אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סערה סביב חוק הדיור הציבורי: לפיד ואריאל נגד לבני צילום: עמית שעל

סערה סביב חוק הדיור הציבורי: לפיד ואריאל נגד לבני

שר האוצר ושר השיכון יביאו את התיקון לחוק הדיור הציבורי לאישור במליאת הממשלה לאחר שבשעות הבוקר רוב השרים ובינהם ציפי לבני, הצביעו נגדו בוועדת השרים לחקיקה. לפיד ואריאל: "אנחנו בעד הדיור הציבורי, וככל הנראה שרת המשפטים אינה כך". לבני בתגובה: "ההצעה של האוצר תחסל את מלאי הדירות לדיור ציבורי"

12.08.2013, 13:02 | דותן לוי

חוק הדיור הציבורי יובא לאישור מליאת הממשלה על ידי שר האוצר, יאיר לפיד, ושר השיכון, אורי אריאל, זאת לאחר שקידום החוק נמנע בישיבת ועדת השרים לחקיקה שהתקיימה מוקדם יותר הבוקר ובה, באופן מפתיע, שרת המשפטים ציפי לבני הצביע נגד החוק ביחד עם שרי ישראל ביתנו.

קראו עוד בכלכליסט

לבני. הצבעה מפתיעה, צילום: עמית שאבי לבני. הצבעה מפתיעה | צילום: עמית שאבי לבני. הצבעה מפתיעה, צילום: עמית שאבי

חוק הדיור הציבורי- עזרה לחלשים או הפרטת הרכוש?

 

חוק הדיור הציבורי מבקש להסדיר את מכירת דירות הדיור הציבורי לדייריהן, ולהביא למימושו לראשונה מאז נחקק בשנת 1998. החוק שאף לאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את הדירות בהן גרו כאשר כספי התמורה ממכירת הדירות תוכננו לעבור לרכישת דירות חדשות. השינוי שמוצע בחוק הנוכחי, בשונה מהחוק המקורי הוא שכספי התמורה יעברו לא רק לבניית דירות חדשות אלא גם לסיוע בשכר דירה ולשיפוץ המבנים הקיימים.

לחוק יש התנגדות מצד הארגונים החברתיים אשר טוענים כי מדובר במתכון להפרטת וחיסול הדיור הציבורי וכי כל דירה שתימכר תדלל עוד יותר את מלאי הדירות במאגר.

לפיד ואריאל מפנים אצבע מאשימה ללבני

בתוך כך, שרי האוצר והשיכון הודיע כי אין בכוונתם לוותר על מימושו של חוק הדיור הציבורי וכי יביאו אותו להכרעת מליאת הממשלה. שר האוצר, יאיר לפיד: "חבל שאינטרסים פוליטיים צרים פוגעים בשכבות הכי חלשות בחברה הישראלית. מניעת היכולת לרכישת הדירות מדרי הדיור הציבורי משמעותה אחת – לעולם לא יהיה להם בית, ועם זאת לא נשלים".

יאיר לפיד ואורי אריאל. "חבל שאינטרסים פוליטיים צרים פוגעים בשכבות הכי חלשות בחברה הישראלית", צילום: עדי אורני יאיר לפיד ואורי אריאל. "חבל שאינטרסים פוליטיים צרים פוגעים בשכבות הכי חלשות בחברה הישראלית" | צילום: עדי אורני יאיר לפיד ואורי אריאל. "חבל שאינטרסים פוליטיים צרים פוגעים בשכבות הכי חלשות בחברה הישראלית", צילום: עדי אורני

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל: "אנחנו בעד הדיור הציבורי, וככל הנראה שרת המשפטים ציפי לבני אינה כך. רצינו לעזור לדיירי הדיור הציבורי להיות מסוגלים לרכוש את הדירות בהן הם גרים, ושהקרן מכספי מכר הדירות תוקצה אך ורק לטובת הדיור הציבורי ולטובת אלה מהמצב הסוציו-אקונומי החלש ביותר. הקרן תאפשר רכישת דירות דיור ציבורי לכל מי שנזקק לכך, והצעד של שרת המשפטים ושרי ישראל ביתנו פגע בכך".

לבני הגיבה לטענותיהם של לפיד ואריאל והדגישה כי היא תומכת בחוק ובתנאי שהכסף שיתקבל ממנו ישמש לקניית דיור ציבורי חדש, ולא לחיסולו. ״מי שבאמת תומך בדיור ציבורי במדינת ישראל צריך לתמוך בעקרון של מוכרים-קונים, ולא מוכרים-מחסלים", הבהירה לבני והמשיכה: "ההצעה של האוצר מטרתה לחסל את מלאי הדירות לדיור ציבורי. המדינה צריכה לממן שכירות לזכאים בתקציב נפרד, ולא על חשבון החלשים - ובוודאי שלא במחיר של חיסול הדיור הציבורי בישראל״.

ח"כ אילן גילאון, יו"ר סיעת מרצ, שעתר לבג"ץ ליישום חוק הדיור הציבורי "בלוף לפיד נחשף פעם נוספת. שר האוצר ביקש לעשות שימוש זר בכספים הייעודיים לחידוש מאגר הדיור הציבורי. אני שמח כי המאבק הממושך הצליח ונוצרה קואליציה שמנעה זאת. למכירת דירות ציבוריות ללא רכישה מחודשת יש משמעות אחת ויחידה: חיסול הדיור הציבורי בישראל".

ח"כ גילאון הוסיף כי "בפועל, חוק הדיור הציבורי עדיין אינו מיושם וממשלת ישראל מצפצפת על החוק ועל הדיירים. כנראה ששר האוצר מבין בשנאוצרים אבל לא בחוקים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
איזה חוק זה למכור את הדיור הציבורי לדיירים שגרים ואם אין באפשרותם לקנות את הדירה
אם אין באפשרות הדיירים לקנות את הדירה אז הם יזרקו לרחוב ולמה לא להשאיר את הדיירים באותם תנאים נוחים מה כל כך חשוב להם לבצע את המהלך הזה. במקום לעזור למחוסרי דיור ולבנות עוד דירות באותם תנאים לאלה שאין להם איפה לגור ובעצם מעשירים את כיסם של בעלי הדירות שקנו דירות להשקעה ולא מדווחים אז הם באמת מתעשרים יותר והכסף שהם מרוויחים לא נכנס לקופת המדינה אז מה יוצא מזה. אז לממשלה יש רצון להחמיר את המצב של מחוסרי הדיור. במקום להעלות את רמת החיים של כל אזרחי ישראל בפרט למעמד הביניים ומטה ולגרום להם להרים את ראשם ולהפוך את המדינה למדינה שאזרחיה חיים במעמד חברתי טוב פלוס אז יהיה טוב לכולם ובעיקר למדינה כך המשק יפרח, שוק העבודה יהיה יעיל , השווקים יפרחו והאזרחים יכניסו כסף למדינה בדרך זו.גם הגיע הזמן לשנות את החוק של זכאי דיור, איזה מין דבר זה שלמי שהיה בית ומסיבות של חובות יתר נשאר ללא בית אז אחד כזה לא זכאי לדיור ציבורי גם אם הוא ישן ברחוב. גם אם היה לו בית ולקח משכנתא והחזיר את כל המשכנתא לאחר שלוש שנים והפסיד את הזכאות שלו בניקוד לקבלת משכנתא לא יהיה זכאי אותו אדם לדיור ציבורי גם אם יש הוכחות שמצבו ממש גרוע. וגם אותו אדם הפסיד את הזכאות שלו לקבלת משכנתא בתנאים שהיו לו הגיע הזמן לשנות חוק זה זה פשוט פוגע אך ורק בשכבות החלשות העשירים ממש לא צריכים להדפק על דלתות הבנק לקבלת משכנתא לדירה אבל לפיד אמר בבחירות הכל הפוך וגם הוא מתנהג הפוך
ויקי , הרצל  |  13.08.13
3.
די לימין המשתטח על שטחים... רן כהן לראשות הממשלה - דחוף !!!
די...! די עם העיוורון הזה... לא מעניין אותנו שטחים לא מעניין אותנו חברון. מעניין אותנו הבית שלנו הפרטי. הימין כל הזמן שם רגל והשמאל אילו שנהגנו לשנוא עד היום להגיד שהם בעד ההומואים הם אילו שנלחמים בדמם על הבית של השכבות החלשות. על כבוד החלשים. אז צאו מהבועה.... ימניים יקרים הימין מעוור את עניכם זורה בהן חול בהבטחות חסרות תכלית עבורכם שישמור על גבולות המדינה... אבל מה עם גבולות העוני שלכם? כמה זמן עוד תרמו את עצמכם ואת ילדיכם? אני הייתי בימין בחרתי תמיד ימין - יהיה לי קשה לעבור צד- אבל מהיום אני אבחר מרץ כי הם הכי פחות מחזיקים בשרץ. כל הכבוד לרן כהן ומפלגתו שבמשך שנים נלחמים עביר מתחם האדם הפרטני, כבודו וכבוד ילדיו.
ליכוד אימפוטנט , מרכז  |  12.08.13