אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רצים לדירה: זינוק של 19% במתן המשכנתאות ביולי לעומת יוני צילום: שאטרסטוק

רצים לדירה: זינוק של 19% במתן המשכנתאות ביולי לעומת יוני

לפי נתוני בנק ישראל, היקף המשכנתאות שהעניקו הבנקים ביולי הסתכם ב-5 מיליארד שקל. הקצב השנתי עומד על 52.3 מיליארד שקל - יותר מהשיא שנקבע ב-2010

12.08.2013, 13:25 | שניר הנדלר
היקף המשכנתאות שהעניקו הבנקים בחודש יולי הסתכמו ב-5 מיליארד שקל – כך עולה מנתונים שפרסם היום (ב') בנק ישראל. מדובר בעלייה של 19.3% לעומת היקף המשכנתאות שניטלו ביוני האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

בשקלול נתוני יולי, מאז תחילת 2013 העניקו הבנקים הלוואות לדיור בהיקף כולל של 30.5 מיליארד שקל – קצב שנתי של כ-52.3 מיליארד שקל. לשם השוואה, שיא ביצועי המשכנתאות השנתי נרשם ב-2010, אז העניקו הבנקים בישראל משכנתאות בהיקף כולל של 46.8 מיליארד שקל.

מעבר דירה (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק מעבר דירה (אילוסטרציה) | צילום: שאטרסטוק מעבר דירה (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק

מרבית רוכשי הדירות נוטלים את המשכנתא חודשיים-שלושה מאז החתימה על עסקת רכישת הדירה, כך שנתוני חודש יולי – המעידים על המשך הביקושים הערים לנדל"ן - משקללים גם חלק מהעסקאות לרכישת דירות שבוצעו במאי האחרון, אז רכשו הישראלים כ-12 אלף דירות. היה זה החודש בו נרכשו יותר דירות מבכל חודש אחר ב-11 השנים שחלפו מאז 2002.

לנהירה ללקיחת משכנתאות תרמו חששות הציבור מאיום גזירות הממשלה ומכוונותיה להטיל מיסים נוספים שהטלתם תייקר את מחירי הדירות כמו מס רכישה למשפרי דיור, ביטול הפטור ממס שבח, מס עיזבון, היטל עיכוב בניה ומס על דירות להשכרה – חששות שהתבדו עם אישור חוק ההסדרים בחודש יולי.

גם הורדת ריבית בנק ישראל לרמה של 1.25%, והערכות במערכת הבנקאית שלפיהן הריבית תישאר ברמתה הנמוכה גם בחודשים הקרובים ואולי אף תירשם ירידה נוספת בשיעור הריבית, תרמו לביקושים הגדולים לדירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות