אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פלנטת האנדרואיד: מערכת ההפעלה של גוגל שולטת על 80% מהשוק עיבוד: ניצן סדן

פלנטת האנדרואיד: מערכת ההפעלה של גוגל שולטת על 80% מהשוק

חברת מחקר אמריקאית ניתחה את מצב שוק המובייל העולמי וגילתה שאפל מחזיקה רק ב-13.6 ממנו על אף פופולריות האייפון. בנוסף, זוהה זינוק משמעותי בתפוצת ווינדוס פון 8

04.08.2013, 14:13 | הראל עילם

אנדרואיד של גוגל היא מערכת ההפעלה הנפוצה בשוק המובייל, בפער עצום על כל מתחריה: לפי הדו"ח הרבעוני של חברת המחקר Strategy Analytics, היא שולטת ב-80% משוק הסמארטפונים.

קראו עוד בכלכליסט

החברה עוקפת את אפל בכל קנה מידה אפשרי, לרבות קצב הצמיחה בתפוצת המכשירים. גוגל מראה כי למרות שכמעט והשתלטה על השוק, היא יכולה לצמוח מהר יותר מכל המתחרות, וזינקה ב-68% במהלך השנה להיקף המכירות של 182.6 מיליון מכשירים, לעומת 108.7 מיליון לפני כשנה.

השוק מורכב ברובו ממכשירי אנדרואיד השוק מורכב ברובו ממכשירי אנדרואיד השוק מורכב ברובו ממכשירי אנדרואיד

חשוב מכך, נתח השוק של אנדרואיד קפץ ברבעון האחרון ב-10%, מה שיכול להעלות חששות מפני צמיחת מונופול דמוי-ווינדוס לשוק הסלולר. עם זאת, גוגל כנראה לא צריכה לדאוג מחקירה בנושא, עם מגוון המכשירים המריצים גרסאות לא רשמיות של אנדרואיד, כגון קינדל Fire.

בסך הכל, שוק הטלפונים החכמים צמח ב-47% במהלך השנה האחרונה, ל-230 מיליון מכשירים. למרות דאגות של מספר אנליסטים כי תעשיית הטלפונים החכמים מאטה, זהו עדיין קצב צמיחה מהיר יותר משנרשם ב-2012, עת צמח השוק ב-42%.

זינוק בצמיחת מכשירי WP8

ווינדוס פון 8, מערכת ההפעלה הסלולרית מבית מיקרוסופט, הצליחה למצב את עצמה סוף סוף במקום השלישי בנתח שוק, אחרי אנדרואיד ו-iOS. למרות תקציבי הענק, ההכרה הבינלאומית והחיבור עם מחשבים אישיים מבוססי ווינדוס 8, עד כה ווינדוס פון 8 התקשתה אפילו לעקוף את המתחרות הקטנות ביותר בשוק כבלקברי BB10, באדה של סמסונג ואפילו סימביאן של נוקיה שפיתוחה הופסק

ווינדוס פון 8 צומחת. Lumia 620 של נוקיה, צילום: ניצן סדן ווינדוס פון 8 צומחת. Lumia 620 של נוקיה | צילום: ניצן סדן ווינדוס פון 8 צומחת. Lumia 620 של נוקיה, צילום: ניצן סדן

לפי חברת המחקר, לווינדוס פון יש כעת 3.9% מהשוק, בעוד מתחרותיה הקטנות מחזיקות ביחד ב-3%. זהו שינוי חד מהנתונים ברבעון השני של 2012, בו החזיקה ווינדוס פון 8 החזיקה ב-3.6% מהשוק - וכל המתחרות הקטנות החזיקו ביחד ב-10.40%. באדה למשל החזיקה ביותר מ-4% ועקפה את מיקרוסופט.

לפי Strategy Analytics, מיקרוסופט מכרה ברבעון האחרון כ-8.9 מיליון מכשירים שמבוססים על מערכת ההפעלה שלה - זינוק של 58% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. העליה באה כמעט לחלוטין על חשבון מערכות ההפעלה הקטנות, שהיקף המכירות הכולל שלהן ירד מ-16.2 מיליון מכשירים ל-6.9 מיליון.

