אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המיסוי הירוק נכנס הבוקר לתוקף: המכוניות יתייקרו באוקטובר

המיסוי הירוק נכנס הבוקר לתוקף: המכוניות יתייקרו באוקטובר

המיסוי החדש יחמיר את הקריטריונים לחישוב כמויות המזהמים המותרות בכל רכב. בפועל המכוניות יקבלו פחות הטבות מס, ולכן מחיריהן צפויים לעלות ב־5,000-3,000 שקל בהתאם לסוג המכונית, אבל רק אחרי החגים

01.08.2013, 07:05 | ליאור גוטמן

הבוקר נכנסת לתוקפה שיטת המיסוי החדשה על מכוניות שאמורה להפחית את המכוניות המזהמות בכבישי ישראל.

המיסוי הירוק הוא המתווה שלפיו מחושב שיעור המס המוטל על מכוניות חדשות המשווקות בישראל. כיום על כל המכוניות המשווקות בארץ מוטל מס קנייה בגובה של 83%. משיעור מס זה מנוכים עד 15 אלף שקל בהתאם לחמישה מזהמים שפולטות המכוניות. על פי מתווה המס החדש יוחמרו הקריטריונים לחישוב כמויות המזהמים המותרות לכל רכב, כך שהטבת המס שמוענקת לו תופחת.

יונדאי I35 יונדאי I35 יונדאי I35

בפועל פירוש הדבר הוא שהמכוניות יקבלו פחות הטבות מס ולכן מחיריהן יעלו בשיעור של 5,000-3,000 שקלים אך רק אחרי החגים.

היבואנים שהחליטו לספוג לעת עתה את עליית המחירים הם יבואני המכוניות המשפחתיות הפופלריות בישראל כמו טויוטה קורולה, יונדאי I35 ופורד פוקוס. מכוניות יקרות יותר כמו מאזדה 6 יתייקרו מהיום, אך בשיעורים נמוכים של כאלף שקלים. זאת משום שהמדינה התירה ליבואני הרכב לתמחר את המכוניות שכבר יובאו לישראל ונמצאות במלאי, לפי שיטת המיסוי וההטבות הישנה. מחירי מכוניות דיזל משפחתיות יזנקו כבר היום באלפי שקלים.

בחודשים האחרונים ביצעו כמה יבואנים מהלכים לשחרור ממכס של מכוניות, כדי להימנע מעליית המחירים.היבואנים וחברות הליסינג טרם פרסמו את המחירים המעודכנים ואינם ממהרים לעשות זאת לפני החגים. ככל הנראה בשל אי הוודאות הזו, קיימת תנועה ערה באולמות, כפי שמספרים יבואני הרכב. "היה חודש חזק לכולם ולא רק בגלל המיסוי הירוק" אמר רן דנאי, מנכ"ל יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה ולקסוס. "מדובר בתקופת הקיץ שחברות הליסינג מצטיידות במכוניות לקראת תקופת החגים. כרגע אנחנו לא משנים את המחירים ואין למה לרוץ ולשנות מחירון כי המדינה נתנה תקופת מעבר עד לתחילת אוקטובר".

על פי ההערכות של גורמים בענף, סך המסירות בחודש יולי יסתכם בכ־21 עד 23 אלף מכוניות חדשות, זאת בהשוואה ל־19.5 אלף מכוניות שנמסרו ביולי אשתקד ו־19.7 אלף מכוניות שנמסרו ביולי 2011.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות