אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יהלומנים שיודו בפעילות אסורה ישלמו קנס בלבד צילום: אוראל כהן

יהלומנים שיודו בפעילות אסורה ישלמו קנס בלבד

רשות המסים והבורסה ליהלומים במו"מ שיעניק ליהלומנים חסינות מהליך פלילי על ניהול בנק מחתרתי

25.07.2013, 08:42 | הדר קנה

רשות המסים והנהלת הבורסה ליהלומים מנהלות מו"מ על הסדר גילוי מרצון לחברי הבורסה בעקבות פרשת הבנק המחתרתי שנחשף בה. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

בינואר 2012 פשטה רשות המסים על הבורסה ליהלומים ברמת גן וחקרה עשרות חשודים בנוגע למעורבות בפעילות בבנק מחתרתי בבורסה. על פי החשד, במשך שנים פעל בבורסה בנק בלתי מדווח, ובו התקיימה פעילות פיננסית בהיקף מאות מיליוני שקלים.

עו"ד פנחס רובין, צילום: אוראל כהן עו"ד פנחס רובין | צילום: אוראל כהן עו"ד פנחס רובין, צילום: אוראל כהן

עשרות חברי בורסה כבר נחקרו ועשרות נוספים צפויים להיחקר בעקבות הממצאים בפרשה. הנהלת הבורסה שכרה את

עו"ד פנחס רובין כדי לנהל דיאלוג עם רשויות המסים ולגבש הסדר בנוגע ליהלומנים שטרם נחקרו.

אחת האפשרויות המתגבשות היא האפשרות לגילוי מרצון - חבר בורסה יחשוף בפני רשות המסים את מה המעשים שעשה בניגוד לדין, ישלם קנס ויקבל חסינות מפני הליך פלילי.

אפשרות נוספת היא שחברי הבורסה ליהלומים ישלמו לקופת המדינה סכום חד־פעמי, שטרם נקבע, ובעקבותיו יקבלו שנת שקט, שבמהלכה לא יהיו צפויים לחקירת רשות המסים.

עו"ד רובין אמר ל"כלכליסט": "הנושא עדיין בתנועה וגם לרשות המסים יש עניין בגיבוש הסדר". מרשות המסים נמסר כי "בשלב זה המגעים עם הבורסה ליהלומים לא התגבשו לכלל הסכם". 

עו״ד דרור מתתיהו המייצג מספר מעורבים בפרשה בהם מאיר אוחנה אמר: "ההסכם המתגבש חייב לכלול התייחסות ראויה ופתרון הולם גם לאותם מקרים בהם כבר נפתחה חקירה תחת אזהרה נגד חברי הבורסה. אחרת מדובר בהסכם היוצר אפליה מנוגדת לדין בין חברי הבורסה השונים, אשר ביצעו מעשים דומים". לדבריו, "אלה שנפתחה נגדם חקירה, טרם מועד חתימת ההסכם המתגבש, יעמדו בפני סיכון ממשי של העמדה לדין ונשיאה באחריות פלילית ובעונש בגין מעשיהם. אולם, אלה ששפר עליהם מזלם, ורשויות החקירה טרם הספיקו לפקוד את עסקיהם, יוכלו לקנות את חירותם בכסף. זהו מצב בלתי ראוי, אשר הנהלת הבורסה, המחויבת לכל חבריה, חייבת לפעול למנעו״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות