אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה מעכב את ממצאי החקירה של קריסת אגרקסקו?

מה מעכב את ממצאי החקירה של קריסת אגרקסקו?

החברה הממשלתית קרסה לפני יותר משנתיים, אך טרם פורסמו ממצאי החקירה שערכו המפרקים שלמה נס ואליעזר שפלר לגבי נסיבות הקריסה. נושה לביהמ"ש: "יש לחצים נגד פרסום הממצאים"

25.07.2013, 08:57 | ענת רואה

יותר משנתיים חלפו מאז שקרסה ברעש גדול חברת היצוא החקלאי אגרקסקו, והותירה אחריה נושים בהיקף של מאות מיליוני שקלים שאיבדו את רוב כספם. בסמוך לקריסה פנה כונס הנכסים הרשמי לשופטת ורדה אלשיך וביקש לבצע בדיקה וחקירה של הנסיבות שהובילו את החברה למצבה. השופטת אלשיך נענתה, ומינתה את משרד דרור אביב לבצע את החקירה בפיקוח הכונס הרשמי והמפרקים. 

קראו עוד בכלכליסט

 ואולם ימים, חודשים ואף שנים חלפו, וממצאי אותה חקירה מעולם לא פורסמו.

באפריל פנתה נושה של אגרקסקו, חברת צבר ישראלי, לשופטת אלשיך, וביקשה להורות על פרסום ממצאי החקירה. החברה טענה שהיא מנהלת חווה חקלאית ברמת הנגב, הגישה למפרקים תביעת חוב ופנתה לקבל מידע על ההתנהלות בתיק ועל האירועים סביב היעלמות החברה, אך לא קיבלה שום מידע. 

 

עו"ד שלמה נס, והפגנה של ועד עובדי אגרקסקו, צילום: אוראל כהן עו"ד שלמה נס, והפגנה של ועד עובדי אגרקסקו | צילום: אוראל כהן עו"ד שלמה נס, והפגנה של ועד עובדי אגרקסקו, צילום: אוראל כהן

"איש לא נדרש לשאת באחריות"

"עברו שנתיים מאז שנמוגה והתאדתה חברת היצוא הממלכתית, שכידוע היתה בשליטת מדינת ישראל", טוענת הנושה. "באופן מפתיע, אף אחד מבעלי התפקידים מטעם המדינה לא הועבר מתפקידו בעקבות הקריסה ותוצאותיה, ומכאן שמי שאחראי למחדל לא נדרש לשאת באחריות: הדירקטורים באופן אישי, הדירקטורים ובעלי התפקידים בתפקידם כעובדי מדינה והמדינה כבעלת שליטה".

לפי הנטען בבקשה, נמסר למבקשת כי "יש בידי המפרקים מידע רב על אי־חוקיות והתרשלות של הנהלת החברה ודירקטורים שפעלו בהנהלה, ועל כך שהחברה נתנה כספים בסדרי גודל ענקיים בטרם קריסתה למקורבים ולחברי הנהלה, וכספים אלה לא הושבו". החברה הגישה לבית המשפט גם העתק תכתובות בינה לבין משרד שלמה נס, ובהן טענה ש"יש משהו לא הוגן בכך שמשרדכם לא מעדכן במידע מפרטי החקירה. הרי לא מדובר בסודות האטום של ישראל".

לפי המסמכים, בתגובה לפניית החברה השיבה עובדת במשרד נס ש"כפי שהסברתי בעבר, מדובר בהליך מורכב שמטבעו לוקח זמן. כאשר ניתן יהיה לשתף בממצאי החקירה, אני מבטיחה לעדכן אותך". השופטת אלשיך הורתה למפרקים להגיב לבקשה, ולפני חודש וחצי הגיש עו"ד עמית לדרמן ממשרד שלמה נס את תגובת המפרקים ובה נכתב: "המפרקים שוקדים ומנהלים, בהובלת הכונס הרשמי, חקירה ממצה של נסיבות הקריסה", וכן שאלו יוגשו לבית המשפט בתוך שבועיים.

אלא ששבועיים חלפו ולא הוגשו כל ממצאים. לפיכך פנתה שוב הנושה לשופטת אלשיך וביקשה ממנה להורות למפרקים למסור לה את מלוא חומרי החקירה, כפי שאלה מצויים בידיהם. בבקשה זו נטען כי "ידוע למבקשת שמופעלים לחצים כבדים 'מטעם מעורבים רבי־כוח והשפעה' באחריות לקריסה שלא לפרסם את המידע שבידי המפרק".

החברה טוענת עוד כי היא נפגעה קשות מקריסת אגרקסקו ונזקיה נאמדים ב־2 מיליון שקל, אך לא רק שלא קיבלה מאומה על חשבון חובה, הרי שלא ניתן בידה מידע כלשהו על הסיבות לקריסה. "מצב זה מעמיד את המבקשת בעיוורון מוחלט. מצד אחד בית המשפט הסמיך את המפרק לחקור וחקירה נעשתה, אך מצד שני כלום לא נמסר למבקשת, שניזוקה מהמחדלים".

"ספק אם הבקשה היא האכסניה הראויה"

בעקבות בקשת הנושה מסרה אלשיך החלטה שבה כתבה: "ספק גדול בעיניי עד כמה בקשה מעין זו יכולה להיות אכסניה ראויה לתוכנה ולקרביה של חקירה מסועפת מהסוג שמוזכר בתגובת המפרקים. עם זאת, לתגובת הכנ"ר בתוך 14 יום".

אף שחלפו שבועיים ממועד ההחלטה, הכנ"ר טרם הגיש תגובתו לביהמ"ש. דובר משרד המשפטים מסר בשם הכנ"ר כי "הטענות לפיהן מופעלים לחצים כבדים מטעם גורמים רבי השפעה שלא לפרסם את ממצאי החקירה אינן נכונות. מטרת חקירה בהליך פירוק היא בירור אם יש ממצאים המעוררים עילות תביעה בתיק. מפרקי אגרקסקו שוקדים על משימה זו בעת הזאת".

ממשרד שלמה נס לא נמסרה תגובה על הדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות