אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוליטיקאים, עשו טובה והסירו ידיכם מן הכדורגל צילום: צביקה טישלר

פוליטיקאים, עשו טובה והסירו ידיכם מן הכדורגל

שום דבר טוב לא יצא מהתערבותכם וכאשר "בזכותכם" יתחרבש הכדורגל הישראלי, אתם לא תהיו שם כדי לתקנו. אנחנו נצטרך לשקם את הבניין

26.07.2013, 12:52 | אמיר בן פורת

משהו רע עומד לקרות לכדורגל הישראלי: פוליטיקאים חורשי טוב מתכננים ל"שפר" אותו באמצעות התערבות של הכנסת. למעט מקרים מסוימים מאוד, כמו למשל גילויי שחיתות שיש להם קידומת פלילית, התערבות כזו עלולה לגרום למשחק הפופולרי בישראל נזק רב. לפוליטיקאים אינטרסים משלהם שאין להם דבר וחצי דבר עם ניהול הכדורגל, אבל הכדורגל כידוע הוא גם כלי נפלא להאדרת העצמי של הפוליטיקאי ומי מהם יכול להתאפק ולוותר על ההזדמנות הזו?

קראו עוד בכלכליסט

לימור לבנת ואבי לוזון. צריך להתערב רק כשיש חשד לפלילים, צילום: יובל חן לימור לבנת ואבי לוזון. צריך להתערב רק כשיש חשד לפלילים | צילום: יובל חן לימור לבנת ואבי לוזון. צריך להתערב רק כשיש חשד לפלילים, צילום: יובל חן

נדירה הסיטואציה שבה התערבות של פוליטיקאים עושה טוב לכדורגל.

היוצא מן הכלל הייתה "ועדת החקירה בענין השמועות בדבר מתן תשלומי כסף כדי להטות משחקים בליגה הלאומית לכדורגל" או  בשמה העממי "ועדת עציוני". הוועדה מונתה ביולי 1971 על ידי הממשלה "בענין השמועות". הוועדה עשתה עבודה ישרה ומוחצת: שר החינוך דאז, יגאל אלון גירש את כל מי שכיהנו אז כחברים בהנהלת ההתאחדות לכדורגל (כולל חברי מפלגתו), דבר שלא היה כמותו בעבר, ומינה מיד את סגנו, אהרון ידלין, ליו"ר ההתאחדות לכדורגל לתקופה קצובה.

אלו היו שנות השבעים, פיפ”א לא התערבה משום שהנושא שבו טיפלה הוועדה היה חשדות בפלילים. היא גם לא התערבה כאשר השר דאג למינוי אנשים חדשים בהנהלת ההתאחדות. כיום, כדאי לשוב ולסבר את אוזני 'הטהרנים', היא עשויה להגיב בנוקשות. למי שיש ספק בדבר כדאי שיציין לעצמו כי הממשלה הניגרית והממשלה הצרפתית ניסו להתערב, נכוו ונסוגו עם הזנב בין הרגליים.

לא בכדי נאסר על ידי התאחדות הכדורגל הבין לאומית התערבות מצידם של השלטונות המסוימים בתחומי האחרויות של ההתאחדות לכדורגל. זה אמנם אינו פוטר אותה ממתן דין וחשבון לציבור - למשל באמצעות מבקר המדינה - שהרי הציבור מפרנס את ההתאחדות, אבל עד כאן ולא יותר. מה שיגיד המבקר יגיד.

מה ייצא מזה? כפי הנראה אותו הדבר שייצא מהביקורת של גופים אחרים הנתונים לפיקוחו.

ישנן דרכים אחרות לבדוק ולחקור את מה שנעשה בהתאחדות הכדורגל הישראלית, כמו למשל, פנייה לפיפ"א. אבל התאחדות הכדורגל היא אוטונומית בבחירת מנהליה ובניהול הכדורגל הישראלי. אם דרך הבחירה אינה מוצאת חן בעיני מישהו (גם לא בעיני כותב דברים אלה) אי אפשר ולא צריך לכפות עליה את הדרך אלא רק דרך ארגוני וקבוצות הספורט.

מכל מקום, בזמן הזה ועל פי חוקת ההתאחדות, מר אבי לוזון הוא היו"ר הלגיטימי של ההתאחדות לכדורגל בדומה לאלה שהיו בעבר - כולם היו בעלי זיקה למרכז ולמועדון מסוים. לא זו הבעיה של ניהול ההתאחדות.

פוליטיקאים יקרים, עשו טובה לכם ובעיקר לנו, אוהדי הכדורגל זה זמן רב ,הסירו ידיכם. שום דבר טוב לא יצא מהתערבותכם, וכאשר "בזכותכם" יתחרבש הכדורגל הישראלי, אתם לא תהיו שם. אנחנו נצטרך לשקם את הבניין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
כתבה חסר משמעות
כנראה שקיבלתי אמנזיה ושכחתי את העובדה שהכדורגל הישראלי נמצא בפסגת העולם, אחרי זכייתה של בית״ר בגביע האלופות וישראל במונדיאל, אפילו ג׳ורדי הצליח לשכנע את יוהאן שיבוא לאמן במכבי. או שבעצם זה הכתב שקיבל אמנזיה ושכח שהכדורגל פה מייצג גזענות,אלימות וקומבינות מהזן הנחות ביותר. אם לממשלה פה תהיה שכל הם יכנסו לכדורגל כמו בולדוזר ויהרסו אותו עד היסוד, כי מה שיש עכשיו זה לא יותר מארגון פשע שמשודר כל יום שבת וראשון בטלוויזיה.
אריאל  |  27.07.13
5.
ומה המצב הכדורגל עכשיו כבודו ??
נדמה לפי תוכן הכתבה שכבוד הכותב נחת כרגע מהמאדים ומצב הכדורגל הישראלי נהדר. ב5 המונדיאלים האחרונים נבחרת ישראל התמודדה בהצלחה מול נבחרות מהדרג העולמי העליון, הגיעה 3 פעמים לחצי גמר המונדיאל ופעמיים זכתה. שלא לדבר על אליפות אירופה לאומות - לקחנו 3 פעמים ברציפות.!! שחקנים ישראליים מככבים בליגות הבכירות בעולם ומבוקשים בסכומים אסטרונומיים . שופטי הכדורגל כולם ישרים , כל הליגות מתנהלות ביושר אין קץ , היציעים מלאים בדורשי שלום הציבור , ואיש תחת גפנו ותחת תאנתו. מכל התיאור הנ"ל היתי אומר שהמילה היחידה המתארת את המצב היא המילה הלפני אחרונה בפסקה הקודמת. או יותר נכון המצב הוא תוצר טבעי של אותו איבר שהוזכר . והמצב האמיתי הוא: משחקים מתנהלים לא ביושר, אלימות כבושה שמתפרצת לעתים קרובות ביציעים. גזענות ביציעים ועל המגרש, שופטים שהם בזיון לאינטילגנציה , שחקנים שנהנים לשחק slow motion וכל מי שיש לו טיפה שכל בקדקד מתרחק מזה כמו מאש. מאפיה כבר אמרתי? כן!!! מאפיה!!! תחושה של גועל עולה באפו של מי שרוצה לראות כדורגל . אתה רוצה שעסקנים לא יתערבו? למה מי אלה שמנהלים את הפיאסקו הנקרא כדורגל ישראלי?? אלה לא עסקנים?? מה הם בדיוק?? מאמא תרזה?? מר בן פורת הלךוואי ומישהו כבר יסגור את המפעל המגעיל הנקרא כדורגל ישראלי, יעיף החוצה את כל הג'יפה ויפתח מחדש עם כללים ברורים ושקופים -ויושרה.
משה , נתניה  |  27.07.13
3.
ה$ עיוור את הראש היהודי ובדרכו הוא מוכן לקבור את הכדורגל
היום, בעידן הכסף הענק שדבק לכדורגל, יש לא מעט בעלי אינטרס כלכלי מובהק ויחיד אשר מעוניינים בכל דרך אפשרית לחבור לענף ולינוק ממנו את האוצר הגלום בו. לאותם אנשים לא אכפת במאום שמחיר כרטיס למשחק ליגה יעלה גם מאתיים ש"ח. לאותם אנשים לא אכפת במאום שבעבור כוס שתייה שנמזגה מבקבוק ששולם עליו שישה ש"ח נשלם על אותה כוס חמישה עשר ש"ח. לאותם אנשים לא אכפת במאום שבעבור בייגלה יבשה שהגיחה לעולם שבועיים קודם, נשלם עשרה ש"ח. לאותם אנשים לא אכפת שהליגה תצומצם לעשר קבוצות והעיקר שבכל עונה יהיו חמישים "משחקי עונה" אשר ישודרו תמורת תשלום כמובן ובלי שום קשר לערך הספורטיבי שירד. היום ולאחר "ארבעים שנה במדבר" כאשר הקהל והכדורגלן הישראלי סבלו יחדיו מאצטדיונים עלובים, זכינו למשהו חדש, מרענן, ומודרני, אך אותם אנשים רוצים מאוד להיות אלה אשר ישבו ביציע הכבוד ולהתהדר על חשבוננו בעשיה המדומה. את אותם אנשים הכדורגל לא מעניין, לאותם אנשים חשוב יותר כמה הם יכולים להרוויח מהשינוי הזה. ולקראת העונה החדשה, כולי תקוה, שכף רגליהם לא תדרוך במשחקי הכדורגל בישראל, אותם האנשים.
יצחק , פ"ת  |  27.07.13
לכל התגובות