ההתחזקות של ווינדוס פון היא בין השאר בגלל ההתרוממות של סדרת מכשירי לומיה מבית נוקיה, שכעת שולטת ביותר מ-70% משוק הנישה שלה. סיבה אחרת היא הפרסים וההטבות שמיקרוסופט מחלקת למפתחי אפליקציות במטרה לשכנע אותם לפתח עבור מערכת ההפעלה שלה. לפי סקרים בקרב קהילת המפתחים, השיטה עובדת: מפתחים שאיתם דיברה חברת המחקר ציינו את ווינדוס פון כמערכת הפעלה שהם רוצים לפתח עבורה בעתיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
לירון גל (4), ולמשה (2)
לירון גל, הבדיקות האלה לא מדוייקות אבל בהחלט מראות כיוון ברור והן בטח יותר מדוייקות מסוג הטלפון שיש לאנשים שאתה מכיר בגלל ש: א. עם כל הכבוד לחברים שלך, הם לא מדגם מייצג, לא כמותית ולא דמוגרפית (ע"פ השוואה כזו יש אנשים שבטוחים עד היום שלכולם יש אייפון). ב. מדינה אחת קטנה, כמו ישראל, גם כן אינה מייצגת תהליכים עולמיים שכן הצלחה של מכשיר מסויים תלויה בהתאמה מקומית טובה (ובמדינות קטנות עם שפה יחודית ההתאמה תמיד מאוחרת, בעיקר בתחום האפליקציות התומכות בשפה המקומית), ביכולת של המפיץ המקומי ובאופי התרבותי של המדינה. ג. שים לב, מדובר על שוק הסמארטפונים בלבד ולא על כל שוק הסלולר. סימביאן בסמארטפונים כמעט נעלמה וזה שהיא עדיין חזקה במכשירים הפשוטים לא קשורה לנתונים כאן. ד. ההערה השוביניסטית שלך בסוף מיותרת ולא נכונה ובתור אחד שמכיר רק אדם אחד עם ווינדוס פון 8 אתה בטח לא מוסמך לקבוע זאת בודאות כזו. למשה, אפל מכרה ברבעון האחרון כ 31 מליון אייפונים, שמסתכם בשנה בכ 120-130 מליון מכשירים (לא כל רבעון מדובר באותה הכמות), נתון יפה וטוב אבל כיום יש בעולם יותר מ 1.5 מיליארד סמארטפונים והבעיה של אפל זה שחלק ניכר מהמכירות הללו נעשו ע"י מי שכבר יש לו אייפון והוא רק מחליף אתו בדגם חדש יותר ומכאן מתקבל נתח שוק של כ 13%. זאת, אגב, הבעיה של אפל, היא עדיין מוכרת המון אבל הכמות לא גדלה כמעט, בטח לא בקצב שכל השוק גדל, ולכן נתח השוק שלה הולך ויורד.
אמיר  |  05.08.13
3.
אוסף מספרים
באופן כללי נמכרים יותר מכשירים אבל נראה שחלק מהיצרנים מדווחים על אספקה לספקי משנה ולא ללקוחות כך שלא ניתן לדעת בדיוק את נתח השוק של מערכות ההפעלה שבשימוש פעיל. אני אישית מכיר רק אדם אחד שמחזיק בטלפון מסוג חלונות-8 לעומת זאת אני מכיר חמישה שעדין משתמשים בטלפון של סימביאן (בגלל הסוללה) נראה לי שהמצב הכללי בשוק הוא די זהה, אגב האדם שמחזיק בטלפון חלונות-8 זאת בחורה שבעלה קנה לה את הטלפון מתוך מחשבה שיהיה לה קל להפעיל אותו , בנתיים הטלפון במגירה .
ירון גל  |  05.08.13
2.
ההיסטוריה חוזרת, ואפל לא לומדת. כמו עם ווינדוס, אנדרואיד הפתוחה השתלטה על השוק בכלום זמן
ברגע שראיתי את האייפון, אמרתי שזה אחד לאחד הסיפור של מקינטוש. הם מתעקשים לייצר מכשיר אחד עם מערכת הפעלה אחת, בעוד ווינדוס ואנדרואיד פתוחות ויכולות לרוץ על כל מגוון החומרה האפשרית בכל טווח המחירים. ברור שאפל תחזור להיות נישה. אין שום אופציה אחרת.
אסף  |  04.08.13