אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיני מהפכה בענף הנדל"ן: "רפורמת הפרגולות" עברה בקריאה ראשונה צילום: אוראל כהן

מיני מהפכה בענף הנדל"ן: "רפורמת הפרגולות" עברה בקריאה ראשונה

הרפורמה לקיצור הליכי הבירוקרטיה שאושרה בחודש שעבר על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה התקדמה היום צעד נוסף. 65 ח"כים הצביעו בעד, לעומת 16 שהצביעו נגד. שר הפנים, גדעון סער: "הכנסת אמרה "כן" לרפורמה

31.07.2013, 16:18 | עינת פז-פרנקל
התיקונים לחוק התכנון והבנייה שהוביל שר הפנים גדעון סער וראש מינהל התכנון במשרדו בינת שוורץ-מילנר, המכונים "רפורמת הפרגולות", עברו היום בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. 65 חברי כנסת הצביעו בעד הרפורמה; 16 נגד. הרפורמה תעלה לקריאה שנייה ושלישית במושב הבא של הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

סער מסר כי "הרוב הגורף שבו אמרה הכנסת 'כן' לרפורמה בתכנון ובבנייה מלמדת על ההכרה הרחבה בצורך בשינוי שידלל את הבירוקרטיה והריכוזיות במערכת התכנון והבנייה".

רפורמת הפרגולות. 65 ח"כים הצביעו בעד, צילום: יובל חן רפורמת הפרגולות. 65 ח"כים הצביעו בעד | צילום: יובל חן רפורמת הפרגולות. 65 ח"כים הצביעו בעד, צילום: יובל חן

במסגרת הרפורמה, יבוטל הצורך בבקשות להיתרים לשינויי בנייה כגון פרגולה, גידור ומחסנים, יאושר הליך רישוי מקוצר לתוספות בנייה של עד 25 מ"ר כגון סגירת מרפסת, הרישוי יופרט ויוקמו מכוני רישוי לשירות האזרח, שירכזו את האישורים ממשרדי הממשלה השונים כגון המשרד להגנת הסביבה ופיקוד העורף, וייקבע לוח זמנים לאישור תוכניות.

בתחום הרישוי יהיו שלושה מסלולים: פטור מהיתר, הליך מקוצר והליך רגיל. פטור מהיתר יינתן לשינויי בנייה דוגמת פרגולה; הליך רישוי מקוצר של 45 יום יצריך הודעה לרשות המקומית בלבד לסגירת מרפסת, להוספת מעלית ולהרחבות של עד 25 מ"ר; להיתר בנייה לקונסטרוקציה חדשה יידרשו עד 90 יום.

בתחום התכנון מעניקה הרפורמה של סער סמכויות חדשות לוועדות התכנון המקומיות, בעיקר לתוכניות מצומצמות, לניהול שטחי ציבור ולהוספת זכויות בנייה. מדובר בעיקר בהפחתת העומס מוועדות התכנון המחוזיות. הרפורמה המוצעת תעביר לסמכות הוועדות המקומיות תוכניות מתאר קטנות של עד 20 יחידות דיור, המהוות כיום 76% מהיקף העבודה של הוועדות המחוזיות.

"רפורמת הפרגולות" מציעה פרקי זמן מרביים לאישור תוכניות בנייה: בוועדות המקומיות עד 12 חודשים; לאישור תוכניות בסמכות הוועדה המחוזית יוקצבו 18 חודשים; תוכניות מתאר מחוזיות יאושרו בתוך שנה; ותוכניות מתאר ארציות בתוך שנתיים. כיום משך אישור תוכניות בוועדות המחוזיות הוא שלוש שנים וחצי בממוצע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
יישר כח לשר גדעון סער על היוזמה
אני רחוק מהשקפותיו המדיניות של גדעון סער אך מעריך מאד את פועלו הקודם כשר חינוך ואת יוזמתו הנוכחית בתחום היתרי הבנייה. הבירוקרוטיה בתחום היתרי הבניה בכלל וזו הקשורה בהיתר לפרגולה ולשידרוגי דירה מינוריים היא לא פחות משערורייתית, במיוחד בתל-אביב. בארץ חמה ושמשית כמו שלנו, עם ערי חוף ודירות רבות בהן ניתן ליהנות מבריזת ים, צילה של פרגולה חוסך הרבה אנרגיה, מיזוג, חשמל , כסף ומצמצם תוצרי לוואי מזיקים דוגמת גזי חממה הפוגעים באיכות הסביבה. תקווי שהשר סער לא ירפה וימשיך בנחישות ובמהירות מירבית את תהליך החקיקה להוצאת היוזמה המבורכת מהכנסת אל השטח.
אמנון  |  01.08.13
5.
הבעיה: הועדות המקומיות רקובות יושבים בהן פוליטיקאים לא אנשי מקצוע!! להוריד משקל הפוליטיקאים
למנות בועדות המקומיות 50% אנשי מקצוע במקום חברי מועצת העיר שלא מבינים בסוגיות תכנון או שהם נציגי קבלנים או שהם מקוששים קולות על ידי סחטנות בויתור על עבירות בנייה למגזרים שונים וחבריהם בעיר
רפורמה בעייתית ביותר  |  31.07.13
4.
ומה עם ההיטלים המפלצתיים שגובים מהאזרחים ?
א. הגיע הזמן לפרסם את שמות המתנגדים לחוקים שבאים להקל על האזרחים ע"מ שבבוא היום נבוא איתם חשבון בקלפי . ב. הגיעה הזמן לטפל בנושא ההיטלים המפלצתיים שגובים הרשויות המקומיות מאזרחים כמו "היטל סלילת כבישים" 250 ש"ח בערך למטר מרובע ועוד היטלים . אולי מישהו ייתן לי הסבר מדוע אדם שבונה רחוק מהכביש או בגג צריך לשלם היטל כזה נבזי. ג. כל אחד מאתנו צריך לרשום במקום גלוי מי מחברי הכנסת עושים עבודתם נאמנה לטובת הציבור ומי דואג רק לתחת השמן שלו .
ישראל , ירושלים  |  31.07.13
לכל התגובות