אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"באירופה מקובל לגור בשכירות. כאן חיים בפחד תמידי שיקפיצו את המחיר" צילום: נמרוד גליקמן

דיור עכשיו

"באירופה מקובל לגור בשכירות. כאן חיים בפחד תמידי שיקפיצו את המחיר"

כנרת ואסף אלוני מקריית מוצקין שכרו דירה קטנה ב־1,500 שקל בחודש, וחלמו על היום שבו יוכלו לרכוש בית משלהם. בינתיים נולדו הילדים ואיתם עלו ההוצאות

08.08.2013, 06:59 | הדס שפר

למי חזרנו: כנרת (29), עוברת הסבה להוראה, ואסף (27), עובד בתחום המחשוב בבזק. הורים לאוהד (שנתיים) ורותם (3 חודשים), מתגוררים בקריית מוצקין. 

קראו עוד בכלכליסט

הסטטוס בפגישה הקודמת: לפני שנתיים וחצי כנרת ואסף היו זוג בלי ילדים. הם גרו בדירת 2.5 חדרים בקריית מוצקין שעליה שילמו 1,500 שקל בחודש, וחיפשו דירת 4 חדרים למכירה בקריות. "חישבנו שאם נעבוד מאוד קשה וניתן מעצמנו יותר, נוכל לקנות דירה ב־500 אלף שקל. יש אנשים שיגידו שזה זול וש־700 אלף שקל זה מחיר סביר. סביר למי?", אמרו בשעתו.

המפגש הקודם משפחת אלוני: "700 אלף שקל זה מחיר סביר? למי?" אסף אלוני: "אם היה היצע של דירות 3 חדרים, היינו שוקלים את האפשרות הזו. מה, אני לא גדלתי עם אחי באותו חדר? אבל אין דבר כזה" קרן צוריאל הררי, 101 תגובותלכתבה המלאה
סיכום הבדיקה הקודמת:
"דירות מופיעות באתרי אינטרנט חודש אחרי חודש כי אין מי שיקנה אותן. התחושה הכללית היא שאין פה עתיד לצעירים, וזו מדינה שאני רוצה לחיות בה. אם אחכה עד שאתבסס כדי לקנות בית, אני כבר אהיה עם ארבעה ילדים ועד אז המחירים יעלו יותר. זה מעגל שאי אפשר לצאת ממנו".

מאז ועד היום: "עברנו דירה. רצו להעלות לנו את שכר הדירה בצורה משמעותית בדירה הקודמת, וכשגיליתי שאני בהיריון עברנו לדירת 3 חדרים. אנחנו משלמים 1,800 שקל בחודש כי אנחנו מכירים את בעל הדירה. הילדים זה עוד הוצאות. ההורים והסבים עוזרים, מקווה שנסתדר".

הסיכוי לקנות דירה: "בגלל המצב הכלכלי התחלנו לשקול ברצינות מעבר לקיבוץ. זה קיבוץ שיתופי שבו כל המשכורת הולכת לקיבוץ. להחזיק שני ילדים בגנים עולה 4,500 שקל אחרי כל ההנחות. עם סכום כזה עדיף לא לצאת מהבית. הדירה הכי מסכנה עולה 500 אלף שקל. אנחנו מגיעים למצב שכל החיים אנחנו עובדים בשביל קורת גג. זה לא כמו שההורים שלי היו יכולים לקחת משכנתא ל־40 שנה. אנחנו צריכים הון התחלתי. להורים שלי בגיל שלנו היתה דירה, והיום לאנשים זה נראה אבסורד שתהיה לנו דירה".

משפחת אלוני מקרית מוצקין, צילום: נמרוד גליקמן משפחת אלוני מקרית מוצקין | צילום: נמרוד גליקמן משפחת אלוני מקרית מוצקין, צילום: נמרוד גליקמן

עתיד המגורים: "בתל אביב כל חדר עולה בערך מיליון שקל. זה לא הגיוני. אנשים תאבי בצע. יש לי חברה שמשכירה דירה ואומרת: 'אם אני יכולה להעלות את המחיר ולקבל יותר, למה לא?'. גרתי בתל אביב, אמרו לי לעבור לפריפריה. עברתי, אבל שוכחים שהמשכורות בתל אביב הן לא המשכורות בפריפריה". אומרים שבאירופה אנשים גרים בשכירות ולא חייבים שלכולם תהיה דירה, אבל פה אם אני חיה בשכירות אני חיה בפחד בתקופת חידוש החוזה שלא יקפיצו לנו את המחיר בעוד 300–500 שקל. זה סכום שהוא לא פרופורציונלי לדירה מתפרקת".

משפחות המעוניינות להשתתף במדור מוזמנות לפנות ל:mail@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות100 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

100.
מה פתאם בת"א כל חד עולה מיליון?
הזוג הצעיר מוזמן לחפש דירה ברמת אביב, ולמצוא דירות 3 חדרים מתחת ל 2 מיליון. הזוג הצעיר מוזמן לחפש דירה ביד אליהו, ולמצוא דירות 3 חדרים במיליון וקצת. הזוג הצעיר מוזמן לחפש בנווה עופר או נווה אליעזר, ולמצוא דירת 3 חדרים ב 700 אלף שקלים.
תל אביבי  |  12.08.13
98.
קשה - אבל אפשרי
כיום אנשים מתחתנים לקראת גיל 30, ומאד מפליא אותי איך רבים מהם לא חוסכים עד אז. למה הם מחכים? שבן הזוג יביא את הכסף? תתחילו לחסוך מגיל 21, תגורו כמה שנים אצל ההורים ותפסיקו להתבכיין... אני בן 40, קניתי דירה בגיל 30 ומעט מאוחר יותר התחתנתי ומאז כיסינו את המשכנתא. היום יותר קשה, אז תהיו יותר נחושים - תתכוננו את עתידכם מראש ותחסכו כבר מגיל 21. היום יש לי ילדים קטנים ואני גומר את החודש (14,000 ש"ח אני ואשתי מרוויחים יחד. יש לנו שני ילדים והורים שלא יכולים לסייע). לדעתי אין בעיה כלכלית מיוחדת לזוג עם ילדים שעובד. לדעתי הבעיה היא של החד הוריות והגרושים/גרושות ונכים/נכות ומובטלים/מובטלות מבוגרים (כל אלה פחות מתבכיינים ולכן פחות שומעים אותם).
יוסי , תל אביב  |  11.08.13
96.
המדינה ביד אחת עם המבוגרים שודדת את הזוגות הצעירים
הממשלה במדיניות מכוונת לא מורידה את מחירי הדירות למרות שהיא יכולה. זה באמת האינטרס של כולם שמחירי הדירות ישארו גבוהים. האינטרס של כולם חוץ מהזוגות הצעירים. דירת 4 חדרים צריכה לעלות כ800K, זה מחיר העלות של דירה כזאת. אבל מה, הממשלה מעדיפה לא להוריד את מחירי הקרקעות כי ככה היא מרוויחה יותר מיסים. המדינה מעדיפה לא להביא קבלים מחו"ל שבונים דירות בחצי מחיר רק כדי לא לפגוע בקבלנים הישראלים. למבוגרים אין אינטרס להוריד את מחירי הדירות כי הם עושים על הצעירים סיבוב אדיר של 300% רווח כשמוכרים להם דירות בעלות מופקעת. סה"כ לכולם יש אינטרס לשמור על מחירי הדירות גבוהים ולדפוק את הצעירים. יש לי רק דבר אחד להגיד לכל האינטרסנטים פה. נראה מה תעשו כשכל הצעירים המשכילים יברחו מכאן. בסוף באמת נחליט שאין פה עתיד ופשוט נברח מפה.
דודו  |  10.08.13
לכל התגובות