אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל משרד הבריאות פועל נגד פוליסה חדשה של הפניקס צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל משרד הבריאות פועל נגד פוליסה חדשה של הפניקס

רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות, פנה לאחרונה לחברת הביטוח הפניקס בדרישה להבהרות בנוגע לביטוח בריאות שהחברה השיקה בתחום הגנטיקה, המתחייב גם למיפוי של מוטציות גנטיות שטרם התגלו. הפניקס: "בעולם מספקים שירות עדכון עתידי שכזה"

06.08.2013, 06:51 | שאול אמסטרדמסקי

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו פנה לאחרונה לחברת הביטוח הפניקס בדרישה להבהרות לגבי פוליסת ביטוח בריאות חדשה שהחברה השיקה בשם "הפניקס גנטיקס".

קראו עוד בכלכליסט

ככל הידוע זו הפעם הראשונה שבה מנכ"ל משרד הבריאות מתערב בתחום שנמצא באחריותו ובסמכותו הבלעדיים של המפקח על הביטוח במשרד האוצר, פרופ' עודד שריג.

המפקח על הביטוח עודד שריג. השקפות מנוגדות, צילום: מיקי אלון המפקח על הביטוח עודד שריג. השקפות מנוגדות | צילום: מיקי אלון המפקח על הביטוח עודד שריג. השקפות מנוגדות, צילום: מיקי אלון

 

יחסים עכורים בין הרגולטורים זה חודשים רבים

בשיחה עם "כלכליסט" הסביר גמזו כי לפי התרשמות משרד הבריאות, הביטוח שהשיקה הפניקס כולל בתוכו התחייבות לשירות לפי טכנולוגיה רפואית שאינה קיימת כיום. "הם מציעים לך לעבור מיפוי גנטי מלא. זה בסדר גמור. אבל אז הם מציעים לך שבעתיד, אם יהיה מיפוי של מוטציות גנטיות חדשות שלא ידוע היום, הם יעדכנו אותך באופן עתידי. חברות ביטוח אינן יכולות להציע שירות שאינו קיים כיום", אמר גמזו. בנוסף חשש גמזו מכך שמידע גנטי של מבוטחים יהיה חשוף לחברת הביטוח, אך לאור פנייתו התחייבה החברה כי המידע יועבר ישירות לרופא הגניטקאי ולא ישמר במחשביה.

לטענת גמזו בנוסף לפנייתו לחברה ופירוט עמדתו בנושא, הוא גם עדכן בדבר את המפקח על הביטוח במשרד האוצר "שלא אהב את העניין הזה, בלשון המעטה", כדברי גמזו.

המפקח על הביטוח הוא הגוף שאחראי לאשר כל פוליסת ביטוח חדשה שמשווקת בשוק, לרבות ביטוחי בריאות. בין שני הרגולטורים - מנכ"ל משרד הבריאות גמזו והמפקח על הביטוח שריג - שוררים יחסים עכורים מזה חודשים רבים, שכוללים התנצחויות אישיות באופן פומבי. שריג צפוי לפרוש מתפקידו בסוף החודש, דבר שאולי מסביר את עליית המדרגה ביחסים בין השניים.

גמזו אמר ל"כלכליסט" כי "משרד הבריאות אינו שותף בתהליך אישור ביטוחי הבריאות, משום שהמפקח על הביטוח לא מערב או משתף אותנו. המפקח על הביטוח עובד עם יועצי בריאות חיצוניים, שלא נמצאים בפיקוח של אף אחד, במקום להיעזר בנו. במקרה הטוב הם פונים אלינו רק בשביל לקבל נתונים, אבל אנחנו לא בנק של נתונים. אנחנו רוצים להיות מעורבים". העמדה הזו של גמזו, שאותה השמיע בחריפות גם בכנס השנתי האחרון של מערכת הבריאות הישראלית, מנוגדת לחלוטין להשקפתו של המפקח על הביטוח שריג. לטעמו, אין שום מקום להתערבות של משרד הבריאות בתהליך אישור ביטוחי הבריאות, משום שהאחריות מוטלת על המפקח על הביטוח, שרואה לנגד עיניו שיקולים נוספים, כגון שיקולים פיננסיים וביטוחיים, ולא רק שיקולים רפואיים ובריאותיים.

רוני גמזו. "המפקח על הביטוח עובד עם יועצי בריאות חיצוניים, שלא נמצאים בפיקוח של אף אחד, במקום להיעזר בנו", צילום: עטא עוויסאת רוני גמזו. "המפקח על הביטוח עובד עם יועצי בריאות חיצוניים, שלא נמצאים בפיקוח של אף אחד, במקום להיעזר בנו" | צילום: עטא עוויסאת רוני גמזו. "המפקח על הביטוח עובד עם יועצי בריאות חיצוניים, שלא נמצאים בפיקוח של אף אחד, במקום להיעזר בנו", צילום: עטא עוויסאת

"משרד הבריאות לא מוסמך לנהל מו"מ עם חברות ביטוח"

מחברת הפניקס נמסר בתגובה: "אימצנו ופעלנו ברוח המלצתו של פרופ' גמזו ונוהל העבודה הוא שהמידע מועבר ישירות מרופאו של המבוטח לרופא הגנטיקאי שמבצע את המיפוי הגנטי בפועל. החברה אינה שומרת מידע גנטי במחשביה.

"לגבי שירות העדכון העתידי של מבוטחים ובניגוד לטענתו של פרופ' גמזו, ישנם מספר גופים בעולם אשר עוסקים בעדכון עתידי מסוג זה. למותר לציין, כי הפניקס עומדת מאחורי התחייבותה לספק למבוטחים שירות זה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "משרד הבריאות איננו מוסמך לנהל מו"מ עם חברת ביטוח בנוגע לפוליסת ביטוח. היות שהפוליסה עומדת בהוראות כל דין היא ממשיכה להיות משווקת בהתאם לאישור המפקח".

עודד שריג (מימין) ורוני גמזו. השקפות מנוגדות
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות