אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המועמדים המובילים לנגידות: צבי אקשטיין ומריו בלכר צילום: עמית שעל

המועמדים המובילים לנגידות: צבי אקשטיין ומריו בלכר

שני הפרופסורים לכלכלה מובילים במירוץ; אזכור שני השמות הנוספים בהקשר זה - מיכל עבאדי-בויאנג'ו ו-ויקטור מדינה - הוא כנראה בבחינת "בלון ניסוי" מצד נתניהו ולפיד, ולא ברור אם מועמדותם תוגש לאישור ועדת טירקל

08.08.2013, 22:33 | אמנון אטד

צבי אקשטיין, מריו בלכר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו ו-ויקטור מדינה הם המועמדים החדשים לתפקיד בנק ישראל, כך דווח הערב (ה') בחדשות ערוץ 2. זאת לאחר הסרת מועמדותם של יעקב פרנקל וליאו ליידרמן. עם זאת, ל"כלכליסט" נודע כי שני המועמדים המובילים כעת במירוץ לנגידות הם הפרופסורים לכלכלה בלכר ואקשטיין, ואילו מדינה ועבאדי-בויאנג'ו הם כנראה רק "בלון ניסוי" מצידם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יאיר לפיד, ובשלב זה כלל לא ברור אם מועמדותם אכן תוגש לאישור ועדת טירקל.

קראו עוד בכלכליסט

בלכר הוא פרופסור לכלכלה יליד ארגנטינה שעלה לארץ וחזר למולדתו, שבה כיהן בעבר בתפקיד נגיד הבנק המרכזי; אקשטיין הוא פרופסור מאוניברסיטת תל אביב שכיהן עד לפני כשנתיים בתפקיד המשנה לנגיד בנק ישראל; מדינה כיהן בעבר כממונה על התחום המוניטרי בבנק ישראל, כמנכ"ל האוצר וכיו"ר בנק מזרחי-טפחות; עבאדי-בויאנג'ו הוא החשבת הכללית במשרד האוצר.  

מימין: צבי אקשטיין, מיכל עבאדי-בויאנג מימין: צבי אקשטיין, מיכל עבאדי-בויאנג'ו ו-ויקטור מדינה | צילום: אוראל כהן, טל שחר מימין: צבי אקשטיין, מיכל עבאדי-בויאנג

אחרי הכישלון הכפול במינוי נגיד חדש לבנק ישראל, יפעיל ראש הממשלה בנימין נתניהו את השיטה החדשה שעליה החליט השבוע לבחירת המועמד המתאים: במקום לבחור מועמד ואז להגיש את מועמדותו לאישור ועדת המינויים הבכירים (ועדת טירקל), יגיש נתניהו לוועדה רשימה של כמה מועמדים, ולאחר אישורם בוועדת טירקל הוא ושר האוצר יאיר לפיד יבחרו מביניהם את המועמד המוסכם לתפקיד הנגיד.

ועדת טירקל אמורה להתחיל לדון במועמדויות כבר ביום ראשון הקרוב. המועמד שיאושר על ידי הוועדה וייבחר על ידי נתניהו ולפיד יחליף את ד"ר קרנית פלוג, הממלאת בחודש האחרון את מקומו של נגיד בנק ישראל הקודם פרופ' סטנלי פישר.

העובדה שהבנק המרכזי של ישראל מתנהל כבר חמישה שבועות ללא נגיד קבוע מתחילה לפגוע בתפקודו התקין, ואחד הסימנים הבולטים לכך הוא הירידה הנמשכת בשער הדולר, שפוגעת קשות ביצואנים, ודרכם בכלל הפעילות הכלכלית במשק.

בלשכת ראש הממשלה סירבו הערב להתייחס לנושא.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות