אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מייקל דל הגיש לדירקטוריון החברה הצעת רכש מעודכנת צילום: בלומברג

מייקל דל הגיש לדירקטוריון החברה הצעת רכש מעודכנת

דל הוסיף הבטחה לדיבידנד מיידי בסך 13 סנט למניה, וכן הבטחה נוספת לחלוקה של דיבינד בגובה מינימלי של 8 סנט למניה ברבעון השלישי

02.08.2013, 22:41 | הראל עילם
מייקל דל, מייסד חברת המחשבים Dell הנחשבת לשלישית בגודלה בעולם, הגיש היום (ו') הצעת רכש מעודכנת לדירקטוריון החברה שהקים, במטרה לרכוש אותה ולהפוך אותה לפרטית. הדירקטוריון נפגש בבוקר בפעם השלישית על מנת לדון בהצעת רכש העדכנית.

קראו עוד בכלכליסט

דל הציע בעבר 13.65 דולר למניה, מה ששיקף לחברה שווי שוק של 23.9 מיליארד דולר, והעלה אותה בהמשך ל-13.75 דולר למניה. כאמור, הדירקטוריון הצביע על הצעות הרכש האלו ופסל אותן - בפעם האחרונה ב-24 ביולי. שווי מניית Dell בתחילת השנה, לפני תחילת השמועות והדיווחים על הצעות הרכש, עמד על 10.8 דולר למניה.

כעת דל הוסיף להצעה גם הבטחה לדיבידנד מיידי בסך 13 סנט למניה, וכן הבטחה נוספת לחלוקה של דיבינד בגובה מינימלי של 8 סנט למניה ברבעון השלישי. גובה ההטבות הוא לפחות 530 מיליון דולר. הדירקטוריון אישר את הפרטים ואף ציין כי הוא יצביע על ההצעה בישיבה מיוחדת שנדחתה ל-12 לספטמבר.

הדירקטוריון פסל עד כה את הצעת הרכישה של דל, המוביל קבוצה של משקיעים, ביניהם סילבר לייק - הקבוצה הידועה בכך שרכשה את סקייפ מאיביי ומכרה אותה ברווח למיקרוסופט. הוא גם פסל את הבקשה לשינוי שיטת ההצבעה, המתייחסת לכל "נמנע" כ"מתנגד" להצעת הרכש.

כאשר דל הגיש את התוכנית שלו לרכישת החברה, הסובלת בשנים האחרונות מהחלשות שוק המחשבים האישיים, מעטים העריכו שהדבר יהפוך לאחת מהצעות הרכש הסבוכות והמתוחות בהיסטוריה. רוב האנליסטים חשבו שההצעה של דל נדיבה, ושבגלל כמות המניות שברשותו, הוא האדם היחידי שיצליח לגייס את הכסף הנדרש לרכישת החברה.

 

קארל אייקן, תובע את דירקטוריון Dell, צילום: בלומברג קארל אייקן, תובע את דירקטוריון Dell | צילום: בלומברג קארל אייקן, תובע את דירקטוריון Dell, צילום: בלומברג

להיכן פניה של Dell מועדות?

בנוסף, המשקיע והמיליארדר קארל אייקן הגיש הבוקר (ו') תביעה כנגד דירקטוריון חברת המחשבים Dell במטרה לעצור הצעת רכש מתחרה לשלו. הדירקטוריון נפגש היום בפעם השלישית על מנת לדון בתביעה ובהצעתו העדכנית של מייסד ומנכ"ל החברה הנוכחי,מייקל דל, המעוניין להפוך את החברה לפרטית.

מייקל דל, מייסד החברה. מנסה לרכוש אותה בחזרה, צילום: בלומברג מייקל דל, מייסד החברה. מנסה לרכוש אותה בחזרה | צילום: בלומברג מייקל דל, מייסד החברה. מנסה לרכוש אותה בחזרה, צילום: בלומברג

התביעה, שהוגשה במחוז דלוור, טוענת שהדירקטוריון נכשל בעמידה ביעדים, וכן רוצה לפסול ולעצור שינויים בתקנון החברה שהדירקטוריון מנסה להעביר: באופן ספציפי, שינוי תאריך הרכישה המינימלי למניות החברה המקנה זכות הצבעה. נכון לעכשיו, רק בעלי מניות שרכשו אותן לפני החמישה לפברואר השנה רשאים להצביע, אבל הדירקטוריון רוצה לאפשר לכל בעלי המניות שרכשו אותם השנה להשתתף בהצבעה.

אייקן גם רוצה לאסור על הדירקטוריון לדחות שוב את תאריך היעד להצבעה הסופית בנושא. בתגובה, החברה אמרה: "דירקטוריון Dell ממשיך לפעול במטרתו למקסם את הרווח של החברה ולעמוד בכל היעדים. בעלי המניות של Dell ממשיכים לעשות זאת. אין לנו תגובה נוספת על התביעה".

השינויים המבוקשים יכולים לשנות את מאזן הכוחות בהצבעה על עתיד החברה, ולאפשר להצעה פחות אטרקטיבית של דל לעבור, גם על חשבון הצעות מתחרות. זאת בגלל שדל הוא גם בעל המניות העיקרי בחברה אותה הקים, עם 15.6% מהמניות, ומהווה גוש חוסם אפקטיבי להצעות מתחרות.

ההצבעה נחשבת לקרובה ומתוחה במיוחד, כאשר נציגים מכל הסיעות השונות טורחים להסיע למפגש גם בעלי מניות זעירים מכל רחבי ארצות הברית. פרופסור בריאן קווין מאוניברסיטת בוסטון קולג' אמר לסוכנות הידיעות בלומברג: "כל בעל מניות, גם הקטנים, חשובים. בעסקה הזו יותר מאי פעם, בגלל שהדירקטוריון לא היה חייב לשאול את מרבית בעלי המניות הלא-מיוצגים לדעתם, אבל מנסה לפעול בזהירות". בסך הכל, 25% מבעלי המניות הלא-מיוצגים לא הצביעו עד כה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות