אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שבוע אחרי אסתר לבנון: סם ברונפלד יו"ר הבורסה התפטר מתפקידו צילום: אוראל כהן

שבוע אחרי אסתר לבנון: סם ברונפלד יו"ר הבורסה התפטר מתפקידו

זאת לאחר המכתב ששיגר לו יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, בו ביקר בחריפות את התנהלותו; ברונפלד: "אני נאלץ להתפטר מתפקידי בגלל פעולות נמשכות ל'השתלטות עויינת' על הבורסה, מצד רשות ניירות ערך"

25.07.2013, 14:38 | רחלי בינדמן
שמואל האוזר, צילום: אוראל כהן שמואל האוזר | צילום: אוראל כהן שמואל האוזר, צילום: אוראל כהן

שבוע לאחר ההתפטרות של מנכ"לית הבורסה, אסתר לבנון, יו"ר הבורסה סם ברונפלד הודיע היום (ה') על התפטרותו מהתפקיד.

"אני נאלץ להתפטר מתפקידי בגלל פעולות נמשכות ל"השתלטות עויינת" על הבורסה, מצד רשות ניירות ערך", כתב היו"ר במכתב ההתפטרות.

"מצד אחד, הרשות מאשימה את הבורסה בכל הנזקים שנגרמו לשוק ההון על ידי הרגולציה הלא-מידתית. מצד שני, הרשות מבטלת בהבל פה את העשייה הרבה והטובה, במשך שנים רבות, של סגל הבורסה והדירקטורים. הרשות גם מתערבת מעבר לסביר בניהול האקזקוטיבי של הבורסה ובכך פוגעת בניהולה התקין (הרשות טישטשה את הגבול הברור בין פיקוח לגיטימי, לבין התערבות ניהולית, לא לגיטימית)", כתב ברונפלד.

"לנוכח כל אלה המשך שרותי שוב אינו אפשרי. אני נפרד בצער מהדירקטוריון וממנהלי ועובדי הבורסה ומודה לכולכם על העזרה שהושטתם לי בכל שנות עבודתי", סיכם היו"ר המתפטר. 

 

קראו עוד בכלכליסט

בתוך כך דירקטוריון הבורסה החליט לאחר הודעת ההתפטרות של היו"ר ברונפלד למנות את חברי ועדת הביקורת לכהן בועדת האיתור שתבחר את המנכ"ל החדש של הבורסה. כך נודע ל"כלכליסט". בועדת הביקורת יושבים הדירקטורים החיצונים הבלתי תלויים בבורסה - ד"ר רון מלכא, העומד בראשה ולינדה בן שושן, גתית גוברמן, וברכה ליטבק.

הדח"צים להבדיל מיתר חברי הדירקטוריון חוששים יותר מיו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר ופועלים בהתאם להכוונתו, כך שככל הנראה תהיה להאוזר השפעה מהותית על זהות המנכ"ל החדש.

על פי גורמים המקורבים לבורסה, לינדה בן שושן החברה בועדת הביקורת ובועדת איתור המנכ"ל החדש עשויה להגיש מועמדות לתפקיד יו"ר הבורסה במקומו של ברונפלד הפורש.

האוזר וברונפלד

אתמול נחשפה תכתובת מכתבים סוערת בין האוזר לברונפלד. האוזר שיגר מכתב לדירקטוריון הבורסה והפציר בו שלא לכלול את ברונפלד כחבר בועדת האיתור למנכ"ל החדש. זאת למרות שבאופן טבעי היו"ר אמור להיות מעורב בבחירתו.

האוזר תקף בחריפות את התנהלותו של ברונפלד וטען כי לא פעל לשיפור מצב מחזורי המסחר בבורסה. האוזר אף ביקר נחרצות את הממשל התאגידי בדירקטוריון וטען כי הדירקטוריון מאשר שכר בכירי הבורסה שלא בהתאם לפרוצדורות המקובלות ונותן מענקים והטבות שלא בכפוף לתכניות תגמול מוגדרות.

ברונפלד עצמו לא נשאר חייב ושלח מכתב תגובה חריף בו האשים את האוזר והרגולציה ההדוקה במצב הבורסה. ברונפלד חזר על טענות שעולות בקרב פעילי שוק ההון כי הרגולציה מרתיעה חברות מלפעול בבורסה המקומית. ברונפלד קרא לדירקטורים שלא לפחד לא ממנו ולא מהאוזר ולקבל החלטה מושכלת בנושא חברי ועדת האיתור.

התגובות

יו"ר הרשות שמואל האוזר מסר בתגובה להתפטרות: "אני מאמין כי הבורסה בתל-אביב תצא מחוזקת מההתפתחויות האחרונות. יש לבורסה דירקטוריון מקצועי, מנוסה ואחראי, ואני סמוך ובטוח כי הוא יפעל בהקדם למינוי מנכ"ל ויו"ר דירקטוריון ראויים. הבורסה בתל-אביב היא משאב לאומי, ויש להשיב לה את מקומה החשוב בכלכלה הישראלית. אני משוכנע כי תחת הנהגה של הנהלה חדשה, הבורסה תעלה למסלול של צמיחה ופיתוח ותצעד לעידן חדש של בורסה מודרנית, משוכללת ואטרקטיבית הן למשקיעים מקומיים והן למשקיעים זרים. לצד זאת, מכירה הרשות בצורך להתאים את הרגולציה למצב השוק, ואנו פועלים במלוא המרץ לחזק את שוק ההון, לפתח אותו, וליישם הקלות לגופים המפוקחים".

בבית ההשקעות הלמן-אלדובי מעבירים ביקורת על האירועים האחרונים: "הבורסה לא מתייבשת בשל עודף רגולציה או בשל ליקויים בתיפקוד של ראשיה. לצערנו, התייבשות הבורסה והירידה במזורי המסחר נובעים מהכיוון אליו צועדת הכלכלה הישראלית בתקופה הקרובה. נסיון להפוך את הנושא לקרב אישי הוא חסר משמעות ואינו מקדם במאומה את הפתרון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
טוב מאד
ברור שהנהלת הבורסה (מנכ״ל ויו״ר) פעלו באופן גרוע בשנים האחרונות, ומשכו את רגליהם במשך שנים מטיפול במצב הבורסה. אסתר חרטה על דגלה לקדם את נושא הטכנולוגיה, אך חלפו כבר עשר שנים מאז נעשה שינוי משמעותי. כמו כן, הבורסה נכשלה בכל המכשירים החדשים שהשיקה, ולכן טוב שעזבו (חבל שלא עשו זאת לפני 10 שנים)... אך, גם הרשות עלובה, מלאה מעצמה, ומייבשת את הבורסה. האוזר - אולי תסיק את המסקנות יעדיו, ולא בעוד 10 שנים???
אביב , תל אביב  |  25.07.13
13.
מה קרה?
סם, לדעתי, תרם תרומה משמעותית מאז נעשה מנכ"ל הבורסה לפני 22 שנה וכך גם הגברת לבנון אבל גם אנשים כמו פישר התפטרו והעולם המשיך. מה קרה? חסר אנשים טובים בישראל שיוכלו להוביל הבורסה? חבל יהיה אם ימנו מישהו ממועצת המנהלים הנוכחית או מהרשות. הגיע הזמן להביא אדם מבחוץ, מישהו כמו צבי סטפק למשל.
שלמה גרינברג , הוד השרון  |  25.07.13
לכל התגובות