אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק לאומי יהפוך למשקיע הגדול ביותר בקרן ויולה צילום: אריאל שרוסטר

בלעדי לכלכליסט

בנק לאומי יהפוך למשקיע הגדול ביותר בקרן ויולה

עיקר ההשקעה של הבנק יבוצע בקרן ויולה קרדיט המתמחה במתן הלוואות בתחומי הטכנולוגיה, התעשייה והמסחר. הקרן מעניקה אשראי בתמורה למניות ואופציות, ובבנק לאומי רואים באשראי מסוג זה מוצר משלים להלוואות בנקאיות

29.07.2013, 09:09 | גולן חזני

בנק לאומי החליט להשקיע 50 מיליון דולר בשלוש הקרנות של ויולה שנמצאות בתהליך גיוס: ויולה קרדיט (פלנוס לשעבר), ויולה פרייבט אקוויטי וכרמל ונצ'רס. כך נודע "כלכליסט". 

קראו עוד בכלכליסט

עוד נודע כי לאחרונה נפגש שלמה דברת, מנהל שותף בקבוצת ויולה (יחד עם אבי זאבי והראל בית־און), עם מנכ"לית לאומי רקפת רוסק־עמינח ועם יו"ר לאומי פרטנרס דני צידון, ובעקבות השיחה התקבלה ההחלטה להשקיע בקרנות. ההשקעה תבוצע במסגרת האסטרטגיה החדשה של הבנק להחליף את ההשקעות הריאליות בחברות ציבוריות גדולות בהשקעות חברות קטנות יותר בעלות סינרגיה לפעילות הבנקאית.

שלמה דברת , צילום: עמית שעל שלמה דברת | צילום: עמית שעל שלמה דברת , צילום: עמית שעל

לאומי השקיע אמנם גם בקרנות הקודמות של ויולה, אולם בסכומים נמוכים בהרבה. השקעה זו מצטרפת להשקעה נוספת של כ־250 מיליון שקל שאמור הבנק לבצע בימים אלה בקרן הטכנולוגיה החדשה של חיים שני ומשה ליכטמן, כשההערכות הן כי לאומי החליט להגדיל את ההשקעות שלו בתחום חברות הטכנולוגיה.

ויולה היא קבוצת השקעות פרטית המתמקדת בהשקעות מבוססות טכנולוגיה. בעבר התעניינה הקבוצה ברכישת השליטה בכלל תעשיות מידי נוחי דנקנר, שבסופו של דבר נמכרה ללן בלווטניק לפי שווי של 2.55 מיליארד שקל.

הקבוצה כוללת בתוכה כמה קרנות: קרן ההון סיכון כרמל ונצ'רס המנהלת כ־600 מיליון דולר; ויולה קרדיט (פלנוס לשעבר), המנהלת יותר מ־320 מיליון דולר ומתמחה במתן הלוואות בתחומי הטכנולוגיה, התעשייה והמסחר; ויולה פרייבט אקוויטי המשקיעה בחברות טכנולוגיה ואחרות הנמצאות בשלבי צמיחה, ומנהלת כ־ 165 מיליון דולר.

וויולה פרטרנס — גוף השקעות המנהל כ־280 מיליון דולר ומאפשר בעיקר למשקיעים פרטיים השקעה בקרנות הקבוצה ובתיק מגוון של השקעות פרייבט אקוויטי אחרות.

ככל הידוע, עיקר ההשקעה יהיה בוויולה קרדיט, כשלאומי צפוי להשקיע 30 – 35 מיליון דולר בקרן, המנוהלת על ידי רותי שמחה, מוטי ויס ושלמה קרקו.

לאחרונה החל לאומי לממש את אחזקותיו הריאליות ומכר את עיקר האחזקה בחברת מגדל (בשווי 650 מיליון שקל). נשאלת השאלה מדוע לאומי זקוק לקרן כדי להעניק אשראי לחברות קטנות, שהרי זהו תחום עיסוקו כבנק. מקורבים ללאומי הסבירו שההשקעה בקרן מגדילה את פיזור ההשקה עות ומאפשרת פעילות בתחום ההייטק, שבו לבנקים אין יתרון

יחסי וידע כמו אלה של ויולה קרדיט.

יתרון הקרן מתחדד עוד יותר בתחום שבו היא מתמחה — מתן אשראי לא תמורת ביטחונות אלא תמורת מניות ואופציות והשתתפות באפסייד עתידי. "מדובר במוצר משלים של זה הבנקאי", טענו בלאומי, "ולשותפות הזו יש ערך מוסף עתידי רב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות