אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעה: התשלום על ערכות המגן ייגבה מהביטוח הלאומי צילום: אי פי איי

הצעה: התשלום על ערכות המגן ייגבה מהביטוח הלאומי

הוועדה לביקורת המדינה דנה היום בדו"ח מבקר המדינה על מוכנות העורף לשעת חירום. על השולחן עלתה הצעה במסגרתה אזרחי ישראל ישלמו לביטוח הלאומי עבור כל ערכת המגן שיקבלו מהמדינה. יו"ר הוועדה והאוצר התקוממו נגד ההצעה. מהמשרד להגנת העורף נמסר: "איננו שוקלים להטיל שום מס"

06.08.2013, 14:56 | חן פונדק
כשהמתקפה על איראן ברקע, והגזרה בדרום ובצפון מתחממת, דנה היום הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ אמנון כהן (ש"ס) בדו"ח מבקר המדינה על מוכנות העורף לשעת חירום. בדו"ח, שהתפרסם לפני כשבועיים, לאור לקחי מלחמת לבנון השנייה, נבדקה מוכנות המדינה לשעת חירום ומלחמה. מדו"ח המבקר מתברר כי למרות שחלפו שש שנים, רוב המחדלים כלל לא טופלו – ביניהם גם העובדה שלחלק ניכר מהאזרחים אין עדיין ערכות מגן.

במהלך הדיון התברר כי הפתרון שנשקל בימים אלו כדי שכל אזרח יקבל ערכת מגן הוא שפשוט נשלם עליהן לביטוח לאומי, בדומה לימי מלחמת המפרץ.

חלוקת מסיכות אב"כ בירושלים (ארכיון), צילום: אי פי איי חלוקת מסיכות אב"כ בירושלים (ארכיון) | צילום: אי פי איי חלוקת מסיכות אב"כ בירושלים (ארכיון), צילום: אי פי איי

מי שהציג את האפשרות להחזרת האחריות על ערכות המגן לביטוח לאומי היה זאב צוק-רם, ראש הרשות לחירום לאומית (רח"ל). השר להגנת העורף גלעד ארדן שנכח בדיון לא הכחיש ואמר שטרם התקבלה החלטה בממשלה.

יו"ר הוועדה אמנון כהן לא אהב את ההצעה: "מקומם אותי האפשרות שמתכוונים להכביד עוד עול מסים ועלויות על האזרחים. רק עכשיו העלו מע"מ והועלו מסים בשלל תחומים. אני אעקוב אחר הנושא מתוך מטרה שכיסו של האזרח לא יהיה פתרון לכל דבר".

מאז פברואר 2010 החל מבצע חלוקת ערכות המגן באמצעות דואר ישראל. החלוקה מתבצעת באופן הדרגתי לאורך מספר שנים כאשר מצד אחד הובטח כי בסופו של דבר יחלוקו הערכות לכלל תושבי המדינה ומצד שני עד היום יש רק ל-4.5 מיליון תושבים ערכות ודואר ישראל מזהיר כי המלאי מצומצם. מי שמבקש שהמסכות ישלחו אליו לבית במקום להגיע לסניף הדואר משלם בין 25-40 שקל.

המימון אמור להגיע מהגדלת הגבייה בביטוח הלאומי, והוא צריך לכסות את עלות רכישת הערכות, בסך 1.3 מיליארד שקל נוספים מדי שנה לריענון הערכות.

מדוברות האוצר נמסר כי משרד האוצר מתנגד להטלת מס ייעודי למימון רכישת ערכות מגן. 

מהמשרד להגנת העורף נמסר: "בניגוד למה שנכתב בהודעת הוועדה לביקורת המדינה, המשרד להגנת העורף אינו שוקל להטיל שום מס ונושא מסכות המגן אינו כלל בסמכותו אלא בסמכות ואחריות משרד הביטחון . צר לנו שנאמרו בהודעת הוועדה דברים שמעולם לא נאמרו על ידי נציגי המשרד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות