנע בין 24 ל-140 מיליארד דולר ועד לכחצי מליון משרות בשנה - כך טוען מחקר חדש של המרכז למחקרים אסטרטגיים ובינלאומיים (CSIS) שנערך בסיוע חברת האבטחה מקאפי. המחקר מעריך את הנזקים הכוללים מסביב לעולם בסכום שנע בין 80 ל-500 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

בניגוד למחקרים קודמים, שהתבססו בעיקר על מידע שנאסף מארגונים שונים, המחקר החדש משתמש במודלים מתמטיים כמו אלה שמשמשים להעריך את ההשלכות הכלכליות של תאונות דרכים או פיראטיות ימית.

מפישינג ועד מניפולציית שערי מניות

המחקר מפריך הערכות קודמות שהתבססו על מחקרים אלה ואמדו את היקף הנזק בכטריליון דולר לשנה בארה"ב לבדה, הערכות ששימשו כבסיס לדיונים רבים בנושא בארבע השנים האחרונות.

פעילות ההאקרים מזיקה באופן משמעותי לכלכלה. אילוסטרציה, צילום: גלעד קוולרצ פעילות ההאקרים מזיקה באופן משמעותי לכלכלה. אילוסטרציה | צילום: גלעד קוולרצ'יק, shutterstock פעילות ההאקרים מזיקה באופן משמעותי לכלכלה. אילוסטרציה, צילום: גלעד קוולרצ

מחקרים שמתבססים על איסוף מידע חלקי מחברות ושימוש בו ליצירת אומדנים על פי הנחות כלליות ולא באמצעות מודלים מתמטיים חשופים לטעויות רבות, טוענים עורכי המחקר, בשל גורמים כמו חשש של חברות למסור מידע אמיתי על התקפות סייבר שפגעו בהן, חוסר דיוק בהנחות היסוד ועוד. "אנחנו מאמינים שהדו"ח של CSIS הוא הראשון שמשתמש במודלים פיננסיים אמיתיים כדי לאמוד את הנזקים שנגרמים כתוצאה מפעילות סייבר לא חוקית", אמר על המחקר מייק פיי, סגן נשיא מקאפי.

המחקר בחן נזקים שנובעים מגניבת קניין רוחני, פישינג, הונאות SMS, אבדן מידע עסקי רגיש, שימוש במידע כזה למניפולציות בשערי מניות, הפרעות לשירות לקוחות, הפרעה לפעילות העובדים, עלויות אבטחת מידע, ביטוח והתאוששות מפגיעות, פגיעה בנכונות הלקוחות לבצע רכישות ופעולות דרך האינטרנט ופגיעה במוניטין העסקי של חברות שנפגעו.

פגיעה בפרנסת האזרחים

את היקף הפגיעה במקומות העבודה העריכו עורכי המחקר על פי נתון של משרד המסחר האמריקני, שקבע ב-2011 כי כל מיליארד דולר שהולכים לאיבוד בהכנסות מייצוא עולים למשק האמריקני באובדן של כ-5,080 משרות. על אף שהעובדים המפוטרים יכולים למצוא עבודה אחרת, מסבירים עורכי המחקר, בהרבה מקרים זו תהיה עבודה בשכר נמוך יותר, דבר שגורם נזק לרמת החיים שלהם ולמשק בכללותו. עם זאת, הם הדגישו שמדובר בהערכה כללית ושהבנת הנושא הזה לעומק דורשת עבודה נוספת.

עתה עובדים אנשי CSIS על מחקר נוסף שיאמוד את ההשפעה של פשעי סייבר על החדשנות הטכנולוגית, ועל הגדלת מידת הדיוק של המחקר הנוכחי במטרה לצמצם את הטווח הרחב של הנתונים המוצגים בו ולהביא אמדן מדויק יותר - אם כי לדבריהם בלתי אפשרי להגיע למספר אחד אמין באמת שמייצג את היקף הנזקים, והדבר החשוב יותר הוא להבין לעומק את ההשפעה של פשעי סייבר על המסחר, ההתפתחות הטכנולוגית והתחרותיות.
 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות