אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כתב אישום בכפוף לשימוע נגד סניף טורקיש איירליינס על עבירות מס צילום: cc by Quentin Douchet

כתב אישום בכפוף לשימוע נגד סניף טורקיש איירליינס על עבירות מס

החשד הוא כי הסניף הישראלי של חברת התעופה הטורקית התחמק מדיווח מלא של שכר העובדים בחברה והעלים כ-1.5 מיליון שקל

28.07.2013, 11:29 | הדר קנה

פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) הודיעה בסוף השבוע לסניף חברת טורקיש איירליינס בישראל ומנהלו, פאתיח דוגן, כי בכוונתה להגיש נגדם בכפוף לשימוע כתב אישום על עבירות מס.

קראו עוד בכלכליסט

החשד הוא כי הסניף הישראלי של חברת התעופה התחמק מדיווח מלא של שכר העובדים בחברה וכך לא שילם מס מלא. בדרך זו חשודה החברה כי העלימה מעל ל-1.5 מיליון שקל.

על פי חוקי המס הישראלים, על כל חברה זרה שמעסיקה עובדים בישראל, חלה חובת ניכוי מס, בשיעורים הקבועים בתקנות מס הכנסה (ניכוי ממשכורת ומשכר עבודה).  

פתיח דואן, מנכ"ל טורקיש איירליינס ישראל, צילום: אוראל כהן פתיח דואן, מנכ"ל טורקיש איירליינס ישראל | צילום: אוראל כהן פתיח דואן, מנכ"ל טורקיש איירליינס ישראל, צילום: אוראל כהן

על פי החשד, בין השנים 2010-2006 הסניף הישראלי של חברת טורקיש איירליינס, נהג בשיטה לפיה נרשמו במרמה בתלושי השכר שהופקו בישראל על עבודתם של עובדי החברה הזרים, סכומים נמוכים מהשכר האמיתי שהתקבל בפועל בחשבונו של כל אחד ואחד מהם בסניף בנק טורקי אשר נמצא באיסטנבול.

בכך עזרה החברה לעובדיה הזרים להגדיל את הכנסתם ולקבל חלק ניכר ממשכורתם "בשחור" וכפועל יוצא מכך להימנע מדיווח מלא ונכון ומתשלום מס אמת על הכנסת העבודה המלאה והאמיתית שלהם.

החשד הוא באופן זה התחמק הסניף הישראלי מדיווח מלוא שכר העובדים הזרים, הנאמד בכ-6.7 מיליון שקל ובאי ניכוי מלוא המס מהעובדים הזרים, ואי העברתו לרשויות המס בישראל בסכום של כ-1.5 מיליון שקל.

הפרקליטות הודיעה כי בשל מעשים ומחדלים אלו, נשקלת האפשרות להאשים את הסניף הישראלי ואת מנהלו, כמו גם את רואי החשבון שייצגו אותו בפני רשויות המס, בעבירות של ניהול פנקסי חשבונות ורשומות כוזבים, עבירות של מסירת תרשומות כוזבת בדו"ח תוך שימוש במרמה עורמה ותחבולה במטרה להתחמק ממס.

הזימון לשימוע נעשה על ידי עורכת דין מינה זמיר, הממונה על עניינים פיסקאליים בפרקליטות מיסוי וכלכלה.

מעורכי הדין ליאור נוימן, פנינה שפר-עמנואל ואופיר קפלן ממשרד ש. הורוביץ המייצגים את טורקיש איירליינס נמסר בתגובה: "חברת טורקיש איירליינס מקפידה על קיום החקיקה והתקנות בכל המדינות בהן היא פועלת ברחבי העולם וכך גם בישראל. החברה מלווה גם בישראל ברואי חשבון ויועצים משפטיים מקומיים. החברה ומנהליה הסתמכו על ייעוץ שהתברר כשגוי ומשהתברר שכך המצב פעלה החברה לתשלום המס החסר. החברה נערכת לקראת השימוע ותשטח את מלוא טענותיה בפני הפרקליטות והיא סמוכה ובטוחה שטענותיה יפלו על אוזניים קשובות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות