אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיויד גילה: "המדינה חשבה בעבר רק על הצ'ק שהיא תקבל מהפרטת מונופולים" צילום: עמית שעל

דיויד גילה: "המדינה חשבה בעבר רק על הצ'ק שהיא תקבל מהפרטת מונופולים"

הממונה על ההגבלים העסקיים על חוק הריכוזיות: "לא מעט מונופולים הם לא מונופול טבעי, אלא משהו שיצרו ועדי העובדים והממשלה. צריך להתמודד איתם"

31.07.2013, 12:38 | תומר גנון

"המדינה חשבה -עד היום רק על הצ'ק הגדול שהיא תקבל מהפרטות של מונופולים, אבל שכחה שהיא יכולה לקבל בעלים פרטיים שיכול לגרום לבעיות בשוק מבחינת התחרותיות והשליטה שלו במשאבים". כך אמר היום (ד') הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, במפגש עם סטודנטים מבית הספר למשפטים במסלול האקדמי המכללה למנהל ומאוניברסיטת המבולט בגרמניה, במסגרת סדנה בדיני הגבלים עסקיים בהדרכתו של ד"ר שמוליק בכר.

קראו עוד בכלכליסט

"מכרו מונופולים ממשלתיים לידיים פרטיות ועכשיו אנחנו צריכים להתמודד עם הבעיה", אמר גילה בהתייחסו לפרק בחוק הריכוזיות העוסק בהקצאת נכסים ציבוריים, שטרם אושר לקריאה שנייה ושלישית. "יש לא מעט מונופולים שהם לא מונופול טבעי, אלא משהו שיצרו ועדי העובדים והממשלה. הדרך הטובה להתמודד עם מונופולים היא למנוע מהם לקום, אבל כשהם קיימים - צריך להתמודד איתם. אני מאמין שלחוק הריכוזיות שאמור להיות מאושר בכנסת בחודש אוקטובר תהיה השפעה על כך".

דיויד גילה. "מכרו מונופולים ממשלתיים לידיים פרטיות ועכשיו אנחנו צריכים להתמודד עם הבעיה", צילום: אוראל כהן דיויד גילה. "מכרו מונופולים ממשלתיים לידיים פרטיות ועכשיו אנחנו צריכים להתמודד עם הבעיה" | צילום: אוראל כהן דיויד גילה. "מכרו מונופולים ממשלתיים לידיים פרטיות ועכשיו אנחנו צריכים להתמודד עם הבעיה", צילום: אוראל כהן

לגבי רמת התחרותיות בשוק הישראלי בכלל אמר גילה: "אנחנו לא יכולים להרשות לשוק לעשות מה שהוא רוצה, כי אז יהיו רק קרטלים. הרי זה הדבר שיעזור להם הכי הרבה למקסם רווחים. השוק הישראלי קטן ולכן העבודה שלנו יותר קשה.

לחברות קטנות קשה להיכנס לשווקים שנשלטים על ידי מספר מצומצם של פירמות, אבל כשהן נכנסות, הן גורמות להורדה של המחירים. לשוק צריך לתת לעשות את העבודה בעצמו רק כשיש תחרות. הרגולטור אף פעם לא יודע מה ההשפעה של מהלכיו, אבל הבסיס צריך להיות תחרות".

גילה סייג את הדברים כשהתייחס לרפורמה בחברת החשמל, ציין גילה כי "התחרות היא לא תמיד הפתרון לכל דבר. תחרות על הולכה של חשמל למשל לא תעבוד, כי הולכה של חשמל היא מונופול טבעי. אי אפשר שיהיו שתי חברות להולכת חשמל בישראל. זה יקר, וזה לא משתלם. לכן בהולכת חשמל יש צורך במונופול מפוקח".

לגבי כוחה של הרשות כיום אמר גילה: "תמיד אפשר לקבל עוד אנשים ועוד כלים להתמודד עם בעיות, אבל אנחנו לא יכולים להתלונן. יש לנו סט כלים מספיק לטפל בבעיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות