אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיטב אקטיבית 10/90 בראש ליגת קרנות אג"ח כללי עם חשיפה של עד 10%

מיטב אקטיבית 10/90 בראש ליגת קרנות אג"ח כללי עם חשיפה של עד 10%

כרמים אג"ח אקטיבית, השנייה בדירוג עם התשואה הגבוהה ביותר מתחילת השנה, עושה זאת מבלי לקחת סיכונים גדולים

24.07.2013, 08:31 | בועז בן נון

אג"ח כללי עם חשיפה של עד 10% היא קבוצה גדולה של קרנות בתוך הקטגוריה אג"ח כללי של הרשות לניירות ערך. 46 קרנות שמגלגלות בין אפיקי השקעה שונים כ־13 מיליארד שקל, כסף רב ביחס לשוק הקרנות.

בשלושת החודשים האחרונים נוספו לקטגוריה 2.4 מיליארד שקל, לעומת חצי מיליארד לאג"ח כללי ללא חשיפה. מתברר כי המשקיעים בישראל הם חובבי קרנות המשלבות קורטוב של מניות, חשיפה שעשויה לתת תשואה עודפת תמורת מעט סיכונים.

בליגה זו לא כל הקרנות דומות: חלקן קרנות עוקבות, לחלקן מדיניות מוגדרת, וחלקן משוחררות יותר, שבהן למנהל הקרן גמישות מלאה במדיניות ההשקעות שלו. כמו כן, יש לשים לב כי הריביות הנמוכות בעולם ובארץ והחשש שארה"ב תצמצם את ההרחבה הכמותית הופכים את האג"ח הממשלתיות, בעיקר אלה של הטווח הארוך, למסוכנות. ואולם, כל אלה הם חלק בלתי נפרד מהאתגר של מנהל הקרן - לנהל את אופק הפדיון של הרכיב הממשלתי.

אך במבט על האחזקות של הקרנות בחודש אפריל מראה שבממוצע מנהלי הקרנות מחזיקים כ־46% מהכסף באג"ח קונצרניות, 27% באג"ח ממשלתיות ורק 5.6% מהכסף במניות. היתרה מוחזקת במזומן.

מבט על התשואות הממוצעות בקרנות החשופות לעומת הקרנות הלא חשופות מראה שמנהלי הקרנות ידעו לנצל את החשיפה לטובה בממוצע תשואות של 13.4% (ב־18 חודשים) - טוב יותר ממדד אג"ח כללי (10.37%) והייחוס המשוקלל (11%), פער שלא נעלם מעיני המשקיעים שהזרימו 2.5 מיליארד שקל לקטגוריה והעצימו אותה ב־10% בשלושת החודשים האחרונים.

עם זאת, בטווח שלוש השנים מרבית מנהלי הקרנות לא יכלו למדדים: מדד אג"ח כללי עשה 16.82% והמדד המשוקלל 16.18%, רק שבע קרנות הניבו תשואה עודפת והממוצע בקטגוריה היה 13.18% בלבד.

מיטב אקטיבית 10/90 ! היא הראשונה בדירוג ל־18 חודשים: 4.84%, 20.51% ו־13.91% מתחילת השנה, ב־18 (התשואה הגבוהה ביותר) וב־36 החודשים האחרונים בהתאמה. הקרן מחזיקה 40% מכספה באג"ח קונצרניות, 15% באג"ח ממשלתיות, 34% במק"מ ו־9% במניות.

דירוג הסיכון של הקרן לשלוש שנים גבוה: לצד אג"ח קונצרניות בדירוג גבוה ניתן למצוא באחוזים נמוכים אג"ח חשודות או שאינן מדורגות.  

רפי ניב, מנכ"ל קרנות נאמנות מיטב דש, צילום: אריאל בשור רפי ניב, מנכ"ל קרנות נאמנות מיטב דש | צילום: אריאל בשור רפי ניב, מנכ"ל קרנות נאמנות מיטב דש, צילום: אריאל בשור

השנייה בדירוג מציעה סיכון נמוך יותר (ועדיין מעל הממוצע): כרמים אג"ח אקטיבית. הקרן השיגה תשואות של 7.03%, 18.74% ו־17.1% מתחילת השנה (הגבוהה ביותר), ב־18 וב־36 החודשים האחרונים בהתאמה.

לקרן אחוז גבוה יחסית באג"ח קונצרניות (60%), 13% באג"ח ממשלתיות ו־23% בנזילות, ואין לה אחזקה במניות. לכרמים מספר רב של אג"ח קונצרניות שדרגת ההשקעה שלהן היא הנמוכה ביותר, כגון מישורים אג"ח י"ב והכשרת הישוב אג"ח 15.

השורה התחתונה

למרות הגיוסים הגדולים בקטגוריה תרומת החשיפה למניות שולית - מעט קרנות מנצלות את האפשרות למהול את התיק במניות.

IFO מפיצת מוצרי מורנינגסטאר בישראל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות