אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לחץ האשראי של העסקים הקטנים והבינוניים ירד ב-5.6% בחודש יוני צילום: כרמית פלר

לחץ האשראי של העסקים הקטנים והבינוניים ירד ב-5.6% בחודש יוני

זאת לאחר זינוק של 25% בחודש מאי; מיכאל תבור: "במידה מסוימת הבנקים פתאום זיהו שחלק מהעסקים הגדולים הפסיקו לפנות או הקטינו את הפניות אליהם ונוצר חיזור מחודש אחרי העסקים הקטנים"

04.08.2013, 11:19 | מעין מנלה
לחץ האשראי של העסקים הקטנים והבינוניים ירד ב-5.6% בחודש יוני, כך עולה ממדד לחץ האשראי של תבור כלכלה ופיננסים. זאת לאחר שבחודש מאי זינק המדד ב-25.3%, ועדיין מתחילת השנה נרשמה עלייה של 19.6% במדד לחץ האשראי.

קראו עוד בכלכליסט

"במאי הייתה קפיצה גדולה שהייתה ביטוי לכך שבבנקים הייתה איזושהי תגובה די חריפה בהורדת אשראים. כמו שקורה הרבה פעמים כשיש פעולה מאוד חריפה בשוק לפעמים אחר כך מגיעה איזושהי רגיעה", אמר ל"כלכליסט" מיכאל תבור, מנכ"ל תבור כלכלה ופיננסים. לדבריו לפי לקוחות שאיתם שוחח התחושה בשוק אחרי מאי הייתה שאפשר להקל. "אם בנק מסוים הודיע לבעל עסק שהוא לא מחדש לו קו אשראי של 3 מיליון שקל, הוא חזר אחרי חודש ואמר שכן זה אפשרי, ואולי ביקש לצמצם את האשראי בחצי מיליון", אמר תבור.

עסקים קטנים ובינוניים, צילום: דוד הכהן עסקים קטנים ובינוניים | צילום: דוד הכהן עסקים קטנים ובינוניים, צילום: דוד הכהן

לעסקים גדולים יש פתרונות מחוץ לבנקים, הסביר תבור, הם חידשו את הגיוסים בבורסה ויכולים לגייס אשראי חוץ בנקאי בעיקר מהגופים המוסדיים. לדבריו, במידה מסוימת הירידה בלחץ האשראי קשורה לכך שהבנקים פתאום זיהו שחלק מהעסקים הגדולים הפסיקו לפנות או הקטינו את הפניות אליהם ונוצר חיזור מחודש אחרי העסקים הקטנים.

המשמעות שלחץ האשראי עדיין גבוהה יחסית לתחילת השנה עבור העסקים הקטנים היא שעל כל שקל מכירות זקוקים יותר אשראי. כלומר, העסקים נותנים יותר אשראי ללקוחות ומקבלים פחות אשראי מספקים. "כשהכלכלה משופעת במזומנים והכל נינוח אז אנשים משלמים יותר מהר, אבל כשמתחיל לעלות לחץ יש ספקים, בעיקר חזקים, כאלה שהם מונופולים, אשר ברגע שהם מרגישים פתאום הרעה אצל לקוחות קטנים הם עשויים להרע את תנאי האשראי, לבקש תשלום מראש כי רמת הסיכון עלתה. מצד שני אותם עסקים קטנים כאשר הם מוכרים נאלצים לתת ללקוחות שלהם יותר ימי אשראי ואז הם מגיעים לבנק לבקש אשראי", אמר תבור.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות