אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאסר בפועל של שנה למוכר תקליטורים מזויפיים בשוק הכרמל צילום: shutterstock

מאסר בפועל של שנה למוכר תקליטורים מזויפיים בשוק הכרמל

ביהמ"ש הבהיר כי אחד השיקולים לענישה המשמעותית הוא הצורך בהרתעת רבים. "זהו מסר ברור ליתר הסוחרים בשוק, בעלי דוכנים ועובדים – האם מדובר בסיכון ש'שווה לקחת'"

08.08.2013, 11:03 | זוהר שחר לוי
בית משפט השלום בתל אביב גזר היום (ה') מאסר בפועל של שנה וקנס של 30 אלף שקל על מוכר תקליטורים מזוייפים בשוק הכרמל. "בעונש יהא מסר ברור ליתר הסוחרים בשוק, בעלי דוכנים ועובדים האם מדובר בסיכון ש'שווה לקחת'", נימק השופט עידו דרויאן את גזר הדין.

מוכר התקליטורים, אסף בן דוד, הואשם כי מכר במשך תקופה ממושכת תקליטורים מזוייפים בדוכן בשוק, בין השאר יצירות מוסיקליות וסרטים. לפי התביעה הוא אף המשיך בפעילותו גם לאחר שנעצר ושוחרר למרות שנאסר עליו להיכנס לשוק ולהמשיך למכור את התקליטורים בדוכן. כתב האישום פירט לא פחות מ-12 אירועים שונים בהם "הופרע" המוכר על ידי המשטרה כשבכל ביקורת שכזו נמצאו בדוכן שלו מאות ואף אלפי תקליטורים מזוייפים.

שוק הכרמל, צילום: אוראל כהן שוק הכרמל | צילום: אוראל כהן שוק הכרמל, צילום: אוראל כהן

במסגרת הסדר הודה המוכר והורשע בכתב האישום אליו צורפו תיקים נוספים שנפתחו נגדו כשהפרקליטות עתרה לעונש מאסר של שנה וחצי בפועל ואילו הנאשם ביקש להתחשב בו, בעובדה שאין לו עבר פלילי ולכך שהביע חרטה עמוקה על מעשיו.

"אינטרס הציבור בהגנת זכותו של יוצר הינו מובהק", כתב השופט דרויאן בגזר הדין. "אם תינטל מבעלי זכויות היוצרים היכולת ליהנות כלכלית מהזכויות, יעלם מניע עיקרי ליצירה ולהפצת היצירות והציבור יאבד את היכולת ליהנות מהיצירות. אמנם, קל ללכת שבי אחר התמונה הרומנטית של יוצר הספון בחדרו (ומוטב משורר בעליית גג) והיצירה פורצת מתוכו ללא קשר לגמול, אך תמונה זו מטעה". הפגיעה, מוסיף בית המשפט, לא מתמצה ביוצר עצמו ומתרחבת לפגיעה ממשית בסחר המקומי והבינלאומי ואלה מצדיקים החמרת הענישה לשם הרתעה.

עוד מוסיף השופט דרויאן כי לפגיעה ביצירה המקורית, המקומית והזרה נוספת גם הפגיעה בשמה של ישראל, ש"הפכה זה מכבר ל'מעצמת' זיופים'".

"כל הנסיבות לקולא לא יוכלו למנוע הטלתו של עונש מאסר משמעותי בפועל", פסק השופט דרויאן, "המחויב לנוכח מעשיו של הנאשם שהפך את ביצוע העבירות לקריירה ולעיסוק עיקרי, אולם נסיבות אלו יובילו לקביעתו של עונש אחר כולל לכלל מעשי העבירה בהם הורשע".

בית המשפט גזר על בן דוד עונש מאסר בפועל של שנה, קנס של 30 אלף שקל ועונש של חצי שנת מאסר על תנאי והבהיר כי אחד השיקולים לענישה המשמעותית הוא הצורך בהרתעת רבים. "הנאשם", כך נכתב, "פעל זמן רב בשוק הכרמל וברור כי בעונש שיוטל עליו יהא מסר ברור ליתר הסוחרים בשוק, בעלי דוכנים ועובדים – האם מדובר בסיכון ש'שווה לקחת', או במסרת מרתיע אמיתי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות