אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמנכ"ל עופר השקעות בהקלטות חדשות מחדר המסחר של פועלים סהר: "מליסרון ד' זה היהלום שלנו" צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

סמנכ"ל עופר השקעות בהקלטות חדשות מחדר המסחר של פועלים סהר: "מליסרון ד' זה היהלום שלנו"

השופט חאלד כבוב אישר להגנה במשפט מליסרון להגיש ראיות חדשות, המעידות לכאורה שגולן מדר, סמנכ"ל הכספים של עופר השקעות, הזרים כסף לרכישת אג"ח ד' של החברה חודשיים לפני הרחבתה. לטענת ההגנה, מדובר בהוכחה שלא היה ניסיון להעלות את שער האג"ח במועד ההנפקה. הפרקליטות: "השיחות אינן משנות את הראיות"

28.07.2013, 07:55 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

האם עופר השקעות ניסתה לרכוש במיליוני שקלים אג"ח ד' של מליסרון כחודשיים טרם ההנפקה שהובילה לכתב האישום נגד מנכ"ל החברה וסמנכ"ל הכספים שלה בגין תרמית ני"ע? השופט המחוזי חאלד כבוב התיר בסוף השבוע לבאי כוחו של אבי לוי, מנכ"ל מליסרון ועופר השקעות בתקופה הרלבנטית לכתב האישום, להגיש ארבע קלטות שמעידות על כך לכאורה. מדובר בקלטות מחדר המסחר של פועלים סהר, שנחשפו לראשונה במהלך ההכנה של סיכומי ההגנה במשפט מליסרון. לפי תמלילי ההקלטות, סמנכ"ל הכספים של עופר השקעות, גולן מדר, הזרים 15 מיליון שקל לרכישת אג"ח מסדרה ד' של מליסרון ואג"ח של חברות נוספות בשלהי ספטמבר 2009, כחודשיים לפני ההנפקה. בפועל נרכשו אג"ח מליסרון ד' בהיקף של כ־340 אלף שקל בלבד באותם ימים.

לפי כתב האישום, בעת הרחבת סדרה ד' בסוף נובמבר רכשה אותה עופר השקעות, חברה־בת של מליסרון, ב־24 מיליון שקל. זאת כדי לתמוך בשער הנפקה גבוה, שיניב גיוס כספים גבוה יותר למליסרון. הכרעת הדין אמורה להינתן בספטמבר הקרוב.

מדר: "חשבתי על מליסרון ד'"

השיחות שהוקלטו בחדר המסחר של פועלים סהר התנהלו בין מדר לבין יועץ ההשקעות אלי העליון, המואשם איתו ועם אבי לוי בשותפות בתרמית האג"ח.

גולן מדר. "אני החברה", צילום: אוראל כהן גולן מדר. "אני החברה" | צילום: אוראל כהן גולן מדר. "אני החברה", צילום: אוראל כהן

השיחה הראשונה הוקלטה בבוקר 23 בספטמבר 2009.

מדר: "יש לי עודפים של כספים. מדובר במיליונים. לשבת על האפס־חצי אחוז (הכוונה כנראה לריבית - ת"ג וזש"ל) זה לא מעניין ולא מתאים. חשבתי על שלוש איגרות. יש את אג"ח 8 של החברה לישראל".

העליון: "שזו השקלית".

מדר: "חשבתי על מליסרון, שלנו".

העליון: "ד'?".

מדר: "ד'".

העליון: "בלי ביטחונות".

מדר: "אני החברה. מה זה בלי ביטחונות?".

העליון: "באתי להראות לך שאני שולט. שיש את ד' וה', שאחת עם ביטחונות".

מדר: "תגיד לי, אני הבעלים של החברה. אני צריך להיות מוטרד ממשהו?".

העליון: "לא. לא".

מדר: "ממש לא. אה, וזה הדובדבן, זה הדובדבן שבקבוצה שלנו, הדבר הזה".

העליון: "המליסרון ד'. כן".

מדר: "זה לא שאין לנו קצפות אחרות, אבל זה ממש הדובדבן. היהלום".

העליון: "אנחנו מדברים על מליסרון ד'".

בהמשך ההקלטות מאותו יום מדברים מדר והעליון על רכישה של אג"ח מסדרות שונות של החברה לישראל ופז. ואז מבקש מדר להזרים כסף לרכישות של כל האג"חים שדובר עליהן.

העליון: "מליסרון ד' היא לא מאוד סחירה. היקף הסדרה זה 350 מיליון שקל בערך".

מדר: "בוא נתחיל לעשות. להעביר 30 מיליון?".

העליון: "עכשיו אתה מעביר 30 מיליון?".

מדר: "כן. או שזה הרבה?".

העליון: "תעביר כרגע 15 מיליון".

לאחר כשלוש שעות שוחחו מדר והעליון שוב. העליון מעדכן את מדר ברכישות שביצע ומסביר לו שהוא מתקשה לרכוש אג"ח ד' של מליסרון.

העליון: "קניתי כרגע ב־11 מיליון".

מדר: "איזה קנית?".

העליון: (מדבר על סדרות שונות) "החברה לישראל, פז ומליסרון ד' - 300 אלף. זה נייר כנראה קשה".

מדר: "קשה איתו, אה?".

העליון: "בטח. המחזיקים מאמינים בחברה".

עו"ד נוית נגב. "משלימות את התמונה", צילום: תומי הרפז עו"ד נוית נגב. "משלימות את התמונה" | צילום: תומי הרפז עו"ד נוית נגב. "משלימות את התמונה", צילום: תומי הרפז

"השיחות מתייחסות לסוגיה הנמצאת בלב לבו של כתב האישום", כתבו עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב־סבאג בבקשה להוספת הראיות החדשות. "השיחות, שהן אותנטיות מזמן אמת, משלימות את התמונה, בעיקר בנוגע למטרות שעמדו ביסוד הרכישות של אג"ח מליסרון ד' נשוא המשפט. מהשיחות עולה בבירור שעופר התכוונה לקנות אג"ח מליסרון ד' ואג"ח נוספות (החברה לישראל ופז - ת"ג וזש"ל) בהיקפים ניכרים ביותר משיקולים כלכליים מובהקים עוד בחודש ספטמבר, הרבה לפני שההנפקה של מליסרון עמדה על הפרק".

הפרקליטות: "פריפריה של המארג הראייתי"

בפרקליטות התנגדו בתחילה להוספת הראיות אך משכו לבסוף את התנגדותם לנוכח המלצת השופט כבוב. "השיחות אינן משנות את תמונת הראיות", כתבו באי כוח המדינה, עורכי הדין עמית בכר ויעל ענתות מפרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה. "כל הסוגיה של רכישות בספטמבר שייכת במובהק לרכישה המוקדמת של אג"ח מליסרון בהיקף של כ־340 אלף שקל בספטמבר 2009, אל מול רכישה של כ־24 מיליון שקל בימי האישום".

עורכי הדין בכר וענתות הוסיפו ש"האישום בתמצית גורס שהעיתוי והכמות שנבחרו בימי האישום נועדו להשפיע על שער האג"ח בבורסה לקראת ההנפקה בדצמבר. שיקולי הרכישה בספטמבר שייכים במובהק לפריפריה של המארג הראייתי ולא לליבתו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות