אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקומיקס בקצה היקום: XKCD מגדיר מחדש מהי אומנות דיגיטלית

בשולי הרשת

הקומיקס בקצה היקום: XKCD מגדיר מחדש מהי אומנות דיגיטלית

אחד מקומיקסי הרשת האהובים ביותר, XKCD, הצליח להפתיע מעריצים רבים עם Time - מה שנראה כדף קומיקס בודד הפך לסיפור מסתורי שהתעדכן אט אט במשך חודשים

05.08.2013, 18:15 | נמרוד צוק והראל עילם
אחד המיזמים האמנותיים המסקרנים ברשת הגיע בשבוע שעבר לסיומו, לאחר ארבעה חודשים בהם שבה את דמיונים של מאות אלפי גולשים והפך לסוג של תופעת קאלט: סיפור הקומיקס בהמשכים "TIME" או בשמו המקורי "xkcd #1190" שיצר רנדל מונרו, המדען, המתכנת והאומן הצעיר מאחורי קומיקס הרשת הפופולרי XKCD.

קראו עוד בכלכליסט

XKCD הוא אתר מהקומיקסים המקוונים המוכרים והאהובים ביותר ברשת, המתעדכן מספר פעמים בשבוע. למרות המינימיליזם המאפיין את הסגנון האומנותי של מונרו, הוא הצליח לצבור מעריצים רבים. זאת למרות שבראיון עם "כלכליסט", מונרו הגדיר את עצמו ככותב לקהל נישה.

מתוך XKCD: Time מתוך XKCD: Time מתוך XKCD: Time

ברוב המוחלט של המקרים, XKCD אינו מגולל סיפור מתמשך אלא מציג בכל פעם דף בודד. כאשר הקוראים נכנסו לדף 1190, שעלה לראשונה ב-25 למרץ, הם ראו פריים מינימליסטי בודד. רק מספר שעות לאחר מכן הם הבינו שלא מדובר בדף סטטי, אלא סיפור שמתמשך. הפריים התחלף מדי חצי שעה, וכך נולד לו סיפור.

בפריים הראשון, הצופים ראו שתי דמויות, זכר ונקבה, מצוירות בקו מרושל הנפוץ באומנות של מונרו, יושבות על הקרקע בנוף נטול מאפיינים נוספים. חצי שעה לאחר מכן התחלפה התמונה בפריים אחר, בו התמונות זזו מעט, ובמהלך השבוע שלאחר מכן היא המשיכה להתחלף כל חצי שעה, כאשר הסצנה הראשונה שנבנתה עוקבת אחרי שתי הדמויות בעת שהן בונות ארמון בחול.

בחודשים הבאים ירד קצב התחלופה לפריים אחד בשעה, כאשר בסך הכל הסיפור הסתכם ב-3,099 פריימים, ובגרסת היוטיוב - סרטון באורך 40 דקות. במהלך הזמן, שני הגיבורים החלו לגלות שינויים מטרידים בנוף שסביבם, ויצאו למסע לגילוי הדבר שקורה לעולמם.

מקומיקס בודד לעולם מסתורי

 

מעניין לא פחות מהפרויקט היא קהילת הצופים המעורבת שהתפתחה סביבו: הפורמט המיוחד שלו והעובדה שמונרו נמנע מלפרסם כל מידע על העולם מלבד הפריימים עצמם והרמזים שנכללו בהם בנוגע להמשך העלילה, יצרו אווירת חידה מסביב לסיפור, והביאו את הגולשים ליצור פורום שהגיע עד 1,300 עמודים של דיונים על פרשנויות לסיפור, תאוריות על העולם בו הוא מתרחש, פענוח רמזים שהופיעו בקומיקס ואפילו שירים שנכתבו בהשראתו. הקהילה אף יצרה אתר וויקי ייעודי לעולם של Time ומילון מונחים.

מתוך XKCD: Time מתוך XKCD: Time מתוך XKCD: Time

הסיפור כולל, כרגיל לאיוריו של מונרו, התייחסות מדעיות רבות למתמטיקה, פיזיקה, ביולוגיה, ארכיאולוגיה, עתידנות, בלשנות וביקורת אקולוגית, כלכלית וחברתית נוקבת. לטובת הקוראים שמעוניינים לחזור ולצפות בסיפור מתחילתו לא נפרסם ספויילרים, אבל מי שמעוניין להבין את המסגרת לסיפור יוכל למצוא אותה בקוים כלליים בראיון שנערך עם מונרו ב-wired.

זוהי אינה הפעם הראשונה שמונרו עורך ניסויים עם המבנה הקלאסי של קומיקס רשת ונרטיב מקוון. מספר חודשים לפני Time הוא פרסם את click-and-drag, דף קומיקס שבו התגלה שהקומיקס עצמו אינטראקטיבי, ומאפשר למשתמש לגלות על מנת לגלות עוד ועוד מהפריים. העולם של click-and-drag היה עצום, וכלל אלפי ציורים מונחים זה לצד זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות