אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אבוג'ן: ניסוי מוצלח בפיתוח בננות עמידות בפני מחלה קטלנית צילום: שאטרסטוק

אבוג'ן: ניסוי מוצלח בפיתוח בננות עמידות בפני מחלה קטלנית

מדובר במחלת הסיגטוקה השחורה הפוגעת ביותר ממחצית מגידולי הבננות בעולם. כיום, ההתמודדות עם המחלה היא באמצעות ריסוס שמייקר את מחיר הבננות בכ-20%

06.08.2013, 10:06 | שי סלינס

חברת אבוג'ן, העוסקת במחקר ופיתוח להשבחת צמחים באמצעים ביוטכנולוגיים דיווחה היום (ג') כי הושגו תוצאות ראשוניות מוצלחות בניסוי בצמחי בננה.

הניסוי שנעשה בשיתוף עם חברת התרביות רה"ן, בחן את העמידות של צמחי הבננה בפני מחלת הסיגטוקה השחורה - המחלת שמביאה לנזק הכלכלי הגדול ביותר למטעי בננות בעולם.

קראו עוד בכלכליסט

לפי תוצאות הניסוי צמחי בננה שהכילו את הגנים של אבוג'ן הראו שיעור הידבקות נמוך יותר בסיגטוקה שחורה, לעומת צמחי בננה אשר לא הכילו את הגנים. 

רון דינר, מנכ"ל תרביות רה"ן הסביר: "למחלת הסיגטוקה השחורה יש השלכות הרסניות מאחר והיא פוגעת ביותר מ-50% מגידולי הבננות בעולם - מצרך המזון הרביעי בחשיבותו בעולם אשר גודל השוק שלו עומד על כ- 2.5 מיליארד דולר לשנה. כתוצאה מהמחלה, עלול להיפגע היקף יבול הבננות ב-35-50%, דבר הפוגע קשות במגדלים באזורים המרכזיים של הגידול הנמצאים במדינות מרכז אמריקה, האיים הקריביים, אפריקה והמזרח הרחוק".

עופר חביב מנכ"ל אבוג עופר חביב מנכ"ל אבוג'ן | צילום: אביגיל עוזי עופר חביב מנכ"ל אבוג

כיום, האמצעי העיקרי להתמודדות עם מחלת הסיגטוקה השחורה הוא באמצעות ריסוסים תכופים של מטעי הבננות, שעלותם מוערכת בכ-30% מסך עלויות הייצור של מגדל בננות, ומתבטאת בתוספת של 15-20% למחיר הצרכן הסופי. בנוסף לעלויות משמעותיות אלו, ניכר כי לתדירות הגבוהה של ריסוס המטעים השלכות בריאותיות וסביבתיות רבות.

עופר חביב, נשיא ומנכ"ל אבוג'ן: "אנו מצפים להמשך הרחבת שיתוף הפעולה עם תרביות רה"ן ולקידום מטרתנו המשותפת של הפחתת השימוש בריסוס הכימי של מטעי הבננה והחלפתו בפתרון יעיל יותר, בריא יותר ובר קיימא מבחינה כלכלית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות