אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בבדיקה: האם פניציה ניצל לרעה מעמדו המונופוליסטי צילום: חיים הורנשטיין

בבדיקה: האם פניציה ניצל לרעה מעמדו המונופוליסטי

ל"כלכליסט" נודע כי רשות ההגבלים העסקיים בודקת אם המפעל בירוחם סירב לקבל בקבוקים למיחזור מאחת החברות בתחום

04.08.2013, 07:59 | תומר גנון

רשות ההגבלים העסקיים בודקת אם מפעל פניציה ירוחם מנצל לרעה את מעמדו המונופוליסטי. הבדיקה החלה לאחרונה בשל סירוב מפעל הזכוכית לקבל בקבוקים למיחזור מאחת החברות שפועלת בתחום איסוף מכלי המשקה.

קראו עוד בכלכליסט

פניציה ירוחם הוא המפעל היחיד בישראל המתמחה בייצור מגוון מכלי זכוכית לתעשיית המשקאות והמזון בארץ ולחו"ל, והוא מונופול מאז 1989. במפעל ממוחזרים כל בקבוקי הזכוכית הנאספים בישראל על ידי תאגיד איסוף מכלי המשקה אל"ה, הנמצא בבעלות של החברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה־קולה), טמפו, מי עדן ויפאורה תבורי.

תחום איסוף מכלי המשקה ומיחזורם זוכה לאחרונה לפיקוח של רשות ההגבלים. שוק זה נשלט על ידי אל"ה ופועלים בו כ־120 קבלני משנה. רק לפני כשבועיים קבע הממונה דיויד גילה כי אל"ה ניצל לרעה את מעמדו המונופוליסטי, ומנע מחברה בשם אסופתא להתחרות בו.

פועל במפעל פניציה. מונופול בתחום מיכלי הזכוכית מאז 1989, צילום: חיים הורנשטיין פועל במפעל פניציה. מונופול בתחום מיכלי הזכוכית מאז 1989 | צילום: חיים הורנשטיין פועל במפעל פניציה. מונופול בתחום מיכלי הזכוכית מאז 1989, צילום: חיים הורנשטיין

מפניציה נמסר: "מתוך אחריות חברתית החליט המפעל להשתמש בזכוכית למיחזור. לשם קיום התהליך נדרשים קריטריונים ברורים כגון הפרדה וגריסת הזכוכית. בהתאם לצורך ולאפשרויות, פניציה תשמח להשתמש בשברי זכוכית למיחזור ובתנאי שזו תעמוד במפרט הנדרש". רשות ההגבלים סירבה להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות