אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת ענק: פריגו רוכשת את חברת אלן האירית ב-8.6 מיליארד דולר

עסקת ענק: פריגו רוכשת את חברת אלן האירית ב-8.6 מיליארד דולר

כחלק מהעסקה פריגו תקבל חלק מהזכויות על התרופה TYSABRI לטרשת נפוצה שמחזור המכירות השנתי שלה מוערך ב-1.6 מיליארד דולר. פריגו תשלם לבעלי מניותיה של חברת אלן במזומן ובמניות

29.07.2013, 09:32 | שי סלינס

ג ג'וזף פאפא ג

עסקת ענת בשוק התרופות הבינלאומי. חברת פריגוהאמריקאית הנסחרת בבורסה של תל אביב רוכשת את חברת הביומד האירית, אלן (ELAN), בתמורה ל-8.6 מיליארד דולר.

העסקה תבוצע בדרך של החלפת מניות ומזומן. פריגו תשלם לבעלי מניותיה של חברת אלן 6.25 דולר במזומן על כל מניה ו‑10.25 דולר לכל מניה בתשלום מבוסס מניות. המחיר משקף פרמיה של 10.5% על מחיר הנעילה של מניית אלן בוול סטריט בשישי. 

קראו עוד בכלכליסט

כחלק מהעסקה פריגו תקבל את הזכויות על התרופה לטיפול בטרשת נפוצה טייסברי (TYSABRI) המשווקת ומיוצרת עם חברת ביוג'ן. מחזור המכירות השנתי של TYSABRI  מוערך ב-1.6 מיליארד דולר בשנה.

לפי ההסכם עם ביוג'ן אלן מקבלת 12% מהמכירות השנתיות של טייסברי בעולם, כאשר החל ממאי 2014 חלקה של אלן יעלה ל-18%.

לפי ההערכות מכירות טייסברי עשויות להגיע ל-2.5 - 3 מיליארד דולר עד 2016. בעבר נקשר שם התרופה למקרי מוות ורופאים בעולם רואים בקופקסון של טבע טיפול יעיל יותר ובטוח יותר למחלה.

ג'וזף פאפא, מנכ"ל ויו"ר פריגו: "רכישת אלן תעזור לנו להתפתח לשווקים בינלאומיים נוספים אשר לא היתה לנו גישה אליהם בעבר. אני מאמין שהעסקה מיטיבה עם בעלי המניות של אלן והיקפה הכספי מבטא את הנכסים של החברה האירית".

רוברט אינגראם (Robert A. Ingram), יו"ר אלן אמר: "מדובר בעסקה מעולה לבעלי המניות של אלן. פאפא וההנהלה הבכירה של פריגו הציגו יכולת ניהול מעולה אשר סייעה בבנייה במהלך השנים האחרונות".

קשה שלא להתייחס לדמיון המסתמן כעת בין פריגו לבין טבע. לשתיהן יש רגליים חזקות בתחום הטרשת הנפוצה, לשתיהן יש פעילות גנרית, כאשר בעוד פריגו מתמקדת בתרופות הנמכרות מעבר לדלפק טבע מתמקדת יותר בתרופות הנמכרות בבתי המרקחת, ושתיהן מסמנות כעת את תחום ההזדקנות והאלצהיימר כמנוע צמיחה עתידי.

מנגד, פריגו גם מבססת את פעילותה על תחום הטיפולים נגד פרעושים וחיות מזיקות לבעלי חיים, בעוד טבע נפרדה מהפעילות הוטרינרית שלה, שהכילה בעיקר תרופות לעופות בשנת 2008. עם זאת, טבע היא עדיין חברה גדולה בהרבה מפריגו החדשה, ששווי השוק המצרפי שלה צפוי לעמוד על כ-20 מיליארד דולר, כאשר שווי השוק של טבע הוא 34 מיליארד דולר. בנוסף, פריגו לא תהפוך כעת לחברה הפעילה בתחום תרופות המקור, בניגוד לטבע, כאשר היא למעשה נהנית מתמלוגים בתחום הטרשת הנפוצה וגם התרופות בצנרת של אלאן ככל הנראה ישווקו בעזרת חברות אחרות, אם הן יישארו תחת כנפיה של פריגו ולא יימכרו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות