אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל מגלה אופטימיות: התמתנו החששות להאטה נוספת בצמיחה צילום|: SHUTEERSTOCK

בנק ישראל מגלה אופטימיות: התמתנו החששות להאטה נוספת בצמיחה

נתוני הצמיחה ברבעון הראשון של השנה עודכנו כלפי מעלה, והתרחבות הפעילות במשק ברבעון השני נמשכה בקצב דומה לזה של הרבעון הראשון

12.08.2013, 12:53 | אמנון אטד

אחרי שרק לפני חודש הזהיר בנק ישראל מפני חששות להאטה נוספת בקצב צמיחת המשק, עכשיו הוא מציין כי הנתונים שנוספו בחודש החולף מיתנו את החששות להאטה נוספת בצמיחה. ההערכה האופטימית יותר מתבררת מפרוטוקול דיון הריבית האחרון שנערך בבנק ישראל בסוף החודש שעבר, ושהבנק מפרסם היום (ב'). 

קראו עוד בכלכליסט

במהלך דיון הריבית שקיימה הוועדה המוניטרית של בנק ישראל התברר, כי הנתונים שנוספו בחודש האחרון מצביעים על המשך הצמיחה בקצב המתון יחסית שאפיין אותה בשנתיים האחרונות. נתוני הצמיחה ברבעון הראשון של השנה עודכנו כלפי מעלה, והתרחבות הפעילות במשק ברבעון השני נמשכה בקצב דומה לזה של הרבעון הראשון.

לדעת חברי הוועדה, הגורם המשמעותי שגרם בתקופה האחרונה להתמתנות בקצב הצמיחה הוא החלשות הייצוא, בעיקר כתוצאה מהרמה הממותנת של הסחר העולמי. בהקשר זה הוזכרה בדיון העובדה שקרן המטבע הבינלאומית עדכנה כלפי מטה את תחזיות הצמיחה הגלובליות, ובכלל זה תחזיות הסחר העולמי. עוד דווח בדיון כי המשק העולמי ממשיך להציג תמונה מעורבת: ביפן ובבריטניה מסתמנת התאוששות, בארצות הברית נתוני המאקרו הם מעורבים ואילו אירופה נמשכת סביבת המיתון.

ד"ר קרנית פלוג, מ"מ נגיד בנק ישראל, צילום: מיקי אלון ד"ר קרנית פלוג, מ"מ נגיד בנק ישראל | צילום: מיקי אלון ד"ר קרנית פלוג, מ"מ נגיד בנק ישראל, צילום: מיקי אלון

בהמשך הדיון, דנה הוועדה המוניטרית בסיכונים הגלומים בהמשך ביצועי המשכנתאות בהיקפים הגבוהים, שנמשכו גם בחודש שעבר. יחד עם זאת, חברי הוועדה ציינו את העדכון כלפי מטה שביצעה הלמ"ס בנתוני עליית מחירי הדירות

בחודשים הקודמים, ואת שני הנתונים האחרונים לחודשים אפריל ומאי, שהצביעו כל אחד על ירידה של 0.1% במחירי הדירות, וזאת לאחר 9 חודשים של עלייה רצופה. חברי הוועדה העירו עם זאת כי קצב העלייה השנתי של מחירי הדיור ממשיך להיות גבוה, ומוקדם עדיין לקבוע שאכן מדובר בשינוי מגמה.

דיון הריבית האחרון היה הדיון הראשון שקיימה הוועדה המוניטרית לאחר פרישתו של נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר. בהיעדרו של פישר, השתתפו בדיון רק חמישה חברי ועדה, ובסופו תמכו כולם בהשארת הריבית לחודש אוגוסט ללא שינוי, ברמה של 1.25%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